March 2008 Entries etiketi ile ilgili girdiler...
Son gönderdiğim Flickrdaki resimden de görüleceği üzere, web üzerinde üyeliğim olan ve bir RSS çıktısı olan siteleri FriendFeed üzerinde bir araya topladım. Ayrıca artık bende Twitter üzerindeyim. Çok direndim ama sonunda takıldım ve bağımlılık yaptı. Ne yapıp ettiğimi Friend Feed RSS'i üzerinden takip edebilirsiniz.

Eşim, benim Vista kurulu dizüstüne el koyduğundan beri bende sunucu olarak kullandığım ve bu vesile ile Pardus kurduğum bilgisayara kaldım. Aslında Vista kurulu dizüstümde de Pardus bölümüm var. Pardus'u kullandıkça daha da seviyorum.

Yaşa Pardus  Helal Pardus

Benim için yararları:
 1. Pardus sayesinde Last.fm ile tanıştım. Amarok ile kullanıyorum.
 2. Flickr.com'a resim göndermek için KFlickr'ı kullanıyorum.
 3. MS Office dosyalarını rahatlıkla açabiliyor ve değiştirebiliyorum.
 4. Bloglama için sadece bir Firefox eklentisi olan Deepest Sender çalıştı.
 5. Compiz Fusion'ı gösterdiğim herkesin dibi düştü. Eşim sonunda şu masa üstü için güzel bir şey yapmışlar dedi.
 6. Kopete ile Yahoo, ICQ (5 senedir kullanmıyordum), MSN ve Jabber hesaplarıma aynı anda bağlanabiliyorum. ICQ hesabımın şifresini hatırlamak biraz zor oldu ama buldum sonunda
 7. Open Arena oynamak çok zevkli, zaman olmasa da böyle bir şey olduğunu bilmek zevkli.
 8. KMail ve şifreleri güvenli bir şekilde tutan Cüzdan harika şeyler. IMAP ile Gmail ve diğer tüm e-posta adreslerimi kolayca yönetiyorum.
 9. Taktığım her USB cihaz, hiç sorunsuz çalıştı. Ipod ve Amarok artık dinlediğim podcast'leri kontrol altında tutuyor.
 10. Ofisteki Vietnamlı arkadaşım Sang'e Pardus kurmasını tavsiye ettim ve en sevdiği Linux dağıtımı oldu. NTFS bölümlerine sorunsuz erişimi, MP3 ve DVD'leri codec yükleme derdi olmadan dinleyebilmesi onu cezbetti. Ubuntu kurmuştu daha önceden ama codec yüklemek ve NTFS 3G sürücülerini kurmak için epey bir uğraşmıştı.
 11. Aradığım bir programı Pisi'de bulunca çok seviniyorum. Birileri benden önce düşünmüş, ne güzel.
 12. Bir belge yada örütbağında form doldururken Türkçe imla kurallarını kontrol eden bir şey var (Zemberek?). Ne olduğunu araştırmadım; benim için çalışıyor olması yeterli.
 13. Konquerer kullandığı, sisteme entegre HTML yorumlama makinesi sayesinde en hızlı web gezgini fakat Firefox ve eklentileri, kullanılabilirliği yükselttiği için şimdilik Firefox ile devam ediyoruz.
 14. Qemu ile sanal makineler kurdum.
 15. VMWare Player indirip kurdum. Sanal makineleri indirip epey bir kurcaladım. Fakat XWindow çalıştıran sanal makineler "Signal 11" hatası verdi. Örneğin Trac proje yönetimi makinesi sunucu modunda olduğu için normal çalıştı fakat Mono yüklü Suse10.2 çalışmadı. Hatanın ne olduğunu bilen yok. Biliyorsanız bir yorum atın.
 16. FTP için Filezilla kullanıyorum. Zaten Windows ortamında da bunu kullanıyordum.
Apache sunucu da kurdum. Dinamik DNS ile erişim sağladım. http://gurkan.isa-geek.com adresi ile Pardus üzerinde çalışan Apache sunucuma erişebilirsiniz (tabii eğer sunucu açıksa).

KDE4 çıktığında daha da bir şenlenecek Pardus'umuz. Superkaramba ve masaüstü temalarına tapıyorum. İkizler burcu olduğumdan mıdır nedir hep değiştiriyorum. Ruh hali olayı galiba. En azından seçenek olması güzel. Kickoff menüsünü ilk kullandığımda çok zorlanmıştım fakat öyle alıştım ki Windows üzerinde de olsa böyle bir şey demeye başladım.

Programlama içim Gambas ve Ruby ile zaman geçiriyorum. Ruby'e zaten eğilimim vardı. Gambas ise sanki bana eski bir dostu hatırlattı Smile. Kdesvnd, RapidSvn, MySql ve diğer yardımcı programlar da çok güzel. Eclipse, IDE olarak çok güzel bir uygulama. Epeydir dokunmadığım Java ile de ısınma turları atıyoruz.

Yola daha yeni çıktık. Hızla devam ediyoruz.


http://lotomax.blogspot.com/ adresinde blog yazan Mehmet yazdığı programın tanıtımını yapmamı istemiş. Çok loto oynayan birisi değilim ama yazılım içindeki formüllerin kullanımını görmek isterdim.

Ayrıca IMKB'de al-sat için yazacağı programı da merakla bekliyorum. Kolay gelsin Mehmet.

Epeydir aktif değilim ve mesajları daha yeni okuyabiliyorum. Yorumlar arasında Kerem Bey'in yardım isteğini gördüm. Kendisi bir proje başlatmak istediğini fakat gerekli yazılım uzmanı desteğini bulamadığını belirtiyor. İlgilenenler varsa Kerem Bey ile bağlantı kurabilirler.

Aşağıda Kerem bey'in mesajını yayınlıyorum.

Projemiz ile ilgili kısaca bilgi vereyim, ektede bir dosya gönderiyorum.

Biz media portal (http://www.team-mediaportal.com) yazılımı üzerinden development yapmayı düşünüyoruz. Bu yazılım bir Windows Media Center benzeri... Adamlar kendi media centerlarını yaratmış. Esasen biz bu proye 2 yıl önce başlamıştık ve amacımız kendi media centerımızı expression gibi kütüphaneler altında yaratmaktı. Ancak yazılımcı 3 arkadaşımızın birden bu projeye destek verememesi üzerine poje askıda kaldı. Geçenlerde media portal sitesini bulunca, gördüm ki adamlar bizim düşündüğümüzü yapmışlar. Eh bize ilk baslangıç olarak bu yazılımı kendimize göre geliştirmek kalıyor. Size linkini veriyorum. Bir inceleyin isterseniz http://wiki.team-mediaportal.com/

Biz neler yapmak istiyoruz;

Hazır bir yazılım var. Media portal ve open source. Multimedya bir pc düşünün, üzerinde mce yüklü. Birde piyasada satılan uydu alıcılarını. İşte bizim yapmak istediğimiz cihaz bu iki cihazın bileşimi olacak. Özel bir hardware hazırlayacağız. Buna "htpc" deniyor. Home theatre pc. Bu hardware'e pci bir uydu alıcı kart takacağız. Mesela; http://www.technotrend.com/2764/TT-budget__S2-3200.html. Bu şekilde uydu yayınlarını alır hale gelecek. 

 1. Daha sonra media portalı tamamen Türkçe hale getireceğiz. 
 2. Hali hazırdaki bugları bulup çözeceğiz. 
 3. Kullanım zorluklarını gidereceğiz. 
 4. Daha kolay ve basit bir hale getireceğiz. 
 5. Kendimize özgü bazı özel pluginler yazacağız. 
 6. Kendimize özgü skinler hazırlayıp, görüntü zenginliği vereceğiz. 

En kaba anlatımı ile proje bu. Ben hardware ile ilgili tüm çalışmaları yaptım. Orada hiç bir sorun yok. Sorun programcı arkadaşlarımızın gruba katkı sağlayamaması. Bu sebeple projeye katkı sağlayacak arkadaşlar, programcılar arıyoruz.

Gerekirse MSN den de konuşabiliriz. Ben sabah 09-13 arasında genelde online oluyorum.

Saygılarımla

Kerem Evcim

Windows Mediacenter Projesi

Projenin Amacı:

Windows işletim sistemi altında çalışan, Türkiyede ilk olacak uygulamalar barındıran bir Mediacenter bilgisayar üretmek.

Proje İle İlgili Düşüncelerimiz:

Open Source bir platform olan media-portal yazılımını alt yapı olarak kullanarak, bu yazılımı kendi amaçlarımız doğrultusunda düzenlemek , Türkiye kullanıcı profiline uygun, bug'lardan arındırılmış ve Türkiye'de ilk olacak uygulamaları barındıran bir yazılım haline getirmek istiyoruz. http://www.team-mediaportal.com/

Proje İle İlgili İhtiyaçlarımız:

Yukarıda saydığımız amaçlarımız doğrultusunda programlama ve dizayn konularında Windows developer olarak bize yardımcı olacak, konusunda bilgili, tecrübeli ve güvenilir arkadaşlar arıyoruz.

Developer Arkadaşlardan Beklentilerimiz:

 • Projeye ayıracak zamanlarının olması 
 • Projeye konu teşkil eden; 
  • Multimedia 
  • Digital video 
  • Image processing 
  • Satellite 
  • Networking ve benzeri konulara ilgi duyuyor olmaları. 
 • Bu tip konuların onların bir hoby'si ve/veya işi olması 
 • MSN ile iletişim kurulabilmesi 
 • Bir Microsoft developer'da bulunması gereken bilgi, tecrübe ve en önemlisi ARGE ruhuna sahip olması 

Proje Çalışma Ortamı: 

- Her developer kendi bilgisayari ile, kendi ortamında çalışabilecektir. 

Proje Grup İletişimi: 

 • Interactive: MSN, e-mail, grup portalı 
 • Diğer: Telefon, karşılıklı grup toplantıları 

Proje İle İlgili İletişim Bilgileri: 

Projemize destek olmak isteyen arkadaşlar, aşağidaki e-mail'e kendilerini kısaca tanıtan bilgileri gönderebilirler. 

keremevcim AT yahoo NOKTA com 

Proje İle İlgili Fikir Edinebileceğiniz Linkler: 

 1. http://www.itvmedia.de/produktinformation-dmc-advanced.htm 
 2. http://www.htpcnews.com
 3. http://www.dvbcore.com
 4. http://www.ricavisionplix.com
Saygılarımla 

Kerem Evcim 
Proje Yöneticisi

Açık kaynak projeler ile ticari ürünler oluşturmak yeni bir şey değil. Herkes yapıyor. Tabii gene açık kaynak ruhuna bağlı olarak bu proje için yapılacak  geliştirmelerin de geriye döndürülmesi düşünülüyordur sanırım. Kerem Bey'in altı madde halinde sıraladığı proje gereksinimleri detayladırıldığında ortaya yapılması gereken pek çok iş çıkıyor. Yazılım uzmanlarının evden çalışacağını düşünürsek Sourceforge benzeri bir sistemin kurulması (TRAC güzel olurdu örneğin Helix tam biçilmiş kaftan yada Google yapın) ve yazılan kodun dağılmaması için de bir Sürekli Entegrasyon sisteminin kurulması lazım. Bir diğer önemli konu da Media Portal yazılımının bu şekilde kullanılacağının duyurulması gerekir. Ya e-posta listesinde yada yöneticilerine direk e-posta ile bildirmek  nezaket icabıdır.

Ticari kullanılacak açık kaynak projeye katkıda bulunmak -hemde herhangi bir gelir beklemeden- biraz ters gelebilir. Burada önemli olan unsur Media Portal yazılımının çatallanarak Türkçe'ye dönüştürülmesi (aynen Wordpress gibi) ve açık kaynak olarak halen daha erişilebilir olması. Sanırım ilk aşamada yapılması gereken de bu olmalı. Sourceforge üzerinde kolaylıkla atılabilecek bir "ilk adım". Böylece hem Media Portal yazılımını kullanan ahali yararlanır hemde yazılım Türkçeleştirilmiş olur. Her iki taraf da kazanır. Daha sonra belirli bir donanım üzerinde çalıştırmak için kollar sıvandığında, açık kaynak projedeki en aktif 3 veya 4 yazılım uzmanı (ihtiyaca göre) projede tam zamanlı olarak görevlendirilebilir. DivX formatıda böyle olmuştu. Ticari kullanılan pek çok açık kaynak yazılım da mevcut. Örneğin benim evde kullandığım ReadyNas NV+ yedekleme cihazım (aslında yedekleme cihazı demek aşağılamak oluyor) özel geliştirilmiş bir Debian Linux üzerinde Apache, MySQL, Slim Server, Bit Torrent gibi pek çok açık kaynak yazılımın özel sürümlerini bir eprom ve solid sabit disk üzerinde çalıştıran mükemmel bir cihaz. Hiç bir MySQL yada Slim Server yazılımcısının, ürünlerinin ticari olarak kullanılmasına karşı herhangi bir tepki verdiğini sanmıyorum. Öte yandan unutmayın ki projede aktif iseniz her zaman tam zamanlı olarak gerevlendirilme şansınız var ve kazandığınız deneyim de özgeçmişinizde çok güzel duracaktır.

Umarım bu proje hayata geçer ve iş modeli ile diğer firmalara örnek olur. Kerem Bey'e buradan başarılar dilerim.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar