February 2006 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Arkadaslar blog programimi nihayet yeniledim. Sagini solunu yamalamaktan yoruldugum .Text uygulamasinin bir devami olan Subtext ile bloguma çeki düzen verdim. Sizde ASP.NET ile ilgileniyorsaniz ve bir blog açmak istiyorsaniz Subtext projesini indirerek kendinize bir blog açabilirsiniz. Ayrica bende bu projenin bir üyesiyim.

Subtext pek çok yeni özellikle beraber geliyor. Yeni temalar, host admin arayüzü, yeni kontroller, gelismis veritabani bunlardan bazilari. Dökümantason ve yardim konularin için http://www.subtextproject.com/ sitesine bakabilirsiniz. Site ingilizce ve su an için Türkçe döküman eksikligi var. Sanirim bu açigi kapatmak bana düsecek. Her hangi bir sorunuz olursa benimle baglantiya geçebilirsiniz.

İsmi görünce acaba MS, Sosyal Sigortalar Kurumunda ne tür bir proje yapıyor olabilir diye düşünüyor insan. Fakat olayın aslında .NET ile yazılmış programlarda deneme, kısıtlı deneme, lisans kontrolleri gibi olayların uygulanabilmesi için geliştirilmiş Shareware Starter Kit olduğu anlaşılıyor.

Bilindiği gibi Java veya .NET gibi VM üzerinde çalışan yorumlanabilir dillerde "reverse engineering" yöntemleri ile kodu görmek mümkün. Buda programcılara ve firmalara ürünlerini satarken zor anlar yaşatıyor çünkü neredeyse kodu da birlikte veriyorsunuz. Her ne kadar lisans anlaşmasında kısıtlamalar da olsa müşterinin lisans anlaşmalarına dürüstçe uyduğunu düşünmek ancak Plato'nun ütopyasında olur zaten. İşte MS bu durumdaki firmalara cevap verebilecek bir "starter kit" hazırladı isminide Shareware Starter Kit koydu. www.sharewarestarterkit.com adresinden indireceğiniz SDK kiti ve örnek programlar ile ürününüzün deneme sürümlerini hazırlayabiliyorsunuz.

Hani laptop üzerinde birilerine bir şeyler gösterirken "aman ekrana dokunma" fılan derizya. İşte bu touchmatic screen ile böyle bir derdimiz kalmıyor. Hatta insan daha fazla dokunmak istiyor. Yıllar evvel Amiga 500 üzerinde Lost World diye bir oyun oynuyorduk. Orada 3 boyutlu ekranı olan bir bilgisayar vardı. Sanırım bu tür teknolojiler pek uzakta değil. Minority Report'ta ki monitörde bunun gibi birşey di dimi? MAC bu dizaynın patentini almış. İleride MacTablet bilgisayarlar görmemiz mümkün görünüyor.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar