December 2007 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

thinking Türkiye yazılım sektöründe göz ardı ettiğimiz çok önemli bir proplem var. Stres. Kaliteyi, üretkenliği, devamlılığı ve ikili lişkileri sekteye uğratan bir unsur. Stres beraberinde depresyon ve moral bozukluğu getiriyor ki buda üzerinde çalışılan işlere doğrudan negatif olarak yansıyor. Ben stres olayını yazılım sektörü bazında ele alıyorum ama hangi sektörü ele alırsanız alın stresin zararları her zaman yukarıda söylediğim gibi olacaktır.

Yazılım sektöründe stresin pek çok nedeni var. Proje teslimat zamanları, müşterilerin bastırması, proje müdürünün gerçeğe dayanmayan istekleri, çalışma ortamının yetersizliği, liderlerin bilinçsiz davranışları, konu hakkındaki bilgisizlik ve beraberindeki korku hemen aklımıza gelen bir kaç tanesi.

Stres faktörünü algılamak burada proje müdürüne düşüyor çünkü proje ekibini dışarıdan gören ve objektif olarak değerlendirebicek tek kişi konumunda. Eğer gerçekten ikili ilişkilerde iyi ve insan psikolojisini algılayabilecek seviyede ve deneyimdeyseniz, projenizde iş dışında nelerin olup bittiğini, ne tür dış etkenlerin projeyi etkilediğini, performansın ne zaman çıkıp ne zaman alçaldığını görebilirsiniz. Proje yönetimi sadece MS Project'i çok iyi bilmekle olmuyor yani. Bir lider olduğunuzu, arkanızda sizi takip edecek bir ekip olduğunu, bu ekibin başarısının sizin başarınıza yansıyacağını, ekibin sürekliliğinin sizin elinizde olduğunu, alacağınız kararların ekibi etkileyeceğini sürekli hafızanızda tutmanız gerekir. Ekibin psikolojisi de sizin projeyi nasıl yönettiğinize bağlı olarak değişir. Proje liderinin psikolog olmasına yada Tibet'te bir manastırda eğitim görmesine de lüzum yok. Çalıştığınız insanların ruhsal durumunu anlayacak kadar veriyi algılamaya hazır olmak ve bu veriyi analiz edecek kadar ikili ilişkilere önem vermek yetecektir.

Sektöre yeni girmiş arkadaşlara verdiğim öğütlerden bir tanesi kendilerini bu işe adamaları ve öğrenme hevesini hiç bir zaman kaybetmemeleridir. Fakat proje müdürleri de bu "kendini adama" olayını görüp ekibin omuzlarına daha fazla yük bindirmesi kaçınılması gereken bir olaydır. Yeni mezun ve hevesli bir yazılım sektörü çalışanının daha işin başındayken strese kapılması ve akabinde yaptığı işten soğuması aslında projeye vurulacak en büyük darbedir. Ne kişiye ne projeye ne de firmaya uzun vadede bir yararı olmaz. Eski bir kaç yazımda bahsetmiştim, aslında bu olay üniversite zamanında hocaların davranışları ve verdikleri ödevlere ve öğrencileri yönlendiremeyişlerine kadar dayanıyor. MSN'de sohbet ettiğim ve daha ikinci sınıfta yazılım olayından soğumuş öğrenciler var. Tabii ki stres daha üniversite zamanında ortaya çıkınca yazılım sektörü daha da büyük bir darbe almış oluyor.

angry Stresi yenmenin birinci yolu stres hakkında konuşmaktır. Proje müdürü bu tür konuşmalara ortam hazırlamalı ve herkesin rahatça konuşabileceği, fikirlerini, problemlerini rahatça dökebileceği bir zemin hazırlamalıdır. Bu zemin hazırlanırken proje ekibinin nelerden hoşlandığı, hobileri, ilgi alanları, değer verdikleri şeyler, nefret ettikleri şeyler vs göz önünde tutulmalıdır. Unutmayın projeniz ancak ekibinize verdiğiniz değer kadar değerlidir ve ekibinize gösterdiğiniz saygı kadar saygıyı hakeder.

Bir firmanın sürekliliği çalışanlarına yaptığı yatırım ile doğru orantılıdır. Çalışanların da sektördeki devamlılığı ve kariyerlerindeki yükselmesi yaptıkları işe verdikleri değer ve çalıştıkları firmaya duydukları güven ile doğru orantılıdır. Bu formüllerden yola çıkarak uzun süre sektörde kalacak ve başarılı işlere imza atacak bir organizasyonun kurulması çok kolay görünüyor değil mi? Evet çok zor değil. Şaşırmayın. Stres faktörünü ortadan kaldırmak için atacağınız her adım, proje ekibi ve firma arasındaki bağları güçlendirecektir. İnsanlar mutlu olmaya başladıkça verimleri de artacaktır. İşten atılmayacağını bilerek her türlü problemini dile getirmeye alışan çalışanlar; stresi yaratan unsur ortadan kalkmamış bile olsa bir rahatlama devresine girer. Bu rahatlama problemlerle boğuşmak için gereken gücü yenileyecektir.

Stres yaratan faktörlerin açıkça tartışılması problemlere daha farklı çözümler bulmamızı da sağlayabilir. İş yerinde azalan stres kişinin aile ortamına ve arkadaş ilişkilerine de yansıyacaktır ki mutluluğun artmasına neden olur. Yatakta, sokakta ve işte performansınız artar. İş yerinde mutlu olup olmadığınızın en önemli göstergesi, son 1 ay içinde özgeçmişinizi yenileyip yenilemediğinizdir. Çok fazla stres olan ve çeşitli yollar denenip te sakinleştirilemeyen bir çalışanınız varsa ne yapacaksınız? Bu kişinin çalışma ortamını tamamen değiştirmek gerekebilir. Örneğin evden çalışması için bir ortam hazırlanabilir. Eğer ortam değişikliği yeterli gelmiyorsa bir psikologdan yardım alınmalıdır. Psikolog deyince tüyleri diken diken olan varsa şimdiden söyleyeyim bu deli olduğunuz anlamına gelmiyor. Sadece yarı deli olduğunuz anlamına geliyor ki zaten yazılım sektöründe yarı deli olmak faydalı bile :-). Şaka bir tarafa eğer profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa bunu ancak en iyi siz bilebilirsiniz. En azından deneme amaçlı bile olsa bir psikoloğa görünün. Elde edeceğiniz yararlar zararlarından eminim fazla olacaktır.

Bir magazinde okumuştum; bir kişinin sosyal olarak aktif ve zihinsel olarak dingin olabilmesi için günde en az 8 farklı kişi ile konuşması gerekiyormuş. Bu konuşmaların mahiyeti ne olursa olsun, farklı insanlarla farklı konularda yapılacak sohbetler beyin cimnastiği olacaktır. Odaklandığınız iş problemlerinden bir miktar uzaklaşmanızı ve problemlerle yeniden boğuşacak gücü kazanmanızı sağlayacaktır.

Problemsiz bir hayat geçirmenin yolu yok, önemli olan problemler karşısında nasıl tepki verdiğimiz ve çözümlere ne kadar hızlı ulaştığımız. Eğer stres karşısında ayakta durabiliyor ve hakkında konuşabiliyorsak çözüm için gerekli yolun yarısını katetmişiz demektir. Bugün stres yaptığımız olayların yarın belki de gülüp geçilecek şeyler olduğunu göreceğiz.

Stresden uzak ve mutlu bir hayat dilerim.

 

Technorati tags: ,

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar