June 2006 Entries etiketi ile ilgili girdiler...
Karl Weiger'in Software Requirements kitabından "Vision and Scope" dökümanını Türkçe'ye çevirip siteye koydum. Proje başında yazılması gereken bu döküman proje hakkında genel bilgi ve sürümler, müşteriler ve ortam hakkında bilgi veriyor. Şu linkten indirebilirsiniz. Not: Yanlış olan yerler varsa lütfen değişiklik için benimle bağlantıya geciniz.
Geziniyordum ölesine bu siteye rastladım. Dosya paylaşım sitelerindeki halka açık dosyaları indeksliyor ve tek bir yerden aramanızı sağlıyor.

Kim yaptıysa iyi olmuş. "Opet" kelimesini arattığınızda bir sürü video geliyor örneğin.
Dell laptopunuz var mı? Eğer varsa dikkat edin. Bir gün aniden tepesi atıp patlamaya karar verebilir. Benden söylemesi. Tounge

E-posta ile Selçuk'tan geldi...

Joel on Software, örnek aldığım kişilerden Joel Spolsky'nin blog sitesi.  Bill Gates hakkında yazdıklarını okuduktan sonra, stratejik bilginin nasılda detaylar da saklı olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Yönetim kademelerinde çalışan kişilerin her türlü teknik ve proje içerikli bilgiyi bilmeleri gerektiğini bir kez daha anladım. Yönetimin MBA ile ilişkili olmadığını anladım. MBA okuyupta her türlü işi yönetebileceğini zanneden tiplerin daha kırk fırın ekmek yemesi gerektiğini anladım. İşini özveri ile ve hakikaten zaman ayırıp nasıl daha iyi yapabilirim diye araştırırsan başarıya ulaşmanın kolaylaşacağını anladım.

Sizde okuyun bakalım neler anlayacaksınız.

Artık bunu duymayan kaldı mı bilmiyorum ama işte burada.

ASP.NET2.0 altında çalışan production sitenizde bir değişiklik yapmak için tüm siteyi kapatarak gelen ziyaretçilere bunu nasıl anlatırsınız. Şöyle: App_Offline.htm adında bir dosya yaratıp içine gerekli mesajı yazın ve bunu sitenizin root dizinine koyun. IIS bu isimdeki dosyayı görünce siteye gelen tüm istekleri bu dosyaya yönlendirecektir. Ziyaretçiniz sitede bir güncellemenin devam ettiğini anlayacaktır.

İşiniz bitince bu dosyayı silerek normal sitenize geri dönebilirsiniz. Ayrıca Scott'ın dediğine göre bu dosyadaki içeriğin 512byte'dan fazla olması gerekiyor (Test ettim, evet doğru). IE6'daki "Show Friendly HTTP Errors" seçeneği açık iken ve IIS sunucu HTTP 200 dışında bir durum mesajı döndürürse sizin App_Offline.htm dosyasındaki veri yerine IE kendi hata mesajını gösterecektir. Ayrıca FireFox içinde 512 byte'dan fazla olması gerekli ki yazdığınız mesaj görüntülenebilsin.

E-posta ile arkadaşım Selçuk'tan geldi. Bilginize...

Siz de etkileniyor musunuz diye ogrenmek icin Internet Explorer ile su sayfayi ziyaret edebilirsiniz:

http://www.srlabs.net/bulten/source/Jaguar.htm


http://www.srlabs.net/bulten/JaguarEdit_2.htm

Türkiyedeki bir çok bankanın kullanıcılarını tuş kaydedici (keylogger) ve trojan'lara karşı korumak için hizmete sunduğu JEdit objesinde veri ifşa açığı bulundu. Bu açık kullanılarak kurumsal ağların güvenlik yapılarını aşmak için önemli bilgilere erişilebiliyor.

Çeşitli bankalar JEdit objesinin farklı isimlerdeki farklı Build'lerini kullanıcılarının güvenliğini arttırmak amacıyla
dağıtmakta ve bu objeyi yüklemeleri tavsiyesinde bulunmaktadır. Söz konusu obje, bir takım parametreler ile manipüle edilerek internet üzerinden kullanıcıların
# Makina ismi
# Log-in olan kullanıcı ismi
# Ethernet MAC Adresi
# Ethernet'e tanımlanmış (Internal) IP Adresi
# Ethernet'e tanımlanmış (Internal) Gateway Adresi
# Harddisk Seri numarası

bilgilerini ifşa etmektedir.

Bu açıktan etkilendiği tespit edilen yazılımlar:
# Garanti Bankası / Güvenlik Kalkanı
# Anadolufinans Kurumu / Anadolu Hisarı
# İş Bankası / Güvenlik Çemberi
# Turkishbank / E-Guard

Özellikle kurumsal kullanıcıların JEdit objesini, yeni bir sürümü çıkana kadar bilgisayarlarından kaldırmaları tavsiye edilir.
Subtext 1.5 sürümü yayınlandı. Yeni sürümde pek çok bug fix, yeni arayüzler ve yeni arayüz özellikleri var. Bir kaç gündür yazacaktım bunları ama kendi derdime düştüğümden yazamadım. Benim oluşturduğum bu arayüzde proje içine dahil edildi.

Benim arayüzümde ki yeniliklere bir bakalım:

1- CoComment desteği. Farklı sitelerde bıraktığınız yorumların seceresini tutan bir servis. Maalesef benim arayüzdeki arama butonu yüzünden bende yok. Çünkü CoComment olayını etkinleştirince CoComment butonu arama butonunun altında çıkıyor. Nerede nasıl çıkacağını daha iyi anlayınca dahil edeceğim.

2- Avatar desteği. www.gravatar.com yada www.email2face.com sitelerinde avatarınız varsa ve yorum atarken bu e-posta adresini kullanıyorsanız, resminizi gösterebiliriz. Bunlardan sadece birini etkinleştirebiliyorsunuz sanırım. Ben www.gravatar.com avatarlarını kullanıyorum. Hüseyin'in blogunda yorum atarken farkına vardım, WordPress'de de aynı muhabbet var.

3- Live Comment Preview, yazdığınız yorumların nasıl görüneceğini göndermeden evvel görebilirsiniz.

4- Benim arayüze eklediğim bir kaç yenilik ise del.icio.us, www.redd.com veya www.digg.com gibi bookmark sitelerine direk bookmark atabilmeniz.

5- Yazıcı dostu, bu tamamı ile bir CSS uygulaması. Artık sayfaları yazıcıdan basarken sadece gerekli kısımları basacaksınız. İsterseniz deneyin. Internet Explorer veya Firefox’daki Print Preview seçeneğini seçip yazıcıdan nasıl çıkacağını görebilirsiniz. Notları yanında taşımak isteyenler için ideal.

6- Artık yorum atarken e-posta adresi de girebiliyorsunuz.

7- Her kategori için bir RSS var. Bu zaten vardı ama benim arayüzde yoktu. Sadece istediğiniz kategoriye bir RSS okuyucu ile bağlanabilirsiniz.

8- ATOM desteği. Buda zaten vardı ama benim arayüzde yoktu. RSS yerine ATOM kullanan varsa bunu kullanabilir.

9- XFN desteği. Yukarıda verdiğim Hüseyin kardeşin linkinin üstine fare ile geldiğinizde bir takım bilgiler çıkıyor. Bunlara web dünyasında microformat deniyor ve pek çok yerde kullanılıyor.

Bu arayüzü IE ve FF için biraz daha uyumlu hale getirdim. Son halini buradan (Türkçe, İngilizce) indirebilirsiniz.

http://www.daniel-zeiss.de/AJAXComparison/Results.htm adresinde 11 adet Ajax framework'ünün karşılaştırmalı değerlendirmesi yer alıyor. Eğer firmanız içinde bu teknoljiyi kullanmak isteyipte hangisi olacağına karar veremediyseniz bur sitedeki değerlendirmelere bir göz atmanızı tavsiye ederim. Web2.0 için iyicene ısınıyoruz. (Web2.0 terimini kullandık diye O'Reilly'den uyarı almam inşallah.)
Bir kaç gün önce LinkedIn'den bahsetmiştim. Yakın arkadaşlarımdan Selçuk bunun Türkçe karşılığı olan Çember.net'in davetiyesini yollamış. Hemen üye oldum tabii.

Kendilerini bu güzel oluşum için kutluyorum. Sizde üye olun çemberi genişletelim.

Uzay uyanmadan hemen bir iki link vereyim okuduğum dergilerden.

http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/Licensing/Developer.mspx adresinden anladığım kadarı ile VS 2005 için Power Toys 1.0 yayınlanmış. CodePlex bunlar için bir platform olacak sanırım.

http://msdnwiki.microsoft.com/en-us/mtpswiki/default.aspx adresinde ise artık MSDN wiki olarak ortaya çıkmış ve yazılım geliştiricilere katkıda bulunma imkanı veriyor. MSFT açık kaynak dünyasında bu  iş modellerini çok güzel kendi içinde uyarlıyor.  

www.mpsoftware.dk adresinden PHP Designer 2006 Beta sürümünü indirin. PHP alanındaki IDE açığını bu kapatacak gibi görünüyor.

www.bluej.org adresinden de BlueJ 2.1.2 sürümünü indirin. Bu bir Java IDEsi. OO kavramları hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen dersleri indirerek çalışabilir. Class tasarımlarını, ilişkilerini gösterecek bir eklentide beraberinde geliyor.

Karga gibi her gördüğü parıldayan şeylere atlayanlara...

Gereksinim Yönetimi ve Kalite isimli yazımdan sonra dikkatli okuyucularımdan Ersoy Altınel, Telelogic DOORS isimli ürünün listede unutulduğunu farkedip bana bir e-posta atmış.

Sayin Gürkan Yeniçeri, yazilarinizi zevkle okudum ancak Gereksinim Yönetimi Araçlarini Gartner'in bir raporundan alinti yaparak verdiginiz yazinizda bir eksikligi üzülerek fark ettim. Türkiye temsilcisi oldugumuz ayni zamanda Türkiye'de ve Dünya'da pazar lideri olan yine pek çok degerlendirme kurulusu tarafindan (bunlara Gartner, Yphise Ovum, ADC gibi firmalar dahil) Teknoloji lideri olarak kabul edilen Telelogic DOORS'un dahil edilmedigini gördüm, sizden ricam raporu tekrar inceleyerek yazinizi güncellemenizdir. Saygilarimla...

Not: dilerseniz size Telelogic DOORS ile ilgili pek çok kaynak iletebilirim.

Ersoy Altinel

Unutma için özür diliyorum. Yazıyı güncelledim ve artık Telelogic DOORS listede yer almakta. Ersoy Beye ealtinel AT proya NOKTA net adresinden ulaşıp ürün hakkında bilgi alabilirsiniz yada sitelerine uğrayıp diğer çözümlerine de bakabilirsiniz.


Monad hakkında daha önce yazmıştım. Tabii şimdi ismi PowerShell oldu. ScriptInternals fırması da (maşallah diyelim) IDE rüzgarına kapılıp bu geliştirme ortamını bedava kullanıcılara sunmuş. Artık gerisi size kalmış. Hemen indirin derim.

Esas problem Cygwin'i tamamen bırakacakmıyız? Bırakıcaz galiba bu gidişle...

Bu adreste Çevik (Agile) Metodolojisi ile ilgili pek çok link bir araya toplanmış. O nerdeydi, bu nerdeydi demeden ulaşmak için.
C# Cookbook kitabındaki .NET uygulamalarında güvenlik ile ilgili 17. bölüm TSS tarafından bedava dağıtılıyor. Sadece kayıt olmanız gerekiyor. 43 sayfalık bu eseri kaçırmayın derim.


Epeydir yazacaktım bunun hakkında ancak fırsat oldu. LinkedIn bir sosyal web olayı. Tanıdıklarınızı kayıt ediyorsunuz ve bir çevre oluşturuyorsunuz. Bir özgeçmiş oluşturup grubunuzdaki kişilerin yaptığınız işleri onaylamasını istiyorsunuz ve böylece doğruluğu kanıtlanmış bir özgeçmiş oluyor.

Özgeçmişinizi benim gibi halka da açabilirsiniz

LinkedIn Özgeçmiş

İş ilanı yada eleman arama ilanlarını da ekleyebiliyorsunuz. Şimdiye kadar bir kaç iş bulma ajansından bu yolla telefon aldım. Bir kaçı da e-posta attı. İşe yarıyor yani.


Yazdığınız programlarda e-posta alıp göndermek gibi işlemleri uygulamak ve test etmek için kullanabileceğiniz bir uygulama LumiSoft Mail Server. Eğer benim gibi Windows 2003 server kurup e-posta servislerini kullanmıyorsanız bu işinize yarar. Üstelik .NET ile yazılmış.


Biraz geç bir duyuru ama Nhibernate 1.2 beta sürümü 29 Mayıs'ta kullanıma sunuldu. Akıllara zarar bir araç. Veritabanını temel alarak oluşturduğu DAL (Database Access Layer) katmanı sayesinde hem zamandan kazanıyorsunuz hemde mis gibi bir DAL sahibi oluyorsunuz. Bazen şeytan diyor ki değiştir ofisteki projenin DAL katmanını NHibernate ile fıstık gibi nesne yönelimli olsun. Ama sıkıyor tabii biraz.

Aslında firmalarda bu açık kaynak projeleri değerlendirecek bir ekip olmalı. Testler yapacak, uygunsa kullanılacak. Valla işimiz biraz daha azalırdı.


Microsoft ürünleri ile web tasarımcılığı yapmak isteyen ve bu konuları bir çatı altında takip etmek isteyen olursa http://nextdesignnow.com/ adresinden takip edebilir.


Visual Studio Team System'i biliyorsunuz 3 ayrı sürümde satılıyor. Bunlar Architect, Developer ve Tester sürümleri. Ama birde veritabanı geliştiren bir grup varki biraz unutulmuş gibiydi. Şimdi MS DBPro ile bu grubun gönlünü almaya çalışıyor. Sanırım en büyük özelliği veritabanı geliştirirken ünite testlerinin de dahil edilebilir olması. Özellikle Trigger testlerinde çok zorlanmış birisi olarak iyi olacağı kanısındayım.

Birde çalıştığımız firmayı bu araçların muhakkak alınması gerektiğine inandırabilirsek Tounge.


Web sitenizde kullanacak ücretsiz ikonlar mı arıyorsunuz? famfamfam.com adresine bir uğrayıp hemen indirin.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar