March 2007 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Yatma saati geldi ben halen daha ayaktayım. Bu son.

CSS dosyalarınızı düzenleyecek ve optimizasyon yapacak bir site http://www.cleancss.com/. Benim CSSler %58 oranında optimize oluyor.

 Daha önce Nasıl Daha Hızlı Kod Yazarız isimli bir yazı yazmıştım. Phil'in blogunda gördüğüm bu VS2005 eklentisi ile kod yazma hızımızı 3 katına katlamak mümkün.

Link to Koders - Source Code Search Engine

Tabii ki bir internet bağlantısının sürekli olması gerekiyor. Yazdığınız fonksiyonların isimleri hemen internette arattırılıyor ve birisi daha önce yazmışsa, ismi direk olarak geliyor. Sizde alıp kullanıyorsunuz. Bu işlemlerin hepsini de IDE içinde yaptığınızı söylememe gerek yok herhalde.

 

Technorati tags:

+

Olurdu olmazdı derken işte size bir FireFox eklentisi. Eğer Firefox'dan vazgeçmem diyorsanız ve ilerde ClickOnce kurulumlarını FireFox ile çalıştırmak isterseniz bu eklentiye ihtiyacınız olacak demektir. Scott'ın blogundan öğrendim.

Link to Scott Hanselman's Computer Zen - A Better Way for ClickOnce and FireFox

FFClickOnce bazı belgelenmemiş API'leri kullanarak ClickOnce uygulamalarının kurulabilmesine imkan veriyor.

 

Technorati tags: ,

Ama öyle dramatik bir değişiklik olmadı. Sadece renkler ve sayfa düzeninde küçük değişiklikler oldu. Eğer bu yazıyı RSS okuyucunuzdan okuyorsanız siteyi ziyaret edip değişiklikleri görebilirsiniz. Sefer Bey'in kritikleri sonucu bu renk olayını ele aldım. Erkek kısmısı renkten ne kadar anlarsa ben de o kadar değiştirmeye çalıştım. Mavi tonlarında bir şeyler düzenledim, gelin bakın.

Sayfa düzeni olarak artık tam sayfa kullanıyoruz. Sebebi okunabilir alanı maksimum kullanabilmek.

Ayrıca kategorileri başlığın altına aldım ve Blog ismi ile sloganını düzelttim (pek başarılı olduğum söylenemez idare edin).

Jeff blogunda eleman alımlarında karşılaşılan yakınmalara yer vermişti. Epeydir yazacaktım bunun hakkında fakat fırsatım olmamıştı.

Yazılım Mühendisi veya programcı olarak iş görüşmelerine gittiyseniz eminim bazı testlerden geçmişsinizdir. Bu testlerde garip şekil testleri (Logo bana yapmıştı) ve bazen de bir program yazmanız istenebilir.

Jeff'in anlattığına göre FizzBuzz testi ile progam yazabilen ve yazamayan kişileri %90 ayırt etmek mümkün. Üstelik bu test çok kolay gibi görünse de bazı kıdemli programcıların bile 10 15 dakika gibi bir zamanda çözdüklerini unutmayın.

Nedir bu test? İşte aşağıda veriyorum:

1'den 100'e kadar sayıları ekrana yazacak bir program yaz. Fakat 3'ün katları için "Fizz", 5'in katları için "Buzz" ve 3'e ve 5'e tam bölünen sayılar için de "FizzBuzz" yaz.

Çok kolay bir test evet. Ama gelin görün ki çözebilenlerin sayısı az. Kalifiye eleman bulmanın zorluğu her zaman var ama sektörün bu şekilde şişirilmesine çok feci üzüldüm. Yani bir iş ilanına 200 kişi başvuruyorsa ve 199'u bu testi yapmakta zorlanıyorsa çok yazık.

Tabii öte yandan olayın diğer yüzü baskı altında bu testi yapabilmek ve yukarıdaki gereksinim analizinden yapılacak işi tam olarak anlayabilmek önemli. Çoğu programcı okumayı bilmez (tamam gaza gelme hemen sen onlardan değilsin ) yani gereksinim dökümanlarını okur ama müşterinin ne istediğini pek düşünmez. Müşteri gibi düşünebilmek ve yapabileceği yanlışları dahi düşünebilmek te başka bir hüner.

Birde teknolojik yetersizlikler var. Analizlerde ortaya çıkan ürünü program olarak yazmaya başlayınca işler gene değişiyor. Aradaki farklar size hata ve istek olarak geri dönüyor ki hiçte iyi bir şey değil.

Şimdi cevaplarınızı bekliyorum. Hangi dil ile ve hangi platform içinyazdığınızı belirtmeyi unutmayın.

Ceviz.Net'in makale yarışmasını duymayan kaldı mı? Yarışmaya katılmak için şartlar burada açıklanmış. Duyduk duymadık demeyin.  Makale sayısını arttırmak için güzel bir fikir ve benden tam 10  puan aldı.

"Beni kritize et" mim dalgası ile Zeynep Hanım'ın kritiği sonucu sağ tarafa kategorileri ekledim. Sağdaki sütunu kullanılabilirlik açısından ve blog olayı ile ilgisi olmayan kişiler için düşünüp tasarlamıştım. Tabii Joel abimizden esinlenmelerim olmuştu. Örneğin herkes RSS nedir bilmiyor yada bilmesi gerekmiyor. Tabii ki Subtext'in çok esnek tema yapısı işime yarıyor bu durumlarda.

Birde sosyal mimleme linklerine Wordpress'den öhö arakladığım öhöm ikonlar ve linkler ile bir kaç ekleme yaptım. Bu tema eski temamdam daha çok hoşuma gidiyor.

Ulu önderimiz Atatürk hakkında karalama amaçlı yayınlanan video Youtube sitesinden kaldırıldı. Türkiye'den halen daha erişim kapalı mı bilmiyorum ama işte burada resmi.

Yuh olsun sana tüb

Mesaja göre videoyu yayınlayan zat kaldırmış.

Başlığı bu şekilde attım ama sadece dikkatinizi çekmek için. Subtext developer e-posta listemizde bir kaç gündür süren bir tartışmayı aktarmak ve konu hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Nedir Team Foundation Server? TFS kurumsal projeler için tasarlanmış yazılım sürecinde oluşabilecek her türlü (sadece kod değil, döküman, hata kayıtları, istekler, görevler vs. gibi) içeriği sürüm kontrolünde tutacak sistemin adıdır. Arka planda MS SQL Server üzerinde verileri tutar ve TFS Client (indir) programı ile (VS2005 veya Expres sürümleri ile de kullanılabilir) erişilir. Kurumsal terimini kullandım çünkü tamamı ile firma içinde geliştirilen projeler düşünülerek üretilmiş bir üründür. Her ne kadar CodePlex gibi siteler mevcutsa da OSS felsefesine uymayan yönleri vardır. TFS firma içinde kullanıldığında gerçek gücünü gösterir ve proje ekibine her türlü içeriği paylaşabilecekleri bir ortam sunar. Hem yazılım üretmeyi kolaylaştırır hemde pek çok külfetli işi otomatize ederek kaliteyi arttırır.

Subversion ise açık kaynak yazılım üretenlerin kullandığı Concurrent Versioning System denilen CVS temel alınarak üretilmiş bir sürüm yönetimi sistemidir. CVS'in aksayan yada beğenilmeyen yönlerinin değiştirilmesi ve pek çok gerekli özelliğin eklenmesi ile bugünkü halini almıştır. Subversion her türlü içeriği (belge, kod, resim vb. gibi) diğer proje elemanları ile paylaşmanızı ve ortak çalışabilmenizi sağlar. Fakat TFS gibi bir ortam istiyorsak Subversion'a ek olarak bir kaç yazılım daha kurmamız gerekir (wiki, hata ve istek yönetimi, kodun online görülebilmesini sağlayacak araçlar vs.). Bu da Subversion tabanlı olarak kurulan bir sürüm yönetimi sisteminin bakımını ve kurulumunu zorlaştırabilir. Trac gibi komple bir paketide kurabilirsiniz ve gerçekten firma içinde işlerinizi kolaylaştırabilir. Birde Trac gibi C# ile yazılmış SharpForge var. Benim yazdığım bir kaç yazıya da bakınız:

  1. Subversion ile Depo Oluşturma
  2. Cruise Control Kurulum ve Entegrasyon
  3. Subversion'dan RSS

Şimdi görüyorsunuz ki elma ile armutu karşılaştırmaya çalışıyoruz. TFS bir firmada oluşabilecek her türlü senaryoyu kapsıyor. Shelving gibi yeni bir özelliği de var. Shelving nedir? Örneğin uygulamaya yeni bir özellik ekledim fakat bu işi bırakıp elimdeki hataları düzeltmem gerekiyor. Yazdığım kodu da kaybetmek istemiyorum. Bu durumda kodu rafa kaldırıyorum (shelving) ve ana kodu tekrar indirip hatalarımı düzeltmeye devam ediyorum. Diğer yazılım uzmanları benim rafa kaldırdığım kodu indirip kendi lokal sürümlerine entegre edebilir ve kod teftişi veya test yapmaya başlayabilir. Shelving ana kod damarını etkilemeden başka görevler veya aklınıza gelen geliştirmeler için ideal bir yöntem. Subversion'da da branching var tabii ki. Tam olarak karşılaştırmadım ama TFS Shelving biraz daha esnek bir yapıya sahip.

TFS yönetimi altındaki bir projede çalışırken sürekli online olmanız gerekiyor yani VS2005 TFS'e hep bir bağlantı istiyor. Buda kopuk çalışmayı engelliyor.

CodePlex'de bir projeye katkıda bulunmak isterseniz o projenin bir üyesi olmanız ve sürüm yönetimine "yazma" erişimi almanız gerekiyor. Yani Subversion'da olduğu gibi anonymous indirdiğiniz bir projeye yama göndererek katkıda bulunmak zor. Codeplex'den anonymous olarak kaynak kodunu indirebilirsiniz fakat eklentilerinizi proje yöneticisine gönderdiğinizde bu eklentilerin manual olarak koda eklenmesi gerekiyor ve zahmetli bir iş olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Codeplex tabii ki MS araçlarını kullanarak geliştirme yapan yazılım uzmanlarına zaten tanıdık oldukları araçlar ile sürüm kontrolü hizmeti vermek için oluşturulmuştur. Fakat Codeplex üzerinde herhangi bir dille yazılmış ve herhangi bir işletim sistemine yönelik uygulamayı tutabilirsiniz, yani bir kısıtlama yok. Codeplex'in Subversion desteği vermesi için bir workitem da açılmış. Eğer bu desteği görmek istiyorsanız oyunuzu kullanın.

TFS altındaki bir projeye offline iken dosya eklemek de bir dert. Ben genelde CodePlex üzerindeki projemi akşam indiriyorum ve iş yerinde kimse görmeden takılıyorum. Ama eğer iş yerinde offline iken dosya eklersem akşam eve geldiğimde bu dosyayı TFS'e göndermek zorlaşıyor. Önce projeden çıkartıp tekrar eklemek gerekiyor ve ayrıca dosyanın bir yedeğini almak gerekiyor.

Eskiden VSS kullanan yazılım uzmanları şimdi TFS'den kod indirirken "exclusive lock" yapıyorlar ve buda aynı anda iki yazılım uzmanının aynı dosya üzerinde çalışmasını engelliyor. Halbu ki TFS "değiştir, birleştir (edit, merge)" mantığını destekliyor. Ama tabii alışkanlıkları değiştirmek zor.

Öte yandan TFS ile Subversion arasındaki fiyat farkı karar verme aşamasında önemli bir etken gibi görünebilir fakat Açık Kaynak ta olsa ücretli de olsa bu ürünlerin bakımı ve ayakta tutulması için harcanacak para aynıdır.

TFS'in raporlama yetenekleri de çok güzel bir artı puan kazandırıyor. Subversion ile bu özelliği isterseniz ek yazılımlar kurmak gerekiyor.

TFS kurumsal bir firmada BT departmanının yaptığı her işi kontrol altına almak ve bütçelendirmelerde dahi yardımınıza koşacak bir araç. Eğer 10 kişiden fazla yazılım uzmanı varsa ve en az iki proje üzerinde çalışıyorsanız TFS'i kesinlikle tavsiye ederim. Öğrenme eğrisi olarak biraz zaman istiyor tabii ama bir kere özelliklerine alıştıktan sonra artık geriye dönüş çok zor olacaktır.

Seçim yapmak zorunda kalırsanız ve finansal olarak sorununuz yoksa TFS için yapılacak yatırım kendini hızlı bir biçimde ödeyecektir. Bir de unutmayın ki bu ürünün daha ik sürümü var karşımızda ve gelecek sürümlerinde eminim ki burada yazdığım bir kaç dezavantaj temizlenecektir. Eminim çünkü MS'in müşterilerini nasıl dinlediğini ve ürünlerinde ki geliştirmeleri bu doğrultuda yaptığına şahit oldum. Tabii siz blogunuzda bu sorunları dile getirmezseniz hiç kimse sesinizi duymaz.

Arkadaşlar PDFDergi 15. sayısını yayınladı ve bu sayıda bende varım. Okuyalım okutalım. Hatta internet erişimi olmayanlara yazıcıdan basıp götürelim.

Bu arada Adobe Reader'dan daha hızlı ve az yer kaplayan bir PDF okuyucusu arıyorsanız daha önce bahsettiğim FoxIt Reader'ı denemenizi tavsiye ederim. Ücretsiz sürümü 2.0'a yükseltilmiş ve bazı hataları giderilmiş.

Türkiye'de önemli bir boşluğu doldurduğuna inandığım bu oluşumu destekleyelim.

Eveeet, yeni bir mim dalgası ile oradan oraya savruluyoruz. "Beni kritize edeni kritize ederim" mim dalgası batıdan 3 ila 5 şiddetinde esiyor.

Sayın Ferruh Bey bana bir pas atmış ve yazısında Nahnu'nun blogunu kritiklemiş ve pasıda benimle birlikte bir kaç arkadaşa daha göndermiş.

Kısaca sevdiğiniz bloglardan birini yerden yere (biraz sert oldu galiba) vuruyorsunuz. Şimdi gelelim benim kritiklerime. Öncelikle Ferruh Bey ile top çeviriyoruz:

Ferruh Mavituna: ASP.NET'e bir türlü geçiremediğimiz bloglardan biri. Severek okuyoruz ve öğretici içeriğinden yararlanıyoruz. Güvenlik konularında üstüne tanımıyorum ama blogundaki reklamlar bazen sütlaçtaki pirinç taneleri gibi etki yapıyor. Hani olmasa da olur ama ayrı bir tat verdiğide kesin. Umarım blogunu okuyup hacker olmaya karar veren yoktur zira Kevin Mitnick bile güvenlik mühendisi olarak yoluna devam ediyor.

Ferruh beyin blogu umarım bu seviyesinde devam eder.

Şimdi beni kritize etmesi için bir kaç kişiyi sobelemem gerekiyor:

Hus Weblog kendini bulma yolunda ciddi sıkıntılar içinde fakat sanırım cevap verecektir.

Cem Atam Fizikçi kardeşimizi unutmayalım.

Barbaros Yeniçeri Kardeşim bu aralar çok yoğun köyün sitesi ile ve blogunu çok ihmal ediyor.

Zeynep Özata Tanımadığım birini özellikle mimlemek istedim...

Sefer Algan tabii ki C# hakkında Türkiyede ki otoritelerden ve unutmak ayıp olurdu.

 

Gelecek kritikleri çok merak ediyorum. Akabinde sitede değişiklik yapmak için kolları sıvayacağım.

Güncelleme: Bu mim olayının en sevdiğim yanı yeni bloglar ile tanışmam. Ne bloglar varmış bea maşşallah.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar