September 2006 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Windows Live Writer'ın yeni betası çıktı. Hemen indirin.

Artık vakit darlığı mı dersiniz tembellik mi, pek bir şey yazamadım. Bilgisayar başında geçirdiğim bütün zamanımı NHibernate ve Subtext arasında bölüyorum ki bu zaman öyle çok fazla değil. Live Messenger'a bile çıkamadım epeydir. Aşağıda önemli gördüğüm bir kaç haberi listeliyorum.

 Kullanıcı Arabirimleri

Yakın zamanda takıldığım listelerden birinde en önemli konuydu. Kullanıcı arabirimlerinde (GUI, Web vs.) bir standart arıyorsanız şu adreslere bakın:

Vista için: http://msdn.microsoft.com/windowsvista/uxguide (bir de bu http://msdn.microsoft.com/windowsvista/prodinfo/top10/default.aspx)

XP için: http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dnwue/html/welcome.asp

 VS2005 Service Pack 1 Beta

Aşağıdaki blog adresinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İndirmek için Microsoft Connect sitesinden kayıt olmanız gerekiyor.

Visual Studio 2005 SP1 Beta ve Visual Studio support for Vista

 Team Foundation Server SP1 Beta

Daha biz rüzgarına yeni kapılmaya başlamışken TFS yamasıda çıkmak üzere. İndirebilmek için Microsoft Connect sitesine gidip kayıt olmanız gerekiyor.

 Akısmet ve Subtext

Maydanoz (Spam) yorumlar için ReverseDos kullanıyorduk ama artık Akısmet ile Subtext içinde maydanoz yorumlara elveda diyeceğiz. Wordpress yapıyor biz neden yapmayalım dedik. Henüz pişiyor ama gerekli kod yazıldı. Ayrıca proje müdürümüz Phil'in yazdığı yeni CAPTCHA kontorolüne de bakmanızı öneririm.

 Wireless ağ için tekrar düşünün

Benim tek wireless cihazım PDA. Evdeki ağımda ise wireless hiç bir şey yok. İyiki de yok çünkü FBI'ın bile kullandığı şu bootable CD ile wireless ağları kırmak 5 dakika. WPE mekanizmaları kripto bitini yükseltmedikçe bu teknoloji benden uzak dursun. NOT: Verdiğim linklerdeki program ve bilgilerin kullanımında doğacak zararlardan mesul olmayacağımı belirteyim. Ayrıca bu linkleri eğitim amaçlı veriyorum. Ağlarınızı korumak için bundan iyi yol olamaz. Kaç kişinin wireless ağ sahibi olduğunu ve ne kadarının encryption ve firewall gibi terimleri duymadığını bilseniz...

 Team Foundation Power Toy

Yararlı olabilecek bir kaç aracı barındıran ve VSTS ile gelmeyen bazı eklentileri içeriyor. Eğer TFS ile çalışıyor ve bazı işleri kısa yoldan halletmek istiyorsanız bu eklentiye bakın. Aşağıda TFPT ile gelen komutları listeliyorum:

 • Unshelve
 • Rollback
 • Online
 • GetCS
 • UU
 • Annotate
 • Review
 • History
 • Workitem
 • Query
 • Treediff

 Yazmaya çalıştığım makaleler

"Sourceforge İle Açık Kaynak Yazılım Geliştirme" vakit darlığından yarım kalan bir makale. Çok dallanıp budaklandı. Tam olarak bitmediği için yayınlamadım ama bir kaç istek gelmişti ve bende siteye koydum. Blog bölümünde değil ama şu adresten göz atabilirsiniz.

"NHibernate İle Örnek Proje" yakında bunu yayınlayacağım. NHibernate ile ilgili bir kaç gelişme var onları bekliyorum. Özellikle Stored Procedure kullanımı konusunda bir atak olacak yakında.


İşte bu hafta sizin için seçtiklerim. Umarım aralarında bir kaç yararlı konu bulursunuz. Daha sık yazabilmek için çeşitli yöntemler bulmaya çalışıyorum ama gelin görün ki ne yaparsam yapayım ekstra zaman üretemiyorum. Kalın sağlıcakla.

İşte Uzay'ın yüzme derslerinden bir kesit. Her Cumartesi gidiyoruz. Çok neşeli geçiyor.

 

Kullanıcı tabanını arttırmak için 60 ülkede (Türkiye dahil) normal telefonlara çıkış veren Gizmo Projesi, Skype'ın önüne geçmeye çalışıyor. Hazır ücretsiz iken faydalanmanızı tavsiye ederim. Normal bir telefonu arayabilmeniz için o kişininde kayıtlı Gizmo kullanıcısı olması ve profile bilgilerinde telefon numaralarını girmiş olması gerekiyor.

Skype ile ancak plug-inler ile yapılabilen telesekreter olayı ve bir kaç eklenti Gizmo ile beraber geliyor.

Eğer kurarsanız benim e-posta adresim gurkan DOT yeniceri AT gmail DOT com. Ekleyin görüşelim.

MS XBox ve Windows tabanlı işletim sistemlerinde oyun yazmak için geliştirdiği XNA Game Studio'yu beta olarak dağıtıyor. Şu adresten indirip bakabilirsiniz. Hazırlanın; bunun yarın öbürgün yarışmalarıda çıkabilir.

Ruby on Rails'den bahsettikya. Bir örnek olarak online blog okuyabileceğiniz www.newshutch.com sitesine bir bakın. Bloglines gibi bir servis fakat tamamı ile Ruby on Rails ile yazılmış. Görsel efektler harika.

Bu dilin pişmesi çok uzun sürmeyecek herhalde .

Zaman gelir yeni birşeyler ararsın boş vakitlerini geçirecek. Sanki çok boş vaktin varmış gibi. Bende yeni bitme bir kaç dile bakıyordum. Python ve Ruby arasında bir seçim yapmak ihtiyacı hissettim kendimde. Python güzel bir dil ama COBOL'dan miras aldığı space ve tab'lara göre kodun derlenmesi bana pek uymadı. Öte yandan Ruby hakkında Joel'in kitabındaki yazıyı okuyunca işte bu dedim.

Önce Ruby on Rails framework'ünden başladım. Şu sitedeki yazıları okudum. Dilin İngilizce yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine göre geliştirilmiş olması kod yazarken ilham veren bir olay. Hemen Windows için Apache, MySql ve Ruby'nin beraber sunulduğu bir paketi şu adresten indirdim.

Matt Griffith'in blogunda da 5 dakikada nasıl Ruby on Rails olayına gireceğinizi gösteren bir video var. Aşağıda anlattıklarım bu video ile paralel gidiyor.

Tabii ki Ruby henüz ASP.NET veya PHP gibi gelişmiş özelliklere sahip değil ve ticari veya yoğun kulanılan uygulamalar yazacak kadar güvenilir değil. Ama her dil yeni başladığında öyle değil miydi?

Ruby on Rails framework'ünde test ve production veritabanları her seferinde yeniden yaratılıyor. Tabii sizin belirlediğiniz kurallar çerçevesinde. Tüm geliştirme scriptler ile yapılıyor. Geliştirme, Test ve Production aşamaları için birer veritabanı mevcut. Genelde Nhibernate veya CodeSmith ile N-Tier veritabanına dokunmadan bir DAL (Data Access Layer) oluşturur. Ruby on Rails ile bu durum tam tersi. Önce DAL oluşturuyorsunuz sonra bunu baz alarak Ruby size veritabanını oluşturuyor.

Adım adım bende neler yaptığımı anlatayım.

Öncelikle indirdiğim paketi bir dizine açtım.

Benim sistemimde IIS ve MYSQL zaten çalışıyordu. Önce o servisleri kapatmak gerekiyor. Gidipte Ruby'nin konfigürasyon dosyalarını kurcalamak için pek bir isteğim yok. InstantRails.exe isimli programı çalıştırınca aşağıdaki ekran geliyor. Görüldüğü gibi Apache ve MYSql yeşil ışık yakmış.

Bu aşamadan sonra iki adet Ruby DOS ekranı açıyoruz. Bu DOS ekranlarından istediğimiz işleri yapacağız.

Ekranlarından birinden <rails demo> yazarak bir uygulama oluşturuyoruz. Bu komut rails_app dizini altında "demo" isimli bir klasör yaratıp gerekli diğer script ve dizinleri oluşturacaktır. Aşağıda bu komutun yarattığı dizinleri görüyorsunuz. Bu yazacağımız uygulamanın temeli olacak nesne ve fonksiyonları otomatik olarak oluşturur.

Açık olan DOS ekranından "demo" dizinine geçerek <cd demo> şu komutu verin:

ruby script/generate controller Blog

Bu komut Blog isminde bir controller sınıfı oluşturmak içindir.

Birde bir model oluşturmamız gerekiyor. Model veritabanı üzerindeki nesneleri temsil ediyor. Aşağıdaki komut ile modeli oluşturabilirsiniz.

ruby script/generate model Post

Şu aşamada hemen hemen her şey hazır. Bir kaç değişiklik yapıp veritabanını oluşturmamız gerekiyor. Veritabanını bizim oluşturacağımız DAL sınıfı ile oluşturacağı için öncelikle bunun kodunu yazmamız lazım.

C:\InstantRails\rails_apps\demo\db\migrate dizinine gidip (kurduğunuz dizine göre farklı yerde olabilir) 001_create_posts.rb dosyasını Notepad++ ile açın ve aşağıdaki şekilde değiştirin:

class CreatePosts < ActiveRecord::Migration
 def self.up
  create_table :posts do |t|
   t.column :title, :string
   t.column :body, :text
  end
 end

 def self.down
  drop_table :posts
 end
end

Burada veritabanı oluşturulurken posts tablosunda iki adet saha olacağını belirtiyoruz (title ve body). Şimdi veritabanına nasıl erişeceğimizi soruyor olabilirsiniz. Henüz bunun için hiç bir şey yapmadık. Fakat Demo uygulaması oluşturulurken bu tür alt yapıların çoğu oluşturulmuş durumda geliyor.

Eğer C:\InstantRails\rails_apps\demo\config dizinine bakarsanız database.yml isimli bir dosyanın olduğunu göreceksiniz. Bu dosyada 3 tip veritabanı tanımlanmış bunlar development, test ve production veritabanları. Bu dosyaya göre demo_development isimli bir veritabanı bulunması gerekiyor. Bu isimde bir veritabanını MySql üzerinde oluşturun. Herhangi bir tablo oluşturmanıza gerek yok. Aşağıdaki yoldan PHPMyAdmin ekranını açarak demo_development isimli bir veritabanı oluşturun.

Apache'yi kapatmak içinde bu ekranı kullanacağız.

Create tuşuna tıklayıp veritabanını oluşturun. İşiniz bitince Internet Explorer'ı kapatabilirsiniz. Yukarıdaki ekrandan Apache'yi de kapatın.

Bu işlemlerden sonra artık Ruby'nin kendi web sunucusu WEBrick'i çalıştırabiliriz. Açık DOS ekranlarından birinden <demo> dizinine geçin ve aşağıdaki komut ile WEBrick'i çalıştırın.

ruby script/server

Görüldüğü gibi WEBRick port 3000'den çalışıyor. Bunu bu şekilde çalışır bırakın. Artık Controller nesnemizi düzenleyebiliriz. Bunun için C:\InstantRails\rails_apps\demo\app\controllers dizinindeki blog_controller.rb dosyasını gene Notepad++ ile açın ve aşağıdaki şekilde değiştirin.

class BlogController < ApplicationController
	scaffold :post
end

Artık veritabanını migrate edebiliriz. Bunun içinde aşağıdaki komutu kullanacağız. Gene demo dizinindeyken:

rake db:migrate

komutunu verin.

Artık http://localhost:3000/blog adresine giderek uygulamanızı test edebilirsiniz. Hakikaten dedikleri kadar (web development that doesn't hurt) varmış.

New Post linkine tıkladığınızda aşağıdaki gibi yeni bir entry girebileceğiniz ekran gelecektir:

Bir şeyler yazıp Create tuşuna basın.

Linklerle oynayıp neler yaptığına bakın.

Ruby on Rails MVC (model, view, controller) metoduna göre hazırlanmış bir framework. Böylece verinin sunumu, saklanması ve üzerinde çalışılması gibi işlemler izole edilmiş durumda. 3 katmanlı bu metodun pek çok yararları var. örütbağında MVC olarak arattığınızda karşınıza pek çok link çıkacaktır. Genel olarak açıklamak gerekirse:

Model: Bir uygulamada var olan veri tiplerini ve sınıflarını belirlemeye yarar. Örneğin bir üniversiteyi model olarak ele aldığımızda burada öğrenci, öğretmen, ders, sınıf vb gibi veri tiplerinin bulunduğunu görüyoruz. Bunlar veritabanımızın tablolarını oluşturacaktır.

Controller: Veritabanından veri okumaya ve bu veriyi düzenlemeye yarayan bir dizi fonksiyondan ibaretir. Controller nesneleri VIEW nesnelerinin istediği veriyi sunmak ile yükümlüdür.

View: Verinin belli bir formatta sunulmasıdır.

Biraz daha kurcaladıktan sonra daha ayrıntılı yazacağım. Bu arada Rails ile yazılmış uygulamaları yayınlamak için hosting firmalarıda var. http://www.textdrive.com/ adresinden bakabilirsiniz. Fiyatlar şu aşamada ASP.NET'ten bile daha pahallı ama zaman içinde sanırım ucuzlar.

Doğru dürüst gazete okumadığımdan ve ülkeden uzak olduğum için bu tür gelişmeleri anca bloglardan duyuyorum. Sefer Algan'ın blogundaki röportajı okurken bu habere rastladım. Eskişehir'de bir yazılım üssü kuruluyormuş. Aşağıda amaçlarını kopyaladım

Amaçlar ve Hedefler

Eskişehir Yazılım Üssü’nün vizyonu, Eskişehir’in bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırmak, ilin ekonomik alanda kalkınmasını sağlamak ve ili Avrupa’nın bilişim merkezi haline getirmektir. Üs, genç girişimcilere yönelik kuluçka ve eğitim merkezleri sayesinde, bilgisi, eğitimi ve projesi olan, ancak yeterli sermayesi olmayan genç girişimciler için vazgeçilmez bir merkez olacak.

Bu habere çok sevindim zira her türlü olayın İstanbul, İzmir, Ankara vs. gibi büyük şehirlerde olması hakikaten ülke ekonomisi ve sağlanan hizmetler açısından bir külfet. Benim ziyaret ettiğim ülkelerde hükümet ile ilişkili bakanlıkların BT departmanlarını en ücra şehirlere konuşlandırmışlar. Böylece hem o şehrin ekonomisi canlanıyor hemde zaten kalabalık olan büyük şehirler daha da kalabalıklaşmıyor.

Umarım bu proje iyi sonuçlanır ve firma kurmak isteyen kişilere yardımcı olur.

Bu adresten indirip kurcalayabilirsiniz. Bu ayın başından beri varmış bu daha yeni gördüm.

Firefox için şu eklentiyi duydunuz mu? Bu zamana kadar blogun arayüzünü düzeltmek için Dom Inspector'u kullanıyordum ve bunun çok yararlı bir şey olduğunu düşünüyordum ama bu Web Developer Extension daha da yararlı bir olay.

Aynı Firefox penceresinden hem siteyi görüp hemde CSS üzerinde oynama yapabiliyorsunuz. HTML veya XHTML uyumlu mu kontrol edebiliyorsunuz. Daha bir sürü olayı var. Dondum kaldım valla, hatta şımardım dondum kaldım.

 

Şu anda Mezarkabul Anatolia albümünden 11 - Behind The Veil dinliyorum.

Ee tabi Windows Live Writer ile birkaç plug-in indirmeden olmayacaktı. En azından plug-in desteği olması güzel. Yararlandığım plug-in'ler:

1- http://jtsquared.net/wlwp/ Winamp veya WMP'de dinlediğiniz parçaları alıyor ve blog girdisine ekliyor. Amazon'da ki Associate programına katıldıysanız linkler otomatik olarak sizin yararınıza çalışıyor.

2- Kod parçalarını eklemek için bir plug-in http://www.codeplex.com/Wiki/View.aspx?ProjectName...

3- Ve son olarak ta WLW'ye system tray'den erişebilmek için http://jtsquared.net/systray/

 

Çok sardı beni bu olay. Smile

 

Şu anda Mezarkabul Anatolia albümünden 02 - 1000 In The Eastland dinliyorum

Scot Hanselman'ın Çeşitli araçları listelediği listesinde buldum bu programı. Epeyden beri elimdeki DVDlerin yedeklerini almak istiyordum bu programda bu işe cuk oturdu.

Bu arada Windows Live Writer ile resim göndermek için FTP ayarlarını yapabiliyorsunuz. Allah'ım artık bloglamak çok daha kolay. Frontpage'den kurtulduk yani.

Genel olarak önce Türkçe karakter testi

üğişçöı

ÜĞİŞÇÖI

 

Bundan sonra resim testi

Bu arkadaşım Okan. Epeyden beridir görüşemiyoruz.

 

Birde harita koyalım

 

Link de verelim, Rel tagıda var, buda demek oluyor ki XFN kullanabiliriz.

Uzay Yeniçeri

 

Güzel hoşuma gitti. Resimleri nereye koyacak merak ediyorum aslında.

Kategori seçiminde de çoklu seçebiliyoruz.

Hüseyin AdminPak1.5 sürümünü çıkarmış. Tamda benim MHR2040AT hard diskimin patladığı zamana denk geldi. İndireyim bakalım bir işe yarayacak mı? Zira hard diski bios bile görmüyor. Gitti bir sürü resimler.
Takip ettiğim bloglardan Fatih Ekrem Genç'in blogunda güzel bir program gördüm. Kendisi Babylon sözlüğünün yerine geçecek bir sözlük üzerinde çalışıyor. İsmi NetDict. Çalışmalarında başarılar diliyorum. (Programı şimdi indiriyorum.)

Sanırım XSLT formatınfaki datayı değiştirip sunmada bir problem yok. Ama genede kuralları okumakta yarar var.
Hiç kimse yazmamış ama (yani en azında benim okuduğum bloglarda) zaten duymayan da kalmamışdır heralde. Eğer halen daha VS2003 kullanmakta ısrar ediyorsanız en azından Service Pack 1'i buradan indirin. 150Mb civarında devasa bir yama. Kolay Gelsin.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar