April 2006 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Robert Mclaws çok çalışkan bir adam. Bu yazdığı program ile Windows Explorer üzerindeki her hangi bir dizini web sitesi olarak çalıştırabiliyoruz. Üstelik Cassini gibi hep aynı portu kullanmadığı içinde güvenli sayılabilir. Tabii ki bu özelliğin çalışması için VS2005 kurulu olması gerekiyor.

Program sağ fare menüsüne "ASP.NET 2.0 Web Server Here" komutunu ekliyor. Aşağıdaki adresten programı indirebilirsiniz.

http://www.robertmclaws.com/files/default.aspx

Belkide çok üzüntülere yol açacak bir başlık ama test edilmemiş bir özelliğin çalışmadığını ve ürününüze yada firmanıza vereceği zararları bir düşünün. Bugün Sourceforge'dan bir modül indirirken ne kadar test yapıldığına bakıyorum. Eğer testler eksik ise ekliyorum yada o modülü hiç kullanmıyorum.

Eskiden yazdığımız bir programı test etmek için ihtiyaç duyulan şeylere bir göz atalım

  •         Test için kullanılacak ağın oluşturulması
  •         Test kullanıcılarına hesap açılması ve gerekli hakların verilmesi
  •         Gerekli verinin veritabanlarına yüklenmesi
  •         Farklı senaryolar için farklı veri oluşturulması
  •         Tüm programın derlenip test ortamına kurulması
  •         Test senaryolarının yazılması
  •         Test sonuçlarının analizi
  •         Hata ve isteklerin kaydı ve organizasyonu

Bu anlattıklarım bugün dahi yapılıyor ama entegrasyon yada kullanıcı kabul testleri için. Ünite testleri için bu kadar teferruata girmeye gerek yok. Bugün yazdığımız bir program için test oluşturmaya kalkarsak bunu NUnit veya VSTS ile rahatça yapabiliyoruz. Ayrıca oluşturulan testler hem yönetmesi hemde çalıştırması kolay testler oluyor. Kazandığımız zaman ve artan kalite de cabası. Bu durumda yazılım uzmanı yazdığı kodun testlerini de oluşturacak, testleri çalıştıracak ve diğer testlerin etkilenmediğini de kontrol edecektir. Bu olay artık bizim (yazılım uzmanlarının) sorumluluğumuzda olan bir olaydır.

TFS bu olayı bir adım öne alarak şöyle bir özellik eklemiş. Check-out edilen kod ancak ünite testlerinden geçerse TFS'e geri gönderilebiliyor. Bu kapatılıp açılabilen özellik sayesinde TFS üzerindeki kodun her zaman ünite testlerinden geçeceğini düşünebiliriz.

Sanıyorum bu tür araçlar arttıkça, süreç iyileştirme için uygulamamız gereken işlemleri günlük hayatımıza sokmak daha da kolaylaşıyor. Peki bir yazılım firmasında sırf TFS ve iyi bir yazılım süreci kullandığınızda 3. seviye CMMI sertifikası almanın kolaylaştığını biliyor musunuz?

Bundan bir kaç zaman önce bir grup toplantısında NUnit testlerinin ürün ile birlikte verilmesini tartışıyorduk. Böylece ürünü alan müşteriler testleri çalıştırarak ürünün kalitesi hakkındaki sorularını cevaplayabilirlerdi. Müşterinin teknik konulardaki yetersizliğini dikkate almadık. Her zaman konudan anlayan bir programcıyı bünyelerine katıp yeni bir iş sahası oluşturabilirler. Testleri kendi çalıştıran müşterinin ürüne olan güveni biraz daha artar hatta tavsiyelerde bulunabilir. Böylece ürün geliştirmek için harcayacağınız ArGe finansmanını da bilgisayarları güncellemek için kullanabilirsiniz.

Sizce nasıl olmalı? Yazdığınız programlarda ünite testlerini de dahil ediyor musunuz? Bu sistemleri otomatize ettiniz mi? Yazdığınız programın kaçta kaçı ünite testlerine tabii tutuluyor? Deneyimlerinizi duymak isterim...Artık kendi şifrelerimin ne olduğunu bilmiyorum. Tüm şifre oluşturma ve yönetme işlerini Keith Brown'ın Password Minder programına bıraktım.

Program tüm şifrelerinizi kodlanmış bir XML dosyasında tutuyor. Ayrıca XML dosyasını Password Minder ile açmak içinde bir şifre veriyorsunuz. Oluşturulan şifrelerin ne kadar kuvvetli olacağını seçebiliyorsunuz. Kendi şifrelerinizi de bu programla güvenli şekilde tutabilirsiniz.

Önemli bir püf noktası ise şifrelerinizi oluşturduktan sonra programı bir kere kapatıp açmanız. Yoksa şifrelerin tutulduğu XML dosyası (pwm.xml) sabit diske yazılmıyor. Ayrıca pwm.xml dosyasını da bir kaç yerde güvenli bir şekilde tutmanız kesinlikle tavsiye edilir. Bunun içinde Burhan Bey'in Şifreleyici programını tavsiye ederim.

Eğer iş, güç ve aileden vakit bulursam oturup şu güvenlik ile ilgili kitabı okuyacağım. Böyle bir kaynağın ücretsiz olarak sunulması güzel bir olay. Microsoft'un Writing Secure Code kitabıda yararlı bir kaynak fakat alıpta okumadığım kitaplara bir yenisini eklemek istemiyorum henüz.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar