Tech Republic’de yazan Justin James 10 maddede neden yazılım uzmanı olamayacağınızı açıklamış. Bakalım neymiş bu 10 madde.

1: Kendi kendine öğrenmek yerine kursları tercih ediyorsunuz

Yazılım Uzmanı ilk işe başladığında gerekli tüm bilgiyi biliyor olduğu varsayılır. Firmanın belirli bir eğitim politikası olsa bile gerçekte firmanın yardımı ile alacağınız eğitimler hiç bir zaman gerçekleşmez. En iyi ihitimalle bir iki kitap almanız için bir ödenek ayrılır. Yönetim ekibinin düşüncesine göre yazılım uzmanı problem çözmeyi bilen akıllı bir kişidir ve bu yüzden de eğitime ihtiyacı yoktur. Öte yandan kurs masrafları karşılanan yazılım uzmanının her zaman firmayı terkedip gitme ihtimali olduğu için firmanın yatırım yapması pek düşünülemez (olsa iyi olurdu tabii ama gerçek hayat bu). Bu durumlar göz önüne alındığında kendi kendinize öğrenebiliyor olmanız gerekir. Eğer bu disiplin sizde yoksa yazılım uzmanı olmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

2: Normal çalışma saatlerini seviyorsunuz

Yazılım projelerinin geç bitme olayını herkes bilir. Zamanında biten projeler bile projenin hayatı boyunca çoğu kereler geç kalma durumuna düşmüştür. Eğer 9’dan 5’e bir işte çalışmayı seviyor ve yazılım projelerinin uzun çalışma saatlerine ve gecelemelerine dayanamayacağınızı düşünüyorsanız yazılım uzmanı olmayı aklınızdan çıkarın. Patronunuz, ürünün zamanında müşteriye ulaştırılmasını, sizin oğlunuzun spor müsabakasından yada televizyonda seyretmek istediğiniz programdan daha önemli tutacaktır.

3: Küçük maaş artışlarını kıdem yükselmesine tercih ediyorsunuz

Teknolojik değişmeleri uygulamayan bir firmada çalışmıyorsanız, şimdi bildiğiniz şeyler seneye ya geçersiz yada az ödeyen konuma gelecektir. Bugün gözde olan teknolojiler seneye isimleri bile hatırlanmayan garip teknolojiler olabilir. İşin sırrı hızlı biçimde değişmektir. Yeni teknolojileri hızlı (herkesden önce) öğrenip konu hakkında otorite olmaya bakın. Hiç yeni bir teknoloji öğrenmeden aynı koltukta oturup, maaşınıza gelecek zammın hayat standardınıza yeteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ya deneyimlerinizi ilerletip aynı firmada kıdem yükseltmeli yada başka bir firmaya geçerek aldığınız maaşı yükseltmelisiniz.

4: Ekip çalışmasında insan ilişkileriniz pek iyi değil

Yazılım uzmanları her ne kadar  a-sosyal insanlar olarak bilinsede bir araya geldiklerinde hararetli konuşmalar yaparlar ve kendileri gibi olan insanlarla hemen kaynaşıp sosyalleşirler. Hangi dükkanda indirim var veya dün akşamki diziden bahsetmedikleri için dışarıdan kulak misafiri olanlara Fransızca gibi gelir ama aslında çok sosyal insanlardır. Ekip içinde çalışamıyor ve iletişimin düşük olduğunu düşünüyorsanız yada ekip arkadaşları ile bağlantı kuramıyorsanız; problem genellikle sizdedir. Aynı deneyimleri yaşamamış kişilerin bağlantı kurmaları beklenemez.

5: Kolayca sinirleniyorsunuz

Yazılım dünyası pek çok engellerle doludur. Belgeler genelde tam değildir, sizden önceki yazılımcı okunmaz bir kod yazmıştır, proje müdürünün anlaşılmaz kuralları vardır, herkesin uyması beklenen... liste daha da uzatılabilir. Sonuç olarak kimse sürekli bela okuyan ve ekrana küfür eden birisi ile aynı çatı altında olmak istemez. Eğer 8 saatlik bir uğraşın sonunda konuyu 10 dakikada çözebileceğinizi görüp deliriyorsanız bu kariyer sizin için değildir.

6: Ekip elemanlarının fikirlerine kapalı iseniz

Yazılım geliştirmede genelde problemlerin birden fazla çözümü vardır her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi. Eğer gelen kritikleri ve diğer çözümleri göz ardı ediyorsanız önemli bir noktayı gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Sektörde yani olan ve deneyimleri sizden az olan birinin yapacağı bir tavsiye size pek çok şey kazandırabilir. Tabii bu tavsiyeye önem verip uygularsanız.

7: Detay adamı değilsiniz

Programlama olayı komplex bir olaydır ve dikkat ister. Eğer Conan The Barbarian filminden daha karmaşık bir filmi izlerken kayboluyorsanız yada bir yeni nesil ev kredisi formunu doldururken zorlanıyorsanız yazılım uzmanlığı büyük ihtimalle sizin için değildir. Bazen unutulan bir virgül, başarı ile başarısızlık arasındaki çizgiyi çizer. Eğer bu virgülü arayıp bulacak yapıya ve sinir esnekliğine sahip değilseniz kariyeriniz belli limitler içinde yer alır.

8: Yaptığınız işten onur duymuyorsunuz

Kitaba göre yazılım üretmek ve orta derece ile geçecek bir iş çıkartmak mümkündür. Problem, kitapların sürekli güncelleniyor olmasıdır. Yazılım geliştirmek bir fabrika işi değildir. Fabrikada işler belirli bir prosedüre göre gider ve beyin seviyeniz ne olursa olsun prosedürü uyguladıktan sonra iş ortaya çıkar. Yazılım geliştirme daha çok bilimsel bir iştir ve bağımsız düşünce gerektirir ki bu da yaptığınız işten gurur duymanızı sağlar. Bir işi yanlış yoldan yapıp üretime geçildiğinde ancak yeteri kadar çalışmasını sağlayabilirsiniz fakat göz ardı ettiğiniz o hata problem açmıyor gibi görünsede ileride problem açacaktır. Yazılımcı olarak yaptığınız işin gurur duyulacak bir iş olduğunu düşünmüyorsanız ürettiğiniz ürünün kalitesi düşük olacaktır ve kariyerinizin sürekliliği ile doğru orantılı olacaktır. Siz ayrıldıktan sonra arkanızdan konuşulmasını istemiyorsanız (gerçi ağzınla kuş tutsan arkandan konuşacaklardır) haysiyet ve onurunuzu korumak için yaptığınız işin tam olmasına dikkat edin. En azından sizin içiniz rahat olur.

9: Önce ateş edip sonra soru soran tiplerden misiniz?

Yazılım uzmanı bir parça kod yazmadan önce bir planlama aşaması geçirir ve kod yazmaktan daha fazla zaman planlamaya ayrılır. Eğer kod yazma aracınızı açıp Allah ne verdiyse kod yazmaya başlıyorsanız %100 ihtimalle iki ay sonra yazdığınız kod tamamı ile değişecektir. Konu hakkında düşünen, planlayan yazılım uzmanı ise daha az hata ile daha kısa sürede kod yazacaktır. Çoğu programcıların neden 10 parmak yazamadığının nedeni de budur; işin zor kısmı ne yazacağını bilmektir. Eğer düşünen bir insan değilseniz yazılım uzmanlığı sizin için bir kariyer değildir.

10: “Geek” tipini sevmiyorsunuz

Haklı kimi nedenlerden dolayı, mühendis veya teknik kişilerin yakınında olmaktan hoşlanmıyor olabilirsiniz. Eğer Dilbert gibi bir kişilikten çekiniyorsanız yazılım uzmanlığını düşünmeyin bile. Tabii ki her yazılım uzmanı böyle değil ama sektörün büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor ve aralarında haliniz yaman olur.

Çalışma hayatım boyunca çok rastladığım bir insan tipi “bir iş fazla para ödüyor” diye o işe girenler. Daha önce ahçı olan ve iki yazılım kursundan sonra yazılım uzmanı kesilen ve sektörde para kazanan pek çok kişi tanıyorum. Yaptıkları işlerin kalitesi ise yerlerde sürünüyor. Bir kaçının proje ortasında işine son verildiğine de şahit oldum. Tamam yazılım sektörü çok ballı bir sektör ama üzüldüğüm bir konu varsa o da bu kişilerin ürettiği ürünlerin bizim tarafımızdan ileride tamir edilecek olması. İlla yazılım uzmanı olmaya da gerek yok bence. Yazılım sektörünün daha bir çok dalı var ki bu dallarda hakikaten adama ihtiyaç var. Örneğin, yazılım tasarımcısı, iş analisti, sistem destek uzmanı, veri tabanı uzmanlığı, donanım uzmanlığı, test uzmanı vs. liste daha da uzatılabilir. Bu dallarda ki açıklar genelde yazılım uzmanı tarafından kapatılmaya çalışılıyor yada firmalar yazılım uzmanlarından bunu bekliyorlar. Yanlış bir uygulama ve tasarımın ve analizin kalitesini düşürüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu liste daha da uzatılabilir mi? Yazılım uzmanı olmanın başka gereklilikleri var mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

Technorati tags: ,

Reklamlar


Bu girdiye atılan yorumlar:

# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

guzel bir yazı gurkan abi bende ekleyeyeim biraz kişisel fikirlerimi :)Hatalarda hemen pes ediyor musunuz,sabrınız ne kadar,elinizdeki kaynakların yeterli olacagını mı düşüyorsunuz,yoksa devamlı araştıroyor musunuz,bilgiye bilgi ekliyor musuz,sizin için bir dil bilmek yeterli mi,işlerde uğraştığınız projelerden başka kişisel olarak uğraştıgınz projeler var mı,kendinize guveniniz ne kadar bence bunlarda önemli...

Selman tarafından  11/3/2007 2:52 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Merhaba,

Harika bir paylaşım.
Şöyle durup bir kaç dakika düşündüm bence eksik yok. Liste çok yerinde. Gerçi ben yazılım konusunda bir acemi olarak ve içine çoğu kez dalmış bazen yüzeyde kalarak bazen dipten kum çıkaran biri olarak söylüyorum bunu...

iyi çalışmalar,

Cem ATAM

Cem ATAM tarafından  11/3/2007 8:45 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Gusel tespitler olmus..ozellikle turkiye yazılım sektoru icin 9. madde cozulmesi gereken bi problem. Son olarak bu da benim tespitim olsun :

11- Sağdan soldan bulunmuş, test edilmemiş kod parçalarını kullanarak gunu kurtarıyorsanız.

Gokhan Demir tarafından  11/4/2007 12:23 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

bende cogunu begendim :) birde ne ozellikleriniz varsa coder olabilirsiniz tadinda bir yazi yazsan guzel olurdu ;)
bu arada 9. madde icin 100% ihtimal nasil oluyor gurkan hocam :)

volkan uzun tarafından  11/7/2007 7:34 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

2: Normal çalışma saatlerini seviyorsunuz
>> en güzel kodlar gece yazılır;sessiz,sakin,karışan yok...

iumuhendis tarafından  11/8/2007 8:49 AM tarihinde atılmıştır.
# Neden yazılım uzmanı olmazsınız?

http://blog.erkyazilim.com.tr/blog/214/93/neden-yazilim-uzmani-olmazsiniz.html

Pingback/TrackBack tarafından  11/11/2007 12:29 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Süper bir paylaşım.Kendi kendine ögrenme disiplini kesinlikle olması gerekiyor.Teşekkürler paylaşım için.

Hanife tarafından  11/12/2007 12:02 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

guzel noktalara deginilmis. paylasim icin tesekkur ederim.

sadettin polat tarafından  11/14/2007 7:30 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

ben şu kurs olayına katılmıyor. iyi bir eğitmenle sağlam adımlar atılabilir. bence bir etğitmeni "iyi" yapan öğrencinin "iyi" olmasına bağlı. Her kursdan alacağınız bir şey vardır mutlaka. Tek bilgisayar mühendisleri yazılım uzmanı olabilir diye bir kuralımız yok. Günümüzde bir çok web prpgramlama uzmanı bilgisayar "mühendisi" değil. Sanki üniversitelerde insanlara ne öğretiyorlar? Üniversite bitiren bilgisayar mühendisleri çok mu uzman? Sanmıyorum....
Bu şartlar yurt dışı için, türkiy oramı için değil. Adam kızgın bir anında sadece saçmalamış. Yazının orijinalinde bile bu açıkça göze çarpıyor.
Ama türkiye için bu doğru, kötü çalışma şartları, (bir yazılımcı sabah 9 akşam 7 nekadar sağlıklı çalışabilir ki) berbat bir maaş, sinir ve seviyesiz çalışma arkadaşları, ahmak ve kro müşteriler...bir çok şey daha ekleyebilirim aslında bu listeye.
Yazılım sektöründe birinin emrinin altında çalışmak gerçekten zordur. Patron muhtemelen yazılımın "y" sini bile bilmiyordur. Bir yzılımıcı freelance olarak, kafa dengi birileri ile çalışmalı.
Düşünün hiç tanımadığınız ve sevmediğiniz biri ile evlenemezsiniz. Ama iş yerinde hiç tanımadığınız ve hatta sevmediğiniz biri ile çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Nekadar berbat bir durum. Bu şekilde deneyim de kazanmak mümkün değil bence. Uzman falan olmak da mümkün değil. Nekadar et, okadar köfte...

gfx tarafından  11/29/2007 5:37 PM tarihinde atılmıştır.
# Erk Yazılım

Erk Yazılım

Pingback/TrackBack tarafından  12/17/2007 11:08 AM tarihinde atılmıştır.
# İ Ü Mühendisleri

İ Ü Mühendisleri

Pingback/TrackBack tarafından  12/17/2007 11:13 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Yaptığınız şeye sadece bir yazılım gözüyle bakmazsanız daha ziyade bir şaheser gibi bakarsanız yazılım uzmanı olursunuz çünü bir sanattır..
illa olaya duygusal yaklaşıcam hhehe Bu arada CRM mi çok seviyorum alın kanıtı.Böyle yaklaşın ki o da size öyle davransın Bu arada bir tesbit(volkan UZun) en güzel code lar gece yazılır tamamen katılıyorum kahve de oldumu şahane olur şimdi hepinizi güldürecek bir itiraf ben bir yazılım uzmanı değilim htlm code larından başka da birşey bilmem biraz da PhP ama yazı çok güzel havaya girdim birden :) saygılar...

basakolmez tarafından  12/21/2007 3:19 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

4. maddededki fikrinize katılıyorum. Kendi dili oluşmuş bi sektördeki insanların birbiriyle yaptıkları konuşmalar da o dile yakın oluyor. Bilgisayarcı insanların kendi aralarında geyik muhabbetlerinde bile, bilgisayarcılara özgü espriler olduğu için, takım içinde yer edinmek isteyen biri bu geyikleri anlayabilmelidir. Bilşim sektöründe duygusal konularda başarılı olmayan insanlar çok da olsa, eğlenceli insanlar olmadığı anlamına gelmez:)

4. sınıf bil. müh.

Ozmen Adibelli tarafından  1/8/2008 6:36 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

4. maddededki fikrinize katılıyorum. Kendi dili oluşmuş bi sektördeki insanların birbiriyle yaptıkları konuşmalar da o dile yakın oluyor. Bilgisayarcı insanların kendi aralarında geyik muhabbetlerinde bile, bilgisayarcılara özgü espriler olduğu için, takım içinde yer edinmek isteyen biri bu geyikleri anlayabilmelidir. Bilşim sektöründe duygusal konularda başarılı olmayan insanlar çok da olsa, eğlenceli insanlar olmadığı anlamına gelmez:)

4. sınıf bil. müh.

Ozmen Adibelli tarafından  1/8/2008 6:36 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Üstad çok doğru saptamlar kesinlikle, özellikle de iş saatleri dışında bu işe kafa yormamak ve sadece kursla olacak iş değil bu. Gerçekten öğrenebileceğin bir egitim programı Tıp Fakültesinden daha uzun olur ki 6 sene neler değişmiş, yeni hangi ürünler piyasaya çıkmış olur.

Oğuz tarafından  1/20/2008 6:32 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

merhaba bu işe meraklı, yeni başlayan biri olarak bu yazıyı okumak çok iyi geldi :)) teşekkürler
benim bi sorum olcak.
ben 16 yaşındayım internetle tanışalı daha 1 sene oldu ve bu sene içinde sitelerle igili çok şey öğrendim ve php dili olsun programcılık olsun hepsine merakım var..
şuanda kendime siteler açmakla uğraşıyorum ben yazmıyorum hazır scritpler ama olsun :)
yani ben bu tür şeylere meraklıyım, öğrenmeyi çok istiyorum ve öğrenebileceğimi düşünüyorum kendime güvenim var,
sorum; öğrenme aşmasında kaç yıl içinde güzel şeyler yaparım yada kaç yıl sonra yazılımı iyi bi şekilde öğrenmiş olurum, tabiki kesin bi cevap yazamassınız ama düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. iyi çalışmalar

volkan demir tarafından  3/16/2008 11:41 AM tarihinde atılmıştır.
# Cember.net forumları

Cember.net forumları

Pingback/TrackBack tarafından  4/5/2008 4:35 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

bende kendi çapında bu sektörde yer almaya çalışıyorum fakat gerek dışardan bakan kişilerin basit bir işmiş gibi yaklaşmaları gerekse kafa patlatmanız vucudunuzun her yerinde ağrılara neden olan şartlar...ve birde 5-10 yıldır sektörde olan kişlerin güncel teknolojilerin dışında kalmaları nı gözlemlemem..bu alanın gerçekten para için yapılacak ve geleceği olan bir sektör olarak gözükmemesini öngörüyor

junior devoloper tarafından  4/12/2008 7:50 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Öncelikle yazı için çok teşekkür ederim.

9. Madde bence en kayda değer madde. Hatta başarısızlığın tek nedeni denilebilecek kadar önemli.

Yazılım uzmanı olmak için adım adım ilerliyorum ama galiba gözden kaçan kusurlarım var vede onlardan biride PLAN!

Öyle ki sizin kendinize ve işinize olan saygınızdan toplumun size olan saygısına kadar herşeyi bir anda ters düz edebilecek kadar önemli.

Benim tavsiyem öncelikle UML öğrenmeniz. Düşündüklerinizi kâğıda, tasarıma sonrada çalışan bir programa çevirebilmeyi öğrenmenizdir. Yoksa yaptıklarınız koca bir hayal kırıklığı olarak size geri döner!

Aycan DORUKLU tarafından  6/8/2008 6:00 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Yazılımında alanları vardır ama birisinin ustası olmak bence mumkundur.

Driver tarafından  11/21/2008 1:13 PM tarihinde atılmıştır.
# Yaz??l??m Uzman?? Olamaman??n 10 Kan??t?? | Coder's Stuff

Yaz??l??m Uzman?? Olamaman??n 10 Kan??t?? | Coder's Stuff

Pingback/TrackBack tarafından  2/10/2009 7:42 PM tarihinde atılmıştır.
# Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

Pingback/TrackBack tarafından  2/11/2009 2:41 PM tarihinde atılmıştır.
# Bilgisayar Mühendisleri

Bilgisayar Mühendisleri

Pingback/TrackBack tarafından  2/11/2009 2:42 PM tarihinde atılmıştır.
# BT Deneyim

BT Deneyim

Pingback/TrackBack tarafından  2/11/2009 2:44 PM tarihinde atılmıştır.
# Delicious

Delicious

Pingback/TrackBack tarafından  2/11/2009 2:46 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

bence de güzel bir yazı fakat yaklaşımı çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim ben yeni başlayan ama kendine güvenen biri olarak siz bilen büyüklerimizden "şunlardan dolayı OLAMAZSIN demenizdense şunlara sahip olursan OLABİLİRSİN" demenizi beklerdim.Saygılar,iyi calismalar

arzu güneysu tarafından  2/21/2009 10:00 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Selam Arzu,

Bu makale ingilizce bir yazının çevirisidir. Yeni başlamış olman ve tesadüfen bu yazıyı bulman üzücü fakat hevesin kırılmasın. Yeni Başlayanlara isimli yazımı yada yeni derlediğim şu kitaba bir bak.

Gürkan Yeniçeri tarafından  2/22/2009 2:48 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Eğitim sunuları için yaptığım sitem de .NET kullanarak web programı yazıyordum. Fakat bir müddet sonra o kadar sıkıldım ki, 2 aya yakın emek verdiğim prphemden vazgeçtim. Keşke web programlama da emek hemen alınabilse. Malesef uzun bir süreç

Eğitim Sunu tarafından  3/15/2009 1:38 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Gürkan Bey, ben yazıdaki küçük bir ayrıntıya takıldım. Aşçı yerine ahçı yazmışsınız. (Eğer klavye hatası yoksa) Bu telaffuz göçmen-muhacırlar arasında yaygındır. Sizin de kökeninizde var mı balkan göçmenliği. Ben de küçükken ahçı, behçi derdim. yazıda görünce gülümsetti beni.

kemal tarafından  3/17/2009 9:51 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

"ya da" derken "da" ayrı yazılır. Ayrıntılardan bahsetmişsin, o yüzden belirtmek istedim.

yunus tarafından  6/5/2009 9:14 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

bnce abi herşeyin başında insanın kendisine güvenmesi lazım. bn bu işi yaparım diyorsa zaten gerisi gelir...

Rasim tarafından  7/23/2009 4:19 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Bu yazı sanki henüz gerçek anlamda yazılım uzmanı olmamış (yada kendisini olmuş zanneden) birinin klavyesinden çıkmış gibi geldi bana. Lakin 1,2,3 ve 5'inci maddeler üzerine ters görüşte çok şey söyleyebilirim.

3'üncü madde ise ayrı bir olay.Ne yazacağınıza siz karar vermezsiniz.Çalışmakta olduğunuz firmanın belli bir stratejisi olur ve siz bu strateji doğrultusunda yazılım geliştirirsiniz.Sırf yeni teknoloji diye, haydi Ajax kullanalım, haydi WPF kullanalım, hanimiş silverlight diyemezsiniz.Bu işler belli proje ve revizyon ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir.6 ayda bir iş yeri değiştirerek hiç bir yere gelemezsiniz.Yeni teknolojileri her zaman öğrenmeli ama sırf yeni çıktı diye her teknolojiyi kullanmaya çalışmamalısınız.İhticanız olanı ihtiyacını kadar kullanmalısınız.
Mesela;sadece kitaplardan öğreneceğiniz şeyler ile o kitapta ki teknolojiyi kullanarak iyi işler çıkartabileceğinizi sanıyorsanız çok büyük bir hata içindesiniz demektir. Eğitimlerde aynı zamanda eğitmen tecrübesini aktarır ve bu tecrübe aktarımının vizyonununuz üzerinde müthiş etkisi olur.Medem sadece kitaplardan bu iş oluyor okula da gitmeseydik o zaman.

2'inci madde ise bir yazılımcıyı değil bir eşeği tarif ediyor. Bir çok büyük kurumda yazılım uzmanı olarak çalıştım ve çalışıyorum, hiç birinde bu şekilde bir çalışmaya maruz kalmadım. Bu konuda agile metodların size faydası olabilir.Mesai saatleri asla 8x5'den fazla olmamalıdır. Bunun dışında yazıda anlatılan şey yazılım işinden anlamayan patronların çalışanları zorladıkları şartlardır.Eğer bu şekilde çalışıyorsanız asla iyi bir yazılımcı olamazsınız.Sadece iyi bir eşek olursunuz.

Madde 5. Mesela ben bu yazıyı ookurken de sinirlendim. Çünkü bu matığa sahip kişilerin yazılım piyasasının kalitesini düşürdüğü kanaatindeyim. Geliştirdiği kodlara adam gibi commet elemeyen, dökümantasyon nedir bilmeyen, OOP'nin sadece kelime anlamını bilerek kod geliştirmeye çalışan kişiler kendilerini uzman sandıklarında mesela sadece sinirlenmiyorum.

Tolga AYKURT tarafından  12/24/2009 3:45 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

YAZILIM UZMANI OLACAĞININ 10 KANITI
1-Kendi kendize zaman kaybedeceğine bir eğitim kurumunda uzmanından eğitim almaya karar vermen.

Osman tarafından  10/4/2010 10:47 AM tarihinde atılmıştır.
#  Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

şimdi ben bir şey söylemek istiyorum tamam dediklerinizin bazıları doğru olabilir ama kurs veya kitap almadan yada uğraşmadan bu iş ile uğraşmanın kolay ve yanı(beynimizi açık kodlar ya da pritik çözümleri) öğrenmek için beyin naklimi yaptırmamız gerekir bu iş sahası için insanlar biryerden başlamalıdır bence kurs tamam herşeyi veriyor demiyorum ama en azından neyin nerde kullanacağın ve pratik yapmamızı sağlayan bir ortam sağlıyor kaç tane yazılımcı evde oturup bu işi tam anlamıyla kitap veya netten öğrenebilir ki bir yerde işe girer yada kursa gider daha sonra ufak bir maaşla işe başlar ve kendini uygulama alanında bulur ben o yüzden sizin gibi düşünenlerden değilim bende yazılıma gönül vermiş biriyim birşeyler üretmek ve birşeyleri keşif etmekten büyük haz alıyorum sizin görüşlerinize katılmıyorum arkadaslar ....

umut tarafından  12/1/2010 6:44 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Yeni başlayanlar için güzel bir paylaşım.

Ersin Çayan tarafından  12/4/2010 12:52 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Hiçbir zaman kursa gitmedim hiçkimse bana hiçbirşey öğretmedi, zaten kurs vs. gibi yerlere verecek paramız da yoktu, etrafımda bilgisayarı benden iyi bilen kimse yoktu, çocukken sadece birkaç kitap ve bir commodore 64 ile başladım, sonra internet icad oldu, meğer herşey internette varmış,örnek=internet, kurs=internet, öğretmen=internet, 1. maddenin anlamı budur. Kursa gönderdiler de gitmedik mi? o halde ben de kendi kursumu kendim buldum internetten.

Şu anda yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışıyorum, projelerimi optimize etme sırası 1.stabilite
2.performans'tır.
Yüksek hızları severim. Özelikle programlama alt-dalım oyun yapımıdır, takılarak ilerleyen bir oyunu kimse sevmez. d3d, opengl, java micro edition, windows, linux, mac ve cep telefonlarına da yazılım geliştiririm. Bunlar sadece başlangıç, daha öğrenmem gereken çok şey var(dır heralde).

Evren Erce tarafından  12/21/2010 7:43 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

paylaşım çok güzel her öne gelen yazılımcı olabilecegini düşünüyor dışarıdan bakınca bir iki kursla tamam diyor işin içine girince kurslara verdikleri paraya acıyacaklar çünkü bu iş bir kaç ayda olacak iş değil inasanlar yıllarını verdiği halde yazılım uzmanıyım diyemiyor iki üç kendini bilmez bir kaç ayda yazılımcı olabileceğini sanıyor. onalar böyle düşünmeye devam etsinler kurlarında paraya ihtiyacı var.

kamil tarafından  4/19/2011 7:50 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Bence bu başlık yanlış!!
Yazılım uzmanı olamayacağının 10 kanıtını yazmışsınız aslında o yazdıkalrınızın tesini yazdığınızda yazılım uzmanı olacağınızın 10 kanıtı oluyor!
Aslında bardağın boş ve dolu tarafları gibi yanlış anlama ama bence sizin bakış açınız doğru değil.

Osman CAN tarafından  5/15/2011 5:06 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

yani yazılım uzmanı olmaya hevesi olan bir kişi bu sitedeki yazıları okusa bu işten vaz geçer insan güzel şeyler yazar bu işe hevesi olanlara bu işi sevdirmeye çalışır olmaz ki böyle...tamam anladık belkide adam çok büyük yazılımcı olucak herkesin aklı başka yani burada kişisel düşünceler yazılmış sadece

ahmet tarafından  6/27/2011 9:55 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

- yıllardır 9-17 ve önceki şirketimde de 9-18 çalıştım.. evet genelde patronlar herşeyin önünde işi tutar ama bunun aksini yapıp çalışanının özel hayatına saygı gösteren patronlar her geçen gün artıyor..
- 10 parmak yazmak hatasız kod yazmak için şart bence ve ne yazık ki halen bir çok projeyi bodoslama yazmak zorunda kalıyoruz.. halen planmaya yeterince zaman ayrılmıyor (ama tabi bu daha çok türkiyenin sorunu)

erdem tarafından  6/28/2011 2:45 PM tarihinde atılmıştır.
# Kurs olayı

Kurs olayına kesinlikle katılmıyorum bence siz tırmalayarak öğrenmiş kurslara gitmemiş birisiniz ve kursa gidip nasıl bir adamın tırmalayarak geldiğiniz yere daha rahat geldiğini gördüğünüz için bundan rahatsız konumdasınız size acıyorum diğer maddeler den bazıları ise örneğin 9. Madde türkiyede böyle bir şey %85 oranında yapamassın. otur yaz der adam sana bu kadar basit. Ve geek tipini sevmiyorsunuz ^^ adama gülerler bütün gününü onlarla geçir sonra bide o tür adamla gül oynaş sohbet et :D olurmu ya sohbet edersin ortamda bulunursun fakat başlık ile içeriğin pek uyumu yok.. Sabah 9 akşam 5 çalışan çok arkadaşım var. bence siz dogru düzgün bir yerde iş bulamamışsınız şikayetinide buraya yazmışsınız. ben veya sen milletin enayisimisin de mesain dolduktan sonra hala orda durasın? en fazla modülünü veya yarım kalan kod blogun varsa onu bitirir comment atar kaldığın yere warningi yazıp çeketini alıp çeker gidersin hepsi bu.. Ve ayrıca deneyimlerinizin yetersiz olduğunu anlayabiliyorum yani detay adamı değilseniz ekrana küfretmezseniz sizden hiç 2 gün süre verip bir mini e-ticaret yazılmasını istedilermi ? ^^ dimi yukarda yazılanlara göre 2 haftanı alır ^^ yanlışmıyım. eğer istenseydi detay adamı maddesini kaldırırdınız ^^ hadi eyw daha neler neler varda kelimelerimi bile haketmeyen insanlara cümleler kurmak gereksiz.

Eser tarafından  7/6/2011 11:33 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

teşekürler sanırım bana göre değil

eyüp tarafından  7/17/2011 5:27 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Çok keyifli bir yazı okudum. Çeviri içinde yayınlayan içinde teşekkürler. iyi çalışmalar.

Sedat KUMCU tarafından  8/25/2011 10:51 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Paylaşım ve düşüncelerinizi yazılım uzmanı olmak isteyenler açısından dile getirmişsiniz. Üslubunuz da sanki bir yöneticinin üslubu var. Ya da bir patron Türkiye de nasıl bir yazılım uzmanı arar konusunu dile getirmiş gibisiniz. Bu yazıya ilave olarak bir üst ünvanlı yöneticinin ya da bir iş vereninin nasıl bir yazılım yöneticisi olamayacağına da kafa yorun dilerseniz...

Gokhan tarafından  10/9/2011 10:50 AM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Merhaba,
10 maddelik yazınızın, 10. maddesinden bir alıntı
(Daha önce ahçı olan ve iki yazılım kursundan sonra yazılım uzmanı kesilen ve sektörde para kazanan pek çok kişi tanıyorum.)

Ben Teknikerim (petrol) ama 3 yıldır, yazılıma olan hobim, bu işe daha iyi öğrenmeye karar vermemi sağladı,

2 yıl kendi imkanlarımla, yazılım öğrenmeye çalışıyorum, Tabi bu hiç kolay öğrenilicek bir iş|yazılım değil,

Şimdi yukarıda belirtiğiniz sınıfa giriyorum ben,

Geçen yazılım Uzmanlığı kursuna yazıldım, Yüksek bir ücret ile,

Sizin bu yazıda belirtmek istediğiniz,
Boşuna bu kurslara gitmeyin, sizden bir halt olmaz mı?

Bunu yanlış anlamayın, Sadece bu kursların yeteriz olduğunumu ima ediyorsunuz bunu öğrenmek istiyorum ?

Teşekkür ederim.

Yunus tarafından  7/29/2012 2:29 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Gerçekten keyifli bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık :) on parmak yazamama mevzusunda iyi bile hissettim :P

Berat Bilgin tarafından  8/9/2012 2:36 PM tarihinde atılmıştır.
# re: Yazılım Uzmanı Olamayacağınızın 10 Kanıtı

Yunus, Evet kurslar sadece bir sertifika kazandırır. İşe girmene yardımcı olur ama onun dışında kişi kendini geliştirmek için vizyonunu açık tutarak öğrenmeye ve uygulamaya devam etmiyorsa o zaman bahsettiğin kategoriye girer. Burada ki püf noktası yazılım uzmanlığını gönül vererek ve severek yapmaktır. Kolay gelsin. Doğru yoldasın.

gurkantr tarafından  12/30/2012 12:10 AM tarihinde atılmıştır.

Yorumunuzu buradan giriniz

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır

*


*


 (Görüntülenmeyecek)


 (İsminizde link olarak görüntülenecek)


*
Bold Italic Underline Blockquote Hyperlink Hyperlink

 

Please add 2 and 5 and type the answer here:

Yorum Önizleme:

 

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar