August 2006 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Blogumda bazı yorumların gözükmediğini farkettim. Yakında bir güncelleme yapacağım. Yorum atıp cevap bekleyen arkadaşlardan özür dilerim. Bir iki tane test elemanım olsaydı bu hatayı erken farkederdim Smile

Vedat arkadaşımız Anyazu olarak göreve başlayan bir kişinin kendisini nasıl geliştirmesi gerektiğini sormuş. Buradan hemen cevap vereyim.

Anyazu bence yoluna CMMI ve standartlaşma ile devam etmeli ve Personal Software Process ile Team Software Process konusunda eğitim almalıdır. Sanırım zaman içinde kullanılan teknoloji ve metodların yeni sürümlerini öğrenmek ile epey bir zaman geçecektir. Örneğin UML 3.0 veya .NET Framework 3.0 çıktığında değişiklikler neler öğrenmeli yada süreç iyileştirme konularında yeni neler çıkmış, mevcut ISO, IEEE gibi standartlarda değişiklikler var mı kontrol etmelidir.

Ayrıca kendini yetiştirmek açısından bir önceki projede nasıl yollar izlediğini, bunların hangilerinin üretkenliği arttırdığının bir seceresini tutmalıdır. Aksayan yönlerin nasıl daha iyi hale getireleceği konusunda kafa yormalı ve sürekli "daha iyi nasıl yapılabilirdi" sorusunu kendine sormalıdır. Süreç iyileştirme modelini kendi bildiği ve uyguladığı yöntemelere de uygulayıp daha iyiye doğru yol almalıdır.

Teknoloji her geçen gün ilerliyor ve hayatımıza aha çok giriyor. Yeni teknolojilerin hangilerinin ayakta kalacağını öngörüp bu yolda kendini geliştirmek için çaba sarfetmelidir. Sanırım en önemli etken öğrenme ateşini canlı tutabilmek.

MSN Messenger'da cep telefonumu etkinleştirdiğimden beri bir sürü mesajlar alıyorum. Son bir kaç aydır doğru dürüst online olamadığım için MSN Messenger'dan bana atılan mesajlar SMS olarak cep telefonuma geliyor. Hatta Hotmail hesabıma atılan e-postaların bildirgeleri bile SMS olarak geliyor. Sanmayın ki o mesajları almıyorum. Hepsini aldım ama cevap atacak zamanım olmadı.

Blogumu ASP.NET2.0'a geçirmelimiyim yoksa geçirmemeliyim. İşte sorulması gereken soru bu. Shakespear kadar yazmasakta düşünülmesi gereken bir konu. SubText'in daha da güvenilir hale gelmesini bekleyip öyle geçeceğim sanırım. Öte yandan birde wikimiz var FlexWiki altyapısyla. Ondaki sorunlar daha fazla. Yeniden yazılması gereken çok döküman var orada. Ama bir gün elbet yapacağım.

Acaba GoDaddy ne zaman SQL Server 2005'e geçecek. Buda başka bir soru.

Yazdığınız ufak veritabanı uygulamalarının yanında koskoca SQL Server'ı vermek istemiyorsanız (ki müşteri için ek bir finansal külfet olacaktır) SQL Server Mobile sürümünü deneyebilirsiniz. Yakın zamana kadar sadece tablet bilgisayarlar üzerinde çalışan SQL Server Mobile (SQL/m), Microsoft'un lisansında yaptığı değişiklikler sonucunda WindowsXP tabanlı bilgisayarlara kurulabilir hale geldi. Sanırım henüz fiyat konusunda bir açıklama yok. SQL/m CTP sürümünü indirip kurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Steve Lasker'ın bloguna buyrun. Yazılım ekbinin blogunda da yararlı bilgiler bulmak mümkün. Ekip şu anda SQL/m için Click-Once deployment üzerinde çalışıyor. Böylece Click-Once ile yayımladığınız programlar eğer SQL/m gerektiriyorsa otomatik olarak indirip kuracak.

Öte yandan production ortamları için bir diğer çözümde SQLite. PocketPC ve Windows türevleri üzerinde çalışabiliyor. ADO.NET provider'ı da var. .NET1.1 için http://sourceforge.net/projects/adodotnetsqlite ve .NET2.0 için http://sourceforge.net/projects/sqlite-dotnet2. Ben kullanmadım ama SQLite'ın Pocket PC üzerinde SQL-CE'den daha hızlı olduğunu söyleyenler var.

Ayrıc Firebird'ü de unutmamak lazım. Kapladığı alan ve harcadığı kaynak açısından neredeyse en ufak veritabanı. Native .NET provider'ı da var.

Bir iş başvurusunda başarılı olmak için ne gibi özelliklere sahip olmanız gerekir veya işverenler nelere dikkat eder hiç düşündünüz mü? Joel Spolsky'nin "The Best Software Writing I" kitabından ve benim deneyimlerimden derlediğim şu maddelere bir göz atın.

Sürekli öğrenme isteğiniz var mı? Yeni çıkan teknolojileri ne kadar takip ediyorsunuz? Yeni bir şeyler öğrenmek ve bilgilerinizi güncellemek için ne zaman bir araştırma yaptınız? Son 1 sene içinde ne gibi kurslara yada seminerlere katıldınız? Belli bir öğrenme planınız var mı? Bilişim Teknolojileri alanında ayakta kalabilmek için en önemli şey sanırım yeniliklere ve öğrenmeye açık olmak. Son aldığınız kitaplara, kurduğunuz programlara, gezdiğiniz web sitelerine bir göz atın. Blogunuzda yazdığınız yazılara bir bakın. Yeni bir şeyler var mı? Sürekli öğrenme isteği içinde olduğunuzu gösterecek bir kanıtınız var mı?

Neleri bilmediğinizi biliyor musunuz? Zayıf olduğunuz konuların bir listesini yapabilir misiniz? Bu zayıflıklardan konuşurken utanıp sıkılmamayı başarabiliyor musunuz? İnsanoğlu kendi zayıflıklarından bahsetmeyi pek sevmez. Ama işverene dürüstçe bunlardan bahsetmeniz ve bunları kapatmak için neler yapacağınızı sıralamanız size bir artı puan kazandırabilir.

Elini taşın altına koyabiliyor musun? Projenin veya ürünün başarılı olması için elinizden geleni yapacağınıza emin misiniz? Özveri isteyen bazı işleri söylenmeden yapabilir misiniz? Genelde BT sektöründe çalışmak demek, akşam saatlerini ve hafta sonlarını ziyan etmek anlamına gelir. Hani bu ecnebiler derya "work smarter not harder" çok çalışmaktan ziyade akıllı çalışmak. Bazı işleri otomatize ederek bunun önüne geçebilirsiniz. Buna rağmen halen daha özveri isteyen işler olacaktır. Otomatize edilemeyen işler, yada birisinin başında beklemesi gerekecek işler her zaman olacaktır. Hakikaten bu tür işler ortaya çıktığında elinizi taşın altına koymaktan çekinmeyin. Ama tabii harcadığınız zamanın ve emeğin karşılığını da alacağınızdan eminseniz.

Eğitim durumunuz nedir? Bir üniversiteden mi mezunsunuz yoksa alaylı olarak mı BT sektöründesiniz? Alaylı veya mektepli olmanın hiç bir farkı yok, önemli olan bildiğinizi ispatlamak ve eğitiminizle bunu ortaya koymak. Gittiğiniz kurslar veya okuduğunuz Bachelor Degree'nin önemi büyük. Üniversite okumadıysanız bunu iş deneyimleriniz ile ve gittiğiniz kurslar ile kapatmanız mümkün. Üniversite okuduysanız ve sektöre yeni atlayacaksanız analitik problem çözme ve araştırma geliştirme konularında iyisiniz demektir. Her iki durumda da firmaya yararlı olacağınızı belirtebilirsiniz.

Proje ekibi içinde nasıl çalışılır biliyor musunuz? Hiç Açık Kaynak bir projeye katıldınız mı? Birlikte çalışma, kod ortaklığı, Sourceforge, Subversion, CVS vs. gibi kavramlardan haberiniz var mı? Açık Kaynak projelere katılmak veya zaten başkasının yaptığı bir ürünü başka bir şekilde yapmak "boş iş" gibi gelebilir. Kaç tane açık kaynak blog uygulaması, kaç tane CRM vs uygulaması olduğu ortada. Tekerleği yeniden icat ediyor bile olsanız bunun size kazandıracağı deneyimler tartışılmaz. Hem bir ekip içinde nasıl çalışacağınızı öğreniyorsunuz hemde teknoloji ve kullandığınız araçlar hakkında yeni şeyler öğreniyorsunuz. Bu öğrendiklerinizi iş görüşmelerinde muhakkak belirtin.

İyi kod deyince aklınıza ne geliyor? Yazdığınız kodun iyi olabilmesi için ne tür özellikler gerekiyor? İyi kod yazabiliyor musunuz? Performans konusunu hiç düşündünüz mü? Kodlamadan önce testleri yazmak gibi bir şey daha önce duydunuz mu? Yazdığınız kodda bir standart var mı? FXCop gibi bir araçla kodunuzu kontrol ettiniz mi? Refactoring hiç yaptınız mı? İyi kod kişiden kişiye, firmadan firmaya değişir. Kimi zaman performans ön planda iken, kimi zaman sadece o işin yapılması önemlidir. Firmanın stadartlarını hızlı kavrayıp uygulayabilmek te size bir yarar sağlar. Değişikliklere hızlı ayak uydurabilmek bu açıdan önemlidir.

Boş zamanlarınızda TV seyretmek yerine kod yazmayı tercih ediyor musunuz? İşiniz aynı zamanda bir hobi olarak devam ediyor mu? Yaptığınız işten zevk almanız o işin kalitesini yükselten en önemli etkenlerden biri (bunu birde firma sahiplerine anlatabilsek). Hobiler genelde bir boş zaman uğraşıdır ve beyni dinlendirmek için yapılır. Ama boş zamanınızda bile kod yazmaya yöneliyorsanız bu sizin işinizi ne kadar sevdiğinizi gösterir. İşini bu kadar seven birisini çok fazla düşünmeden işe alırdım.

Belge yazmak ile aranız nasıl? Teknik açıdan yetersiz bir kişinin okuyunca anlayabileceği bir belge üretebilir misiniz? Kodladığınız modüllerin ne yaptığını genel olarak yazabilecek kabiliyetiniz var mı? Blog yazıyor musunuz? Tamam yazılım uzmanları belge yazmayı pek sevmez, hatta bu işi otomatize etmek için araçlarda var. Ama kodun içinde yeterli derecede yorum ve açıklama yoksa, o araçlarda pek bir işe yaramaz. Belge yazabilen bir yazılım uzmanını değerlendirmelerde öncelikli tutardım.

Analiz nasıl yapılır, UML nasıl kullanılır, müşteri ile nasıl konuşulur, müşteri istekleri nasıl belgelenir ve koda dönüştürülür hiç düşündünüz mü? Bu konularda deneyiminiz var mı? Bir ürünü ortaya çıkartabilmek için öncelikle müşterinin ne istediğini iyi kavramak gerekir. Yoksa ürün ortaya çıksa bile müşterinin istediği gibi bir şey olmaz. İnsan ilişkilerinde önemli olan dinlemeyi ve konuşmayı iyi yapabilmektir. Karşındaki kişinin psikolojisini, değer verdiği şeyleri, espri anlama kabiliyetini kısa zamanda kavrayıp "nabza göre şerbet" vermelisiniz. Anlaşıldığını anlayan müşterinin size olan güveni artar. (dönüp bu son cümleyi tekrar okuyoruz). Anlaşıldığını anlayan müşterinin size olan güveni artar.

Bu soruların tümüne evet cevabını vermeniz gerekli değil. Ben bir öngörüşmede bu konuları sorar ve kişinin ekibe neler katacağını, istediğimiz özelliklere uyup uymadığını bulmaya çalışırdım.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar