December 2006 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Önceki yazımda Greg Gianforte'nin konuşmasından aldığım testi vermiştim. İşte burada da Greg'in cevaplarını ve benim bazı yorumlarımı yayınlıyorum.

1-B

Eğer sıfırdan bir firma kuruyorsanız ve hangi sektöre yazılım yapacağınızı da biliyorsanız, tek işiniz sektörün istediği bir yazılım üretmek. Bunun özelliklerini de en iyi sektör verir. Sektörden kişileri tek tek arayıp isteklerini dinlemek hatta gerekiyorsa bir kahve yada öğlen yemeği sırasında fikirlerini almanız bulunmaz bir kaynak olacaktır. Tabii bu tür kişileri bulmak zor olabilir. Kulüplere, barlara, toplum örgütlerine, derneklere katılmak, toplantılarına gitmek veya örütbağı üzerindeki sosyal toplaşma sitelerine üye olmak yapabilecekleriniz arasında.

2-D

Amacımız tam bir özellikler listesi hazırlamak ve bu listeyi hazırlarken de müşteri gereksinimlerini gözden kaçırmamak. 1. soruda hazırladığımız listeyi sanki ortada bir ürün varmış gibi müşterilere göndererek fikirlerini sorabiliriz. Ortaya tam bir özellikler listesi çıkar ki, ürünü geliştirmeye hemen başlayabilirsiniz. Bu iki aşamadan sonra oturup ürünü ortaya çıkarmanız lazım. Yada en azından bir prototip. 

3-B

Prototip fikirlerin hayata geçirilmesi ve gizli kalmış isteklerin ortaya çıkması için zemin hazırlar. Ayrıca bu ürünü sizin satabilmeniz çok daha önemli. Hem işinizi severek ve motive olarak yapacaksınız, hemde ileride pazarlama uzmanlarına konuyu tam olarak anlatabilmek için öğreniyor olacaksınız. Zaten firma ilk kurulduğunda finansman açısından çok fazla kaynağınız olmayacağı için bunu kendiniz yapmanız çok daha iyi olacaktır.

4-B

En önemli olayınız bir sipariş almak olduğuna göre bunun için en fazla çabayı sarfetmelisiniz. Sipariş almanız demek bir gelir akışı demektir ve buna hakikaten ihitiyacınız var.

5-B ve C

Her iki şıkta oluyor bu soru için. Eğer istekler çabuk uygulanabilir şeyler ise müşteriyi üzmenin anlamı yok. Bence müşteriden bir hafta isteyip bir rapor çıkarın ve her isteğin kaça mal olacağını ve süresini belirleyin. Müşteriye bu rapor ile gittiğinizde bu istekleri öncelik sırasına göre dizmesini önerin. Müşterinin öncelik sırasına göre sizin belirleyeceğiniz miktardaki yeni özelliği ikinci sürümde gerçekleştireceğinizi teyit edin. Müşteri sıralamayı sizin raporunuzdan önce yapmıyor çünkü fiyatları ve zamanları gördüğünde daha gerçekçi bir sıralama yapacaktır.

6-B

Bu yayın organı zaten hakkınızda bir makale yazacak, birde yanına reklam koymanın bir anlamı yok. Zaten finansman olarak dardasınız. Reklam giderleriniz 0YTL olabilir ve reklam giderleri bütçesinin dolduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz diyor Greg.

7-B

Hiç bir araştırma firması sizin kara kaşınız kara gözünüz için hakkınızda araştırma yapmaz. Bak bu firmada yeni başlamış, aman yardımcı olalım, reklamını yapıp isimlerini duyuralım demez. Büyük ihtimalle ürününüzü satmaya çalıştığınız bir müşteriniz hakkınızda kredibilite soruşturması yapıyordur ve araştırma firmasına bu görevi vermiştir. Red edip istene bilgileri doğrudan müşterinize verebilirsiniz.

8-A

Greg bu soru için dürüst olun diyor çünkü eninde sonunda ortaya çıkacak bir yalan. Eğer müşteri hala sizinle görüşmek istiyorsa listede birinci sırayı almaya hak kazanmış demektir. Aile içinde bir ortam bile hazırlayabilirsiniz. Böylece müşterinin samimiyeti artar ve güveni yükselir. Samimi olmak daha sonra ardı arkası kesilmeyen isteklerin gelmesine neden olabilir ama ilk başlarda zaten buna ihtiyacınız var. İş ve arkadaşlık ilişkilerini birbirine karıştırmayın. Profesyonellik bu ikisini ayırmaya başardığınız zaman başlıyor.

9-B

Bir önceki soruda dürüst olun diyen Greg bu soru için 5 kişi var demenizi öğütlüyor. Nasıl olsa müşteri ürünü alıp kurana ve kullanmaya başlayıncaya kadar sizin firmanız büyür.

10-C

Greg parti yapın diyor fakat ben zaten bu kadar zor kazandığım bir geliri parti yaparak çar çur etmezdim. Öz kaynaklarımı arttırmak için daha güçlü bilgisayarlar, iyi bir bilgisayar sandalyesi veya yeni programcılar alarak devam ederdim. Kutlama tabii ki gerekli ama aşırıya kaçmadan, mütevazi bir şeyler yapardım.

 

Technorati tags: ,

VS2005 Service Pack 1 çıktı ama eğer Windows 2003 server üzerine kuracaksanız http://support.microsoft.com/kb/925336 adresindeki policy ayarlarını söylendiği gibi değiştirmeniz gerekebilir.

Özetle:

Start --> Run --> control admintools

yazın ve listeden Local Security Policy seçeneğine çift tıklayın.

Software Restrictions Policies altında Enforcement'a çift tıklayın. (Eğer SRP altında hiç bir şey yoksa SRP'ye sağ tıklayın ve Create New Policy seçeneğini seçin bu adımdan sonra Enforcement seçeneğini göreceksiniz.)

Aşağıdaki ekranı Enforcement seçeneğine çift tıklayınca çıkıyor.

Bu ekranda "All users except local administrators" seçeneğini seçin.

Tüm ekranları onaylayıp bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer yamanın beta sürümünü kurduysanız önce bunu kaldırmanız gerekiyor.

Diğer bir olayda Microsoft'un ilk defa bu kadar büyük bir yama çıkarmasından ve yamalama sistemindeki aksaklıklardan dolayı oluşan tuhaflıklar. Örneğin sisteminizde kaç tane kurulu Visual Studio var ise (Team System, Database, Architect vs.) o kadar kez yamanın kurulumu yeniden başlayacak. Bırakın yamasın.

Bu aksaklıkları gidermek ve yamayı geç bir tarihte çıkarmak ta seçenekler arasındaymış fakat erken çıkaralım müşteriler yararlansın diye düşünmüşler. İyide yapmışlar bence.

 

Technorati tags: ,

Aşağıdaki test http://osc.gigavox.com/ adresinde 25 Nisan 2006 tarihinde yayınlanan, Greg Gianforte'nin yaptığı bir konuşmasından alınmıştır. Konuşmada kendi deneyimlerine yer veren Greg daha sonra dinleyicileri test etmek için bu soruları soruyor. Benim çok hoşuma gitti bu sorular ve sizlerin de yararlanacağınızı tahmin ediyorum. Vezir'de bahsettiğim konular ile hemen hemen örtüşüyor.

Bu podcast'e direk link vermiyorum. Önce soruları kendi deneyimleriniz ile cevaplamanızı ve sonra podcast'i dinleminizi öneririm. Haftaya cevapları ve benim yorumlarımı burada yayınlayacağım.

İşte sorular

1-Eğer sıfırdan yeni bir iş yada yazılım firması kurmak istiyorsanız ilk yapacağınız iş ne olmalı?
a-Bir iş planı yazmak
b-Bir sürü kişiyi arayıp pazarın sorunlarını/isteklerini öğrenmek
c-Bir prototip üretmek
d-Bir pazarlama uzmanını işe almak

2-Bir fikriniz var, sonraki adım ne olmalı?
a-İş planını uygulamaya koymak
b-Bir ofis kiralamak ve kullanılmış ofis mobilyaları almak
c-Fikriniz için patent başvurusunda bulunmak
d-Fikrinizi 300 müşteriye göndermek ve daha sonra arayıp ne düşündüklerini sormak

3-İyi bir ürünü ortaya çıkaracak tüm özellikleri listelediniz, sonraki adım ne olmalı?
a-Fikrinizi koruyacak bir avukat bulmak
b-Kendinizin satacağı bir prototip üretmek
c-Bir yerlerden para bulmaya çalışmak
d-Bir pazarlama uzmanı bulup ürününüzü satmasını sağlamak

4-Bir müşteri adayı buldunuz, sonraki adım ne olmalı?
a-Beta programına katılmaları için ikna etmek
b-Bir sipariş vermeleri için çalışmak
c-Henüz bir ürününüz olmadığını söylemek
d-İleride ekleyeceğiniz özellikleri anlatmak

5-Ürününüz müşterinin istediği şeyleri yapmıyor, yapılacak en iyi şey:
a-Bu özellikleri eklemeyeceğinizi söylemek
b-Bu istenen eklentiler için müşterinin para ödemesini sağlamak
c-Siparişi alıp 4 hafta içinde ürünü getireceğinizi söylemek
d-İstenen özelliklerin uygulanmasının ne kadar zor olduğunu anlatmak ve mevcut sürümü alması için çalışmak

6-Sektörün en fazla satan yayın organı ürününüz hakkında bir makale yazacak ve yan sayfada ki reklam alanını da size satmak istiyor, yapılacak en iyi şey:
a-Reklam alanını almak
b-Reklam giderleri bütçesinin dolduğunu söylemek
c-Yeterli paranızın olmadığını söylemek
d-Cehennemin dibine gitmesini söylemek

7-Bir pazar araştırma firması, firmanız hakkında bilgi ve ayrıntılı finansal döküm istiyor ne yapardınız?
a-Bilgiyi veririm
b-Nazikçe redederim
c-Muhasebecimize gönderirim
d-Mesajlarını cevaplamam

8-Önemli bir müşteri adayı sizinle görüşmek için 1 hafta sonrasına randevu istiyor. Ama siz hala evdeki ofisinizden çalışıyorsunuz, ne yaparsınız?
a-Yeni başladığınızı ve ofisinizin olmadığını söyleyin
b-Müşteri gelmeden önce bir ofis kiralayın
c-O hafta seyahatte olacağınızı söyleyin

9-Bu işte tam zamanlı çalışan tek kişi sizsiniz. Müşteri adayı kaç çalışanınız var diye soruyor. Cevabınız:
a-Ben bu firmanın tek çalışanıyım demek
b-5
c-20
d-50

10-İlk satışınızı yaptınız ve bir miktar kar elde ettiniz, yapacağınız ilk şey?
a-Kendime zam yaparım
b-Daha büyük bir ofise geçerim
c-Bir kutlama partisi yaparım
d-Bir danışmanı işe alırım

 

 

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar