October 2006 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Kod yazarken eminim herkes VS2005 arayüzü üzerinde bir kaç değişiklik yapmıştır. Arka plan rengini değiştirme, fontları değiştirme, renk şablonlarını değiştirme gibi. İşte bu değişiklikleri herkesle paylaşabileceğiniz ve başkalarının ayarlarını indirip kullanabileceğiniz bir site açılmış. http://idehotornot.ning.com/ adresinden takılabilirsiniz.

Yazılım dünyasında üretilen ürünlerin çok kolay yollarla çoğaltılıp korsan olarak satılması her gün karşı karşıya kaldığımız bir durum. O kadar kişinin emek verdiği ve sahiplendikleri bu ürünler yerlerde fahiş fiyattan satılınca insanın içi burkuluyor.

Lisedeyken Yazıcıoğlu'ndan ve Mecidiyeköy'deki satıcılardan çok CD aldım. Ama zaten ticari bir ürün üretmediğim ve olmayan gelirimin yetmeyeceği için para veripte Visual Studio veya Windows 2000 almak benim için çok uzak bir ihtimaldi. Neyse ki şimdi herşeyim lisanslı yada açık kaynak.

Eskiden sanırdım ki BSA iyi bir şey yapıyor. Hatta yazdığım Vezir Projesinde bile isimleri geçiyor. Sanırım gözümde fazla büyütmüşüm ve hakikaten firmaların haklarını koruyan bir kuruluş sanmışım. YANILMIŞIM.

Bloglarda ve gazetelerden bir kaç gündür okuduğum haberlere göre hem işlerini yaparken belirli kurallara göre davranmıyor (sabit diskleri organ mafyasının organ çaldığı gibi kasadan çıkarmak, bilgisiz elemanlara bu işi yaptırmak, el koyulan sabit diskleri pas ve rutubete maruz bırakılmasını sağlamak vs.) hemde kanunsuz ve aslında hakkı olmadan bir sürü ceza kesip disklere el koyuyormuş. AYIP.

Allah'a şükür ülkemizde Mehmet Ali Köksal gibi avukatlar varda, zararın neresinden dönersek kardır diyebiliyoruz. HELAL OLSUN.

Aslında BSA gibi bir oluşuma yani yazılım ürünleri üreten firmaların kendilerini korumak için bir kontrol mekanizmasına ihtiyaçları gerçekten de var. Hiç kimse gecelerini verdiği projelerin ayaklar altında satıldığını görmek istemez. Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma yasası zaten var. Önemli olan bunun farkında olmak ve sürekli gözümüzü açık tutmak. Kaçak yazılım satan ve ne sattığının bile farkında olmayan korsanlara dikkat etmek, sattıkları ürünleri almamak ve kullandığımız bilgisayarlarda kaçak yazılım bulunmamasına dikkat etmek bireysel olarak yapabileceklerimiz. Çevremizdeki kişileri bu konuda uyarmak, lisanslı yazılım kullanmaya teşvik etmek ve bu sayede bir toplum bilinci oluşturmak ise ikinci adımda yapabileceklerimiz arasında sayılabilir.

Madalyonun öteki yüzünde tabii ki evine ekmek parası kazanmak için uğraş veren korsan CD satıcıları ve düşecekleri kötü durum var. Hakkıyla bir işte çalışıpta başarılı olmamış kimse görmedim. Eminim ki dürüst yollardan para kazanmaya çalışırlarsa hem geceleri rahat uyuyacaklar hemde satış yaparken polis tarafından yakalanma korkusu olmayacak. Ama tabii bu zor bir iş. Kısa yoldan köşeyi dönmek herkesin kafasında olunca, ortaya çıkan işler ve firmalar da kısa zamanlı oluyor.

Sonuç olarak yaşadığımız çevrede bir şeyler değiştirmek istiyorsak dürüstlük ile yola çıkıp uzun vadeli planlar yapmamız gerekiyor. Bu ülke günlük politikalardan çok çekti zaten. Örneğin bürokrasinin bir miktar azaltılması ve savcılık yolu ile bu tür arama izinlerinin daha hızlı çıkartılması ve yetkili kişilerin baskınları ve el koymaları yapması, bilinçli kişilerin sabit diskleri sökmesi ve gereğince depolaması sağlanabilir. Tabii bu işlerin nasıl olması gerektiği konusunda fazla bilgim olmadığı için daha fazla ahkam kesemeyeceğim ama ne olursa olsun polis içinde bu tür bir ekip kurulabilir diyorum. Bu ekip bilgisayar mühendislerinden veya çekirdekten yetişmiş kişiler olabilir. En azından statik elektrik nedir, sabit disk nasıl sökülüp takılır gibi temel konuları bilse olur. Çok mu zor böyle bir ekibi geliştirmek?

Joseph Albahari .NET2.0'da threading kavramını PDF formatında kitap olarak dağıtıyor. http://www.albahari.com/threading/threading.pdf adresinden indirebilirsiniz. Harika örnekler var. Bunu kaçırmayın. http://www.albahari.com/threading/index.html adresinden de okuyabilirsiniz.

Internet Explorer yayınlandı. Hepimize hayırlı uğurlu olsun. Aşağıdaki linkten daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/ie/default.mspx

1 Kasım'da otomatik güncelleme ile geleceği için kendinizi hazırlayın. Kaçış yok yani.

http://www.ohloh.net isimli siteye açık kaynak projenizin kod deposunu verdiğinizde çok güzel istatistiksel verilere ulaşmanız mümkün. Kim ne kadar katkıda bulunmuş, hangi alanlarda katkıda bulunmuş, grafik tablolar ve yüzde olarak görmek mümkün.

Bizim Subtext projesinin istatistiklerine de bakabilirsiniz. Sonradan projeye katıldığım için çok fazla katkım yok gibi görünüyor.

Çok süper bir fikir ve çok iyi uygulanmış. Bu arkadaşları kutluyorum.

http://www.ex-parrot.com/peter/upside-down-ternet.html adresindeki abim evine bir kablosuz ağ kurmuş, fakat sonra farketmişki komşusuda izinsiz olarak kullanıyor.

Şuna iyi bir ders vereyim demiş ve yukarıdaki adreste yazanları yapmış. Kısaca ağı ikiye ayırmış ve komşusuna giden tüm trafikte yer alan resimleri baş aşağı çevirmiş. Alternatif olarak bulanık gösterecek bir betik programıda var. Biraz altta ki resimlere de bakın, harika bir şey ya.

Hala gülüyorum yav, muzipliğin bu kadarı. Merak ediyorum acaba komşusu teknik desteği filan aradı mı? Şöyle bir konuşma geçerdi heralde:

komşu: İyigünler teknik destek mi?

TD: Evet buyrun

komşu: Arkadaşım bizim örütbağında gezerken resimlerin hepsi baş aşağı geliyor.

TD:...

komşu: Resimler diyorum, baş aşağı hepsi

TD: Eeee amutta durmuyorsunuz dimi ekran karşısında

komşu: Yok be güzelim normal oturuyorum ekran karşısında

TD: Peki monitörünüz baş aşağı gelmiş olabilir mi? Çocuklar filan şaka yapıyor olmasın.

komşu: Aha şimdide bulanık oldu, bu bizim örütbağı iyi çekmiyor, antenle mi oynasak acep.

TD: Kapatıp açsanız belki şey olur

komşu: Denedim aynı gene

TD:...

Ve böyle gider.........

Sizinde ağınıza izinsiz girenler varsa ve boş zamanınız da varsa denemeye değer.

Hürriyette çıkan bu babere göre UNESCO "Türkiye'deki bilimsel yayın artışı görkemli" demiş. 1997 ve 2002 yılları karşılaştırıldığında 3 kat daha fazla bilimsel yayın yapılmış. Dünya sıralamasında ise 37'ncilikten 22'nciliğe yükselmişiz.

Koltuklarım kabardı, umarım bu tür güzel haberleri daha fazla duyarız.

 

Technorati tags: ,

Vezir Proje Danışmanı

Vezir projesi için kullandığım wikiyi en sonunda tamir ettim. Daha önce sayfaları oluştururken Türkçe isimler kulandığım için bazı sayfalar çalışmıyordu. Organizasyonunu da değiştirdim. Şimdi daha okunabilir hale geldi. Birde RSS çıktısını şifre korumalı halde bırakmışım, onu da düzelttim.

Vezir bir proje ekibinin nasıl yapılanması gerektiğini anlatıyor. Tamamı ile kendi deneyimlerimden derlediğim bir kaynak. 3 bölümden oluşan Vezir:

başlıkları altında toplanmış durumda. Daha henüz eksikler var. Yapıcı eleştirilerinizi bekliyorum. Yanlız şu vatandaş gibi geyiğe girerseniz kesinlikle vakit harcamayacağımı bilin. Vezir'e katkıda bulunmak isterseniz bir e-posta adresi ve kullanmak istediğiniz şifreyi gurkan.yeniceri AT gmail.com adresine gönderin. Size bir kullanıcı açayım ve katkıda bulunmaya başlayın. RSS ile de değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Güncelleme: Ana sayfaya link vermemişim aceleden. Vezir ana sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

RSS Bandit benim takıntımdı RSS okumak için. Açık Kaynak olduğu içinde farklı bir yere sahip kalbimde. Ama Rob Caron'un blogunda gördüğüm bu program ağzımı sulandırdı. Karga gibi gördüğümüz her parlayan şeye atlıycazya; bunada atladık balıklama.

Newzie blog okumaya yeni bir soluk getirmiş. Pek çok formatta çıktıları görmek mümkün. Günde kaç tane blog okuduğunuzu gösterecek istatistikler de var. Arayüz güzel dizayn edilmiş. Beta sürümünü bedava veriyorlar ama umarım böyle devam eder. Aşağıda bir kaç ekran görüntüsünü görüyorsunuz. Özellikle "Haber Bandı" hep istediğim bir şeydi.

 

.NET 2.0 System.Web.dll için çıkartılan bu güvenlik yamasını otomatik güncelleme ile indiriyor fakat kuramıyormusunuz. Ayrıca kurulsa bile sistemde bazı hatalara da yol mu açıyor. Bu durumda direk indirip kurmanız gerekiyor. Şu adresten indirebilirsiniz.

Okuyucularımdan Eylül Dotnetnuke Kurulumu isimli yazıma bir yorum atmış fakat sistemdeki bir bozukluktan dolayı yorumlar görünmüyor (Sanırım eski bir yazı olduğu için). Neyseki yorumlar e-posta olarak geliyor. Buradan cevap vereyim.

Eylül, sanırım ASP.NET, IIS üzerine kurulu değil. http://localhost/dotnetnuke yazdığında kodları görmen bu yüzden. IIS ne yapacağını bilmiyor kısacası.

Problemi düzeltmek için:

.NET2.0 için: C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727

.NET1.1 için: C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322

dizinine gidip bir DOS komut ekranı aç ve aşağıdaki komutu gir. Bu komutu çalıştırırken "World Wide Web Services" servisi çalışıyor olmalı.

aspnet_regiis.exe -i

Bu komut ASP.NET bileşenlerini ve yorumlayıcısını IIS üzerine kuracaktır.

Pardus - Anadolu Parsı2 gün önce kurdum Pardus'u. Nede olsa Milli İşletim Sistemimiz. Eskiden Turkuaz vardı ama proje elemanları askere gidince yarım kalmıştı sanırım. Şimdi Pardus var. Tübitak ve Uludağ Üniversitesi tarafından destekleniyor. Tamamı Türkçe ve kurulumu ve kullanımı çok kolay. Windows XP ile aynı sabit disk üzerinde de güzelce çalışıyor. GRUB ile de açılışta işletim sisteminizi seçebiliyorsunuz.

Tabii ki eksikler var. RPM desteği gelse örneğin çok iyi olur. Paketleri TarGz yapmak çok uzun ve zahmetli bir iş. Birde çalışan servisleri görecek bir araç yok. Mono kurdum fakat Gnome desteği olmadığı için sanırım, o da çalışmadı. Ama Ruby'i ve Ruby on Rails eklentilerini kurdum. Çok da şık oldu.

Son bir habere göre de Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Daire Başkanlığı da Pardus kullanmaya karar vermiş. Makale için Hürriyet gazetesinin sitesinde "Yerli yazılımla asker alma dönemi" başlığı ile aratın.

Bu projeye destek verelim. Bence herkes indirip kurmalı ve en azından bir tadına bakmalı diyorum.

Kendilerine Hacktivismo diyen bir grup hacker çıkarttıkları TorPark isimli web gezgini ile webde gezinirken kişisel verilerin yayılmamasını sağladıklarını iddia ediyor.

TorPark, Mozilla FireFox'tan türetilmiş bir web gezgini. Hacktivismo'nun iddia ettiğine göre bu web gezgini ile internete Yeni Gine'den bağlanan birisi sanki Almanya'da bir üniversiteden bağlnamış gibi olacakmış.

Örütbağı (internet) ile tanışmam 1993-94 yılları arasında (zamanı tam olarak hatırlayamıyorum) lise son sınıftayken olmuştu. O zamanlar örütbağı boş denecek kadar doğru bilgiden yoksundu. Bende zaten "Yeniçeri Warez" adı altında Tripod'dan aldığım bir site ile crack warez sitelerine linkler veriyor, PennyWeb'den aldığım reklamlar ile de para kazanmaya çalışıyordum. Bir ziyaretçi defterim ve bir e-posta listem bile vardı. (Bu siteyi o zamanlardan tanıyan var mı merak ettim.) Evrenkente başlayıp ödev yoğunluğu içine girince interneti daha anlamlı kullanmaya başladım. O zamanlar Altavista arama makinesini kullanıyordum. Hotmail'den bir adres alıp POP3 ile e-postalarımı indiriyordum. O zamanlar Hotmail'in POP3 desteği açıktı.

En sinir olduğum konu ödev için arayıp bulduğum sitelerin en sonunda porno sitelerine linkler vermesi ve sayısız pop-up ekranı ile reklam yapmasıydı. Akademik bir kaç yazıya bu arada rastlarsam kendimi şanslı hissediyordum.

Örütbağı o günlerden bu yana epey yol kat etti. Statik içerikten dinamik içeriğe geçiş, veritabanı güdümlü web siteleri, RSS, bloglar, wikiler vs. Bilginin daha da yaygın olarak paylaşılması örütbağındaki bilgi dağarcığını oldukça genişletti. Bu günlerde Google ile arama yaparken binlerce sayfa ile karşılaşıyorsunuz ve içlerinden hangisinin işinize yarayacağını kestirmek oldukça güç.

Wiki Nedir?

Wiki, örütbağı gezgini üzerinden (IE, FireFox vs.) değişitirilebilen, yeni sayfalar eklenebilen veya güncellenebilen bir web sitesi mantığıdır. Kendine has bir yazım formatı vardır. Wikilere üye olup sizde mevcut sayfaları değiştirebilir veya yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. Benim blogumda da bir wiki var. Vaktiniz olursa buradan kurcalayabilirsiniz. Spamciler rahat bırakmadığı için sayfaları değiştirme izniniz olmayacak; bilginize.

Yapılandırılmış Bilgi ve Vikipedi

Bir kitapta bir konu ararken ya içerik kısmına yada index kısmına bakarız. içeriğin belli bir biçimde yapılandırılmış olması bize zaman kazandırır. Örneğin bir ansiklopedide bir şeyler arıyorsak önce ilgili harf ile başlar ve bir sözlük gibi tarayarak istediğimiz bilgiye ulaşırız. Wikipedia bu tür bir kavram ile yola çıkmış ve isteyen herkesin katılabileceği sanal bir ansiklopedi uygulamasında wiki olayını kullanmıştır. Özgür Yazılım kavramının ideoloji olarak bir ansiklopediye uyarladığınızda karşınıza Özgür Ansiklopedi çıkıyor. Yani herkesin bir şeyler ekleyebileceği, paylaşımın hat safhada olduğu bir ortam. Yararlarını sıralarsak:

  1. Örütbağı üzerinde olduğu için kapı kapı dolaşıp ansiklopedi satan -ki annem en az 5, 6 değişik tür ansiklopedi almıştır bunlardan- pazarlamacılar ile uğraşmıyoruz.
  2. Sürekli güncelleniyor, büyüyor ve yanlışları hızlı düzeltiliyor.
  3. Altyapısında kullanılan MediaWiki wiki motoru gene bir özgür yazılım parçası ve PHP ile yazılmış.
  4. İsteyen herkes katılımda bulunabiliyor.
  5. Bir makalenin pek çok dilde yayınlanmış halini okuyabiliyoruz.
  6. İstenen makaleler RSS ile takip edilebiliyor.
  7. Gelişmiş bir arama motoruna sahip.

Daha ne istiyorsunuz. Hemen Vikipedi adresine gidip kurcalamaya başlayın.

Vikipedinin size ihtiyacı var

Bu yazıyı yazmamın sebebi Bildirgec.org'daki şu yazıyı görmem oldu. Sizde blogunuzda Vikipedi ile ilgili bir yazı yazın ve linkini yukarıdaki listeye ekletin. Ayrıca banner kullanmak isterseniz şunlarada bir göz atın.

Vikipedi oluşumunu destekliyorum ve en yakın zamanda bir şeyler eklemek için çalışacağım.

RSS ile siteyi okuyanlardan iseniz, RSS çıktıma http://feeds.feedburner.com/gurkanyeniceritr adresinden kayıt olup okumaya devam edebilirsiniz.

Subtext altyapısından dolayı RSS okuyucularınızdaki link kırılmış olabilir. Yukarıdaki adres ile değiştirirseniz düzelecektir.

Not: Sanırım hatayı buldum. Şimdi RSS okuyucunuzun ayarları ile oynamaya gerek kalmamış olmaması gerekiyor.

Epeyden beridir çok fazla istek olmasından dolayı yeni hesap vermiyorlardı. Nihayet açıldı. Bende geçen hafta aldım bir tane.

 

Locations of visitors to this page

http://clustrmaps.com adresinden sizde alabilirsiniz. Bana da 10 adet davetiye vermişler. Eğer gene yoğunluktan dolayı hesap açmıyorlarsa davetiye gönderebilirim. gurkan.yeniceri AT gmail DOT com adresine "clustrmap istiyorum" konulu bir e-posta göndermeniz yeterli.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar