April 2005 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Vezir Proje Danışmanında bazı belgeler güncellendi buyrun buradan.

Yavaş yavaş tamamlayacağım bu dökümanları, umarım densizler wiki gibi bir ortamı kurcalayıp kendini hacker gibi görmez.

Senaryolar UML dilinde adı geçen Use Case'lerdir. Senaryolar bir işin analizi sırasında ortaya çıkan ve çözüme ulaştırılması gereken problemlerdir. Senaryoların Belli yöntemler ile belgelendirilmesi gerekir. Benim oluşturduğum MS Word şablonunu kullanarak Senaryoları belgelendirebilirsiniz. Şablon içinde belgenin nasıl doldurulacağı ve açıklamaları vardır.

Belgeyi indirmek için tıklayın

Daha önce yazmış olduğum  Gitar Akor Veritabanı programını siteye ekledim. Linkten indirebilirsiniz. Zipli dosyayı bir dizine açıp exeyi çalıştırmanız yeterlidir. Ayrıca Visual Basic Runtime'ada ihityacınız olabilir.

Güncelleme: Arkadaşlar Gitar Akor Veritabanı kendi kullanımım için VB6 ile bir günde yazdığım basit bir program. Açıkcası programın bir tek amacı var, o da akorları basitçe göstermek. Hani satacağım bir program da olmadığı için ne arayüzüne önem verdim nede programın performansına. Ben kullanıyorum ve burada paylaşıma açtım ki böyle basit bir şeye ihtiyacı olan başkaları da varsa onlar da yararlansın. Programın ticari bir amacı bulunmadığı için kimseye beğendirmek gibi bir iddiamda hiç bir zaman olmadı. Bu sebeplerden dolayı mükemmel bir program ve cilalı bir arayüz olması beklenemez. Benim işimi yeterince gördüğü içinde daha sonra üzerinde herhangi bir geliştirme yapıp zaman kaybetme gereğide duymadım zaten.

Yeri gelmişken bir gözlemime de burada yer vermek istiyorum bu vasıta ile. 5 senedir İngiltere ve Avustralya'da yazılım uzmanlığı yapıyorum. Bu ülkelerde tanıdığım ve sektörün ileri gelenleri ile yaptığım sohbetler sırasında birbirlerini eleştirenler elbette oluyor ancak bu eleştirilerin aktarılma tarzı ile Türkiye'de insanların eleştirilerini aktarma tarzı çok farklı. Türkiyede sadece yazılım konusunda değil, her konuda insanlar birbirini kırmak veya sırf karalamak için dandik bir sebep bulup çıkartmada, sürekli birbirine çelme takma konusunda gereğinden fazla istekli görünüyor. Sitenin içeriğine ve vermeye çalıştığı mesaja bakmaksızın buldukları küçük bir ayrıntı ile uğraşıp zaman kaybetmek ve kaybettirmek daha çok biz Türklere has bir özellik gibi görünüyor.

Diğer ülkelerde bir kişi eğer bir problemi aktarıyorsa yanında 1 veya 2 tanede çözüm önerisi sunar ve cümle sonunda seçimi yine sana bırakmayı da ihmal etmez. Bu tip insanlar yıkıcı olmak yerine yapıcı olmayı, problem çözmeyi ve konu hakkında konuşmanın edebini biliyorlar. İşte bizim öğrenmemiz ve hayatımızın her aşamasında uygulamamız gerekenin de bu davranış tarzı olduğuna inanıyorum. Aslında bu tarzın eğitim ile de ilgisi var. Yani eğitim derken illaki üniversite veya yüksek lisans demek istemiyorum. İşlerini iyi bilen, sürekli okuyan, sektörünü takip eden insanların kendi işleri konusunda ki kültürleri yaptıkları işlere ve sohbetlerine de yansır doğal olarak. Eminim birbirimize bu tarzda yaklaşırsak ülke olarak şu ankinden daha hızlı bir şekilde ileriye gidebiliriz.

Geçen akşam online Subversion sunacak bir sunucu aradım. Örütbağı üzerinde bu hizmeti verecek bir kaç yer mevcut. Projelerinizi Açık Kaynak olarak dağıtabilirsiniz yada kaynak kodunu paylaşabilirsiniz.

https://developer.berlios.de/ adresine gidip üye olduğunuzda size Subversion yeri veriyorlar ve WebDav ile yerinizi görebiliyorsunuz. Ben aldım bir tane, henüz koyacak proje yok fakat yakında olacak.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar