June 2005 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Bir yazılım mühendisinin en önemli aracı sanırım bilgisayar. Ne kadar hızlı olursa olsun genede daha hızlısını istiyoruz. Bulduğumuz her yazılımı kurduğumuz içinde 6 ayda bir yeniden kurmak ta heralde dünyanın en zevkli olayı yada en azından bana zevkli geliyor. Benim düşünceme göre sadece bir adet bilgisayara sahip olmak yeterli!!! Ben böyle diyorum ama bende 4 tane bilgisayar var, yakında hepsini elden çıkarıp tek bir bilgisayar alacağım. 3 adet dikkat edeceğim husus var.

  • CPU
  • Bellek
  • Sabit Disk

Yatırımın büyük bir bölümünü bu üçü üzerinde yoğunlaştırıp alabileceğimin en iyisini (büyüğünü) almaya çalışacağım. Nedeni çok basit. Masanın altında elli tane bilgisayar olacağına bir tane güçlü olacak ve Virtual PC (sanal bilgisayar) ile diğerlerini halledeceğim. Oyun filan nadiren oynadığım için ekran kartına da ihtiyacım olmayacak on-board beni idare eder.

Gelelim zırt pırt programları kurup kaldırmaya. Bir adet taban sayılabilecek VPC Windows XP kurup hd dosyasını saklayacağız. Böylece yeni bir tane yaratmak istediğimizde bunu kullanacağız. Kurup denemek istediğiniz yazılımları VPC üzerine kurup deneyebilir işimiz bitince de VPC'yi tamamen ortadan kaldırabiliriz. VPC üzerine kurulmuş sistemler ile ana işletim sistemi arasında ağ bağlantısı olduğu için VPC üzerindeki kaynaklara erişmek te mümkün. Ben Websphere MQ, IIS, SQL Server 2005 gibi ağ üzerinden erişim gerektiren yazılımları VPC üzerine kuruyorum, ayrıca beta sürüm yazılımlarıda VPC üzerinde kurup deniyorum.

Diğer dikkat edilmesi geereken konuda monitör. İşimiz yazılım olduğu için günün büyük bir bölümünü monitör karşısında geçiriyoruz. Tabii gözler haşat oluyor. Ara vermek bir yere kadar koruyor ama her zaman mümkün olmuyor. Kod yazmaya başlayınca zaman anlamını yitiriyor ve ara vermek şöyle dursun, yemek dahi aklıma gelmiyor benim. Bu durumda yatırım yapılacak diğer bir parçada monitör. Eğer monitörünüzde titremeler varsa frekans ayarları ile oynayıp düzeltebilirsiniz. normalde 60Hz ayarlıdır fakat monitör destekliyorsa yükseltmek sizin yararınıza olacaktır. TFT monitörler de iyi bir çözüm olabilir. 6 ayda bir göz muayenesinden geçerek durumunuzu değerlendirin, doktora bilgisayar kullandığınızdan bahsedin ve doktorun önerdiği gözlüğü alın. Unutmayın ki kendinize yaptığınız yatırım bu sektörden daha uzun seneler ekmek yemenizi sağlayacaktır.

GoDaddy beni bir kez daha şaşkına uğrattı. DotNetNuke, Community Server ve Time Tracker uygulamalarını zahmetsizce kurmak için birer link sunmuşlar. Bende zaten epeyden beri Arama ve RSS2.0 fonksiyonları için Community Server kurmak istiyordum. Linke tıkladıktan bir kaç dakika sonra Community Server kuruldu ve kullanıma hazır www.analystdeveloper.com/cs adresinden ana sayfasını görebilir ve üyelik için başvurabilirsiniz. Yazılım mühendisliği konularında bloglamak isteyipte bir türlü kafanıza göre bir yer bulamadıysanız işte size fırsat. Şimdilik üye sayısını 50 ile sınırlı tutacağım bakalım ne kadar bandwidth harcayacağız.

Eveeeet, 2 gün/700Mb indirme, 1 kere VPC kurulumu, 2 kere VS2005 kurulumu, 4 kere eski sürüm Avalon ve Indigo kurulumundan sonra muradıma erdim. Nathan'ın Reflecting TextBox projesini başarı ile derledim. Avalon interaktif uygulamalar alanında büyük bir çığır açacağa benziyor. Tabii bize de bilgisayarları yenilemek kalıyor.

 

[Listening to: 06 - Give Me Something To Kill - Mezarkabul - Anatolia (4:13)]

Avalon ve Indigo'nun BETA1 RC sürümünü buradan indirebilirsiniz. Bu sürüm .NET Framework 2.0.50215 için, yani Visual Studio 2005 Beta 2 ile beraber çalışması gerekiyor. İki gündür indirdiğim toplam 700 megabaytlık hengamenin sonunda sanırım doğru sürümleri bir arada kurmayı ve çalıştırmayı başaracağım. Hadi hayırlısı. Longhorn geliştirme konusunda bir kaç link:

Chris Anderson'un günlüğü http://www.simplegeek.com/ buradan AvPad uygulamasını indirip Avalon arayüzlerini deniyebilirsiniz. Tabii gerekli bir ton şeyin kurulu olması gerekiyor.

http://www.designerslove.net/ Bu abimin günlüğünde örnek projeler var. İki gündür beni meşgul ediyor hemde canımı sıkmadan.

Kolay Gelsin

[Listening to: 03 - Seytan Bunun Neresinde - Mezarkabul - Bir (0:-1)]

SQL Server 2005 Management Studio beni derinden etkiledi. Her işlem tek program içinden hallediliyor. Tüm veritabanları, tablolar, SQL script projeleri aynı yerde. Ayrıca en önemli nokta sanırım Source Safe eklentisi. Veritabanını yedeklemek ve sürüm kontrolü yapmak için deveye hendek atlatmak zorunda değiliz. Yaşasın!!!

SQL Server 2005 kurulumunu yaptım fakat Management Studio kurulmadı. Sebebi daha önce kurmuş olduğum SQLExpress 2005 CTP ile kurulan management programlarından geliyor. Önce SQL Express 2005 CTP Management Tools, Add Programs'dan kaldırılmalı ve SQL Server 2005 kurulumunu tekrar çalıştırıp liste sonundaki Client Tools, Books Online ve Management Studio seçeneğini tıklayıp kurulumu tekrarlamanız gerekiyor. Aşağıdaki menüye dikkat edin...

Nihayet Vezir'i güvenli bir konuma getirmeyi becerdim. Vakit olsa daha neler yapıcam ama. Vezir üzerinde katkıda bulunmak istiyorsanız bana bir e-posta atıp isim, soyisim ve e-posta adresi verirseniz size bir kullanıcı açabilirim.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar