April 2008 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Sevgili okuyucular, epey bir düşünüp taşınıp birazda kaşındıktan sonra forumları açmaya karar verdik. http://forum.analystdeveloper.com/ adresinden erişebilir, üye olabilir, ve içini dökebilirsin. Bu forumu yönlendirmek senin elinde. Paylaşacaklarınla ve öğreneceklerinle bu forumun hayat akışına katkıda bulunmak istemez misin? Ayrıca kendi blogunda forumumuzun duyurusunu da yaparsan minnettar olacağım. Daha çok insanın duyması daha çok paylaşım demektir değil mi?

GoDaddy sağolsun YetAnotherForum uygulmasını kolayca kurulacak biçimde sunmuşlar. Bana da ufak tefek ayarlarını yapmak kaldı. Hadi buyrun foumlarımıza ve bir çayımızı için. Ben bir kaç genel konuyu oluşturdum, sizin de katkılarınızı bekliyorum.

Yanlız dikkat etmemiz gereken bir konu forumlara koyduğumuz içeriğin doğru bir biçimde referans edilmesi ve alıntıların kaynaklarının belirtilmesidir. Bu açıda copy/paste ederken mümkün olan en yüksek hassasiyeti göstermeniz ve yiğide hakkını vermenizdir.

Herkese kolay gelsin.

Not: Henüz hiç bir konuda bir girdi yok. İlk olmak istemez misiniz?

Evet sayın okuyucu, ameliyat başarı ile geçti ve yeniden yeşil sahalara döndüm. Geçmiş olsun diyen herkese teşekkür ederim. Henüz evde takılıyorum ve ağrım sızım yok; sesimi de kaybetmedim. Şimdilik her şey yolunda.

Her şey bir kaç sene önce yüksek tansiyon problemi ile doktora gitmem ile başladı. O kadar spor yapıyorum, yememe içmeme dikkat ediyorum fakat sülaleden gelen genetik bir takım problemlere takılıyorum gene de. O gün başım dönüyor, kulaklarım uğulduyor filan; tabii ben gene her zamanki gibi birazdan geçer deyip kod yazmaya devam ediyorum. Neyse baktım olacak gibi değil, kalktım eczaneye gidip tansiyonuma baktırmak istediğimi söyledim. Eczacının bana şöyle bir bakıp "Genç adamsın ne tansiyonu yav, hade get" demesine rağmen ısrar edince tansiyonuma baktı ve gözlerine inanamadı 17,5/12 neredeyse basınçtan uçacağım. Eczacı telaşlanınca hemen üst kattaki doktordan randevu aldık tabii. Aslında yüksek tansiyon bende çocukluktan beri var. Ama bir yan etkisi (henüz) olmadığı için boşverilmiş ve "Türke bir şey olmaz" tarzında yaklaşılmış olduğu için de hayatımda pek bir önem kazanamamış, hor görülmüş ve rencide edilmiş, ikinci sınıf bir hastalık olarak kalakalmıştır.

Yapılan testler, verilen kanlar ve ürinler sonucunda böbrek üstü bezlerinden salgıladığım Angiotensin II hormonumun bir miktar fazla olduğu ortaya çıkar. Normali 3,5 ile 21 arasındaymış bende 120 filan. Lazımsa benden isteyebilirsiniz yani. Bu meretinde kanda suyu tuttuğunu ve böylece damar duvarlarındaki basıncı yükselttiğini öğreniyoruz. Bu yüzden her akşam ilaç alıyorum. Bu arada her 6 ayda bir böbrek mütehassısını görüyorum ve testler yaptırıyorum. Bu testlerden bir tanesi de ParaThyroid hormonunu ölçen test. İlk kez yüksek çıktığında doktorum ikinci test te yüksek çıkarsa bakarız demişti ve çıktıda. İkinci testten sonra bir radyasyonlu scan yaptırdık (Nuclear scan, şırınga ile damardan verdikleri radyasyonlu sıvı ile makineye giriyorsun, çıktıktan sonra karanlıkta biraz parlıyorsun ama geçiyor :-) ) birde ultrasound ile boyunda thyroid bölgesinde ne var ne yok diye bakıyorlar. İşte tam bu sırada ne idüğü belli olmayan thyroid bezi üzerinde bir tümör ortaya çıkıyor. Bulunması bile büyük bir şans eseri çünkü sadece 7mm çapında bir şey. Akşamına bir ince iğne aspirasyonu (İİA) yapıyorlar fakat 7mm olan bir şeye ultrasound ile bakıpta iğne batırmak kolay bir iş değilmiş ki hiç bir parça alamıyorlar. 3 ay sonraya gün alıp tekrar İİA yaptırıyoruz bu seferde 3, 5 tane hücreden çıkan sonuç (highly suspicious) papillary micro-carcinoma olarak geliyor ve bir Thyroid cerrahından gün alıyoruz. Birazda o test yapıyor ve ameliyat için gün veriyor. Yani yarın. 17 Nisan sabah 7 sularında hastahanede olmam gerek.

Thyroid ameliyatı kolay ameliyatlardan birisi (ahkam kesmenin de bu kadarı yani, çok yaptım iyi bilirim). %2 şansla ses telleri zedelenebiliyor (ameliyatı hasta bakıcı yapıyorsa). Darth Wader gibi bir ses ile uyanırsam çok cool olur dimi. Benim doktorun yüzdesi %1 imiş. Birde tabii benim durumumda olayın ne olduğu anlaşılmadığı için Frozen Section yapacaklar. Yani ben uyurken tümör zannettikleri şeyi kesip, çıkartıp teste gönderecekler ve eğer kanser çıkarsa sağlı sollu tüm thyroid bezlerimi kaybedeceğim. Yok çıkmazsa sadece sol taraf gidecek. Hepsi giderse Thyroid ve ParaThyroid bezlerinden salgılanan hormonların suni olarak yerine konması gerekiyor ve bunun içinde bir hap var. Küçük olan ParaThyroidlerden bir tanesini 10 parçaya bölüp, kasın arasına bir yere sıkıştırıp fonksiyonuna devam etmesi sağlanabiliyormuş. İyi madem öğle Robocop gibi bir şey yapın bare tümden kurtulalım di mi?

Nasıl oluyor?

Thyroid tümörleri ya genetik olarak sülaleden yada boyun bölgesini yüksek dozda radyasyona maruz bırakırsanız gelişen bir şey. Ailede varmı bilmiyorum. 5 yada 6 sene önce aile ağacını yapıp, olan hastalıkları yazmıştım ama bunun gibi kolay ortaya çıkmayan ve yan etkisi pek olmayan bir şeyden kimsenin haberi yoktu. Radyasyona da maruz kalmadım galiba. Çernobil kazasında yüksek radyasyona maruz kalmış ve hayatı çok yakında son bulacak gençleri, UNICEF'in çıkardığı dünya turunun Türkiye ayağında babam otobüsünü vermişti ve bende muavindim. Epey bir gezip eğlenmiştik bu gençlerle (pek ayrıntıya girmeyeceğim eğlencenin boyutları hakkında). Elemanlar gece parlamıyordu ama belki orada radyasyona maruz kalmış olabilirim.

Tabii birde radyasyonlu çaylarımızı unutmamak gerekir. Gene "Türke bir şey olmaz" babında davrandığım ve günde 2 demlik çay tükettiğim için olabilir mi? Doktora sordum, g**tüyle güldü! Yüksek dozda olması gerekiyor, yani Örümcek adamdaki Kum Adamı yada Fantastic Four'daki elemanları etkileyen gibi bir şey olması gerekiyormuş. Öğle bilgisayar monitöründen yada florosan ışıklarından olacak bir şey değil. Onlar olsa olsa ergenlik sivilcelerini çoğaltır :-) (Bak espri yaptım, artık buna inanırsan benden günah gitti)

Çernobil kazasından sonra Ukrayna ve çevre bölgelerde Thyroid kanseri vakaları patlama göstermiş.

2 yada 3 gün hastanede kalacağım ondan sonra da 3 hafta filan evde olacağım. Kontrat bazlı çalıştığım için mümkün olan en kısa zamanda işe dönmem gerek. Doktor izin verirse resim veya video çekeceğim. Her gün ameliyat olmuyor insan; ayrıca ileride torunlara anlatacak bir şeyler olur. Birde narkozun etkisindeyken komik bir şeyler yaparsam tam güzel olur.

Sevgili okuyucu, buraya kadar okudu isen, arada bir kontrole gitmenin ve bir kaç test yaptırmanın gerekliliğini görmüş olabilirsin. Tabii ki yapılacak bir kaç genel kan ve ürin testi ve bunların gidişatını kontrol etmek iyi olabilir. Ama her ne kadar annanem olmamı dilemiş olsada ben doktor değilim, ayrıca internet üzerinde her okuduğumuza şüphe ile yaklaşmalıyız. Bak söylemedi deme sonra.

Kalın sağlıcakla, yakın zamanda görüşmek üzere...

Sevgili okuyucu işte güzel bir haber sana. İki numara geliyor. Cinsiyetini bu sefer öğrenmeyeceğiz. İsim bulma konusunda yardımını bekliyoruz.

vucut el

Uzay'da yaşadığımız deneyimlere yenileri eklenecek çok yakında.

Vezir Wiki'yi ilk kurduğumda ASP.NET ile yazılmış bir wiki aramıştım ve FlexWiki'yi kurmuştum. Fakat hem sistemin açıkları hemde geliştirmenin çok yavaş gitmesi nedeni ile bir kaç gün önce Screwturn kurup biraz takıldım lokalde. Baktım her şey güzel gidiyor dedim bare Vezir Wiki'nin altyapısını Screwturn ile değiştireyim. Bunu epeydir düşünüyordum fakat anca vaktim oldu.

İyi de etmişim. Önce biraz temizlikten sonra Screwturn sorunsuz olarak kuruldu ve Vezir Wikim artık çok daha şık duruyor. Vezir'in tüm yazılarını geçirdim fakat yüksek lisans yaparken aldığım COMP8100 ödevi için kullandığım kısmı henüz bitiremedim. Oda yavaş yavaş bitecek.

Şimdi bu Vezir projesini bitirmek içimde daha başka bir heyecan var. Aramızda kalsın, iş yerinde internet açıldığından beri internette daha aktifim. FriendFeed üzerinden takip ediyorsanız belli oluyordur.

Bu arada sevgili okuyucu için geri sayım devam ediyor. Teknoloji alanında kime oy vereceğinizi biliyorsunuz değil mi? İpucu: Bana

Eh herkes giriyor bu yarışmaya bende gireyim dedim. Eray'ın başlattığı bu yarışmaya Teknoloji bölümünden katıldım. Hadi bakalım sevgili okuyucular oyları görelim.

Dün akşam MSN üzerinde Sertaç Bey ile güzel bir sohbet yaptık. Konumuz Türk yazılım firmalarının dışarıdan iş almaları idi. Sohbet sırasında bir kaç noktaya değindim fakat etraflıca blogda yazmak iyi olur diye düşündüm. Hem böylece gelecek kollektif yorumlar ile bizim düşünemediğimiz şeyler de ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.

Burada yazdıklarımın hepsini uygulamak zorunda değilsiniz, hatta eksikler bile olabilir. Bu yüzden yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca aşağıda sayılan işlerden yapabileceğiniz varsa, kontak bilgilerinizi bana göndermenizi yada yorumlara yazmanızı rica edeceğim. Belki bu işlere girmek isteyen kişilere profesyonel destek verebiliriz. Daha sonra yorumlardan derleyeceğim bu işleri yapabilecek kişileri yazıya ekleyeceğim.

Birde zaten dışarıya bu tür yazılım işleri yapıyorsanız ve oturmuş bir sisteminiz varsa lütfen firma bilgilerini yorumlara ekleyin.

Alt yapı

Firmanın belli bir yeri olması ve alt yapısının sağlam olması gerekiyor ki müşterilere bir güven verebilsin. Aşağıdaki listede bir kaç yardımcı yöntem listeliyorum.
 • Tanıtıcı site
 • Firmanızı tanıtmak için profesyonel bir tasarımcı ile oturup web sitesi hazırlayın. Bu site sizin dışarıya açılan kapınız olacaktır. Ayrıca aylık bir ücret ile Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

 • Referanslar
 • Yaptığınız işleri bir bir sıralayın. Bu işlerden aldığınız referansları ve iyi yorumları sitede yazın. Eğer mümkünse müşterilerinizin kontak bilgilerini verin ki potansiyel müşteriler direk hakkınızda bilgi alabilsin.

 • Yazılım ortamı ve teknolojiler
 • Kullandığınız yazılım ortamını, araçlarını, işletim sistemi, veritabanı, bilgisayarların kapasitelerini, yedekleme stratejinizi, güvenlik önlemlerinizi listeleyin. Size iş vermek isteyen ve sizi hiç tanımayan bir kuruluşun hakkınızda en fazla bilgiyi alabilmesi için her türlü ayrıntıyı yazın.

 • Kod Kontrol
 • Kod Kontrol için kullanılan ortam en önemli ortamlardan biridir. Örneğin her proje için sanal bir TRAC makinesi kullanabilirsiniz. Trac subversion, wiki, hata veritabanı, ViewVC yada WebSVN gibi yazılımlar ile kurulu geliyor. IP ayarlarını yapıp, modem üzerinden port forward ayarlarını yaptıktan sonra internete açık hale gelir.

 • Sürekli Entegrasyon
 • Kod kontrol sisteminize, değişiklikleri takip edecek ve derleme ile kurulumları yapacak otomatik bir sistem kurmanız gerek. Zaman dar olduğu için mümkün olduğu kadar işi otomatikleştirmek gerekiyor. Yazılım uzmanlarının tek işi kod yazmak olmalıdır. Derleme, kurulum gibi işlerle vakit harcamayın. Bu işi Cruise Control ile yapabilirsiniz. (Bu tavsiyeyi vermekten artık dilimde tüy bitecek.)

 • Ünite Testi
 • Kod yazarken ünite testlerinide ihmal etmeyin. Kodun doğruluğunu ortaya çıkaracak yegane yöntemlerden biridir. Hatta ünite testlerini müşteri bile yazabilir eğer isterse. Kesinlikle yapılması gereken bir iş

 • İngilizce
 • Dışarıya iş yapıldığı için doğal olarak herkesin ingilizce bilmesi gerekiyor. Yada projeyi yönetecek kişinin çok iyi ingilizce bilmesi şart. Eğer analizleri Türkçe'ye çevirecek zaman varsa yazılım uzmanlarının ingilizce bilmesine gerek yok.

 • Bloglar
 • Web sitenizde, firmada çalışan herkesin bir blogu olmalıdır. Çaycı Emine teyze bile bir blog sahibi olmalıdır. Blogunda çay ve kahvenin nasıl yapıldığını, üretime nasıl katkıda bulunduğunu, firmanın kafein ihtiyaçlarının nasıl karşılandığını, beslenmenin nasıl olduğunu yazmalıdır. Birde Kuru Kahveci Mehmet Efendi ve Mahdumlarından bir reklam koydunuzmu, dışarıya sadece yazılım değil kahve de satıyor olabiliriz.

 • Teslimat
 • Derlenmiş yazılımın ve kaynak kodunun nasıl teslim edileceği ve test ortamlarının nerede olacağı konusunda araştırma yapılıp, test amaçlı hosting hizmeti alınabilir. Eğer web tabanlı projeler yapıyorsanız bu ideal. Windows Forms tabalı yapıyorsanız, müşteri ile anlaşmaya bağlı olarak, kurulum dosyalarını iletebilir ve müşterinin test etmesini sağlayabilirsiniz. Teslimat zamanlarının iyi belirlenmesi ve sık aralıklarla yapılması yerinde olur. Örneğin her hafta Cuma günü gibi.

 • Evden çalışma
 • Kurulan bu alt yapı yazılım uzmanlarına evden çalışma imkanı verecektir. Kaynak kodu gizliliği ve sızmaları önlemek için herkesin bilinçlendirilmesi gerekir. Evden çalışmak herkesin hayali olduğuna göre de idealdir. Yanlız ücretlendirme konusunda sıkıntı yaşanabilir. Yazılım uzmanlarına hangi bazda ücret verileceği (saatlik, her satır kod için, çözülen hatalar için vs.) tartışılmalı ve herkesin ulaşabileceği biçimde duyurulmalıdır. Sizce aşağıdaki işler için yazılım uzmanı ne kadar ücret almalıdır?

  • Her satır kod
  • Karmaşık GUI tasarım
  • Orta derece karmaşık GUI tasarım
  • Düşük derece karmaşık GUI tasarım
  • Yüksek öncelikli hata giderme
  • Orta öncelikli hata giderme
  • Düşük öncelikli hata giderme
  • 1 saatlik ücret
  • Hatanın sebebini arama (hatanın önceliği ile doğru orantılı)
  • Bu listeye eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

  Diyelimki proje yönetimi için hazırladığınız diyagram bütün alt işleri en ince ayrıntısına kadar içeriyor. Yukarıda oluşturduğumuz fiyatlandırma politikası ile projenin maliyetini çıkartabilirmiyiz?

Analiz Süreci

Analiz sürecinde müşteri ile sürekli irtibat halinde olmanız gerekiyor. Yada belkide analizler size hazır halde gelecek. Eğer analizler hazır ise öncelikle bir yerlere imza atmadan projenin maliyetini eldeki verilere dayanarak kestirmeye çalışmak gerek.

 • Metodoloji
 • Kullandığınız metodolojinin ne olduğunu ve adımlarını listeleyecek, kolayca web üzerinden gezilebilen bir şablon hazırlayın. Böylece müşteri yazılım süreçlerini görüp ne aşamalardan geçtiğini görebilir. Metodoloji belkide güven kazanmak için en önemli unsurlardan biridir. RUP, Agile, MSF gibi bir metodoloji veya kendinizin geliştireceği bir water fall modeli bile olabilir. Yeterki belgelenmiş olsun ve her adımı tespit edilmiş olsun.

 • Prototip
 • Zaman varsa veya proje planında öngörülmüş ise bir prototip ile müşterinin karşısına çıkabilirsiniz.Bu prototip size müşteriyi anlamak için daha fazla imkan sunar.

 • Belge Sunucusu
 • Yazılan ve çizilen her türlü belge bir belge sunucusunda tutulmalı ve müşteriye erişim verilmelidir. Hiç bir yazılı belge kaybolmamalıdır. MErkezi bir çalışma sistemi kurularak kim ne değişiklik yapmış görülebilmelidir.

Proje Planı

 • Riskler
 • Risksiz bir iş yok ama bunların farkına varmak heleki önceden sezinlemek neredeyse imkansız. Risk durumlarında yönetim yapmak ise gerçekten bir hüner işi. Bir yazılım projesinde olabilecek belli başlı riskler var. Bunlar:

  • Felaket durumunda operasyonun durması
  • Virüs ve dış etkenlerden dolayı aksama
  • Yazılım uzmanlarının bırakıp gitmesi
  • Müşterinin operasyonu durdurması
  • Yeni sürüm yazılım araçlarından dolayı aksama
  • Alt işlerin belirlenen zamandan uzun sürmesi
  • Kapsam değişikliği
  • Donanım değişikliği
  • İletişim hatlarının aksaması

  Bu risklerin pek çoğu önlenebilecek riskler. İyi bir planlama ile riskler en aza indirilebilir. Proje gidişatı içinde ortaya çıkan riskler de iyi bir yönetim ve müşteri ile anlaşmalar sonucu giderilebilir.

 • Maliyet
 • Yukarıda değindiğimiz maliyet unsurlarından başka projede kullanılacak lojistik desteğinde bir maliyeti vardır. Artık Tuvalet kağıtlarından tutunda Emine teyzenin getirdiği çay ve kahveye kadar. Bunları da proje maliyetlerine eklemek gerekmektedir.

 • İşler
 • Proje planında ortaya çıkan işlerin en ince ayrıntısına kadar ayrılması ve müşteri tarafından onaylanmasına dikkat edin. İleride ortaya çıkacak sürprizlerden kaçmanın tek yolu budur.

 • İşlerin ufak parçalara bölünmesi
 • İşleri parçalara bölmek için Data Definition Diagram yada fonksiyon bazında bölümleme yapabilirsiniz. Gereken zamanları tahmin ederken yazılım uzmanlarına danışmayı unutmayın.

 • İşlerin Dağıtılması
 • İşleri dağıtırken herkesin yapabileceği işe göre dağıtım yapın ve fazla yüklemeden kaçının.

Hedeflerin Belirlenmesi

 • Günlük Sürümler
 • Ecnebilerin "Nightly Build" dedikleri bu nane, kodunuzun her akşam kod kontrolden çekilerek derlenmesini ve ünite testlerinin çalıştırılmasını salık verir. Eğer raporlar başarılı olursa (tüm dünkü ünite testleri çalışıyor, yeni ünite testleri de %80 çalışıyor gibi), güne güzel başladık demektir. Eğer sabah gelipte 2 gün önce yazdığınız ünite testinin artık doğrulama yapmadığını görürseniz (ve bunun sorumlusu siz değilseniz) artık b**ktan bir gün sizi bekliyor demektir.

  Şu çok güzel olurdu. Blogunuzun altında bir bölümde o gün kaç tane ünite testinizin geçtiğini ve kaç tane eklediğinizi gösteren bir panel olsa ve her derleme işleminden sonra güncellense güzel bir gösterge olurdu. Var mı böyle bir proje yapacak olan?

 • Hataların Çözülmesi
 • Müşterinin girdiği veya dahili olarak bulunan hatalar sınıflandırıldıktan sonra sorumlu kişilere atanır ve belirlenen süre zarfında çözümlenir. Ne kadar basit değil mi? Değil tabii ki çünkü her zaman gözden kaçan bir üçüncü faktör (ecnebilerin devil in the details dediği gibi) ortaya çıkıp ya zamanı uzatır yada hatanın giderilmesi sonucu 4 yeni hata ortaya çıkartır. Bu tür durumlarda verilecek reaksiyon, analitik problem çözme yeteneği ve sistem bilgisine dayanır. Yapılan işin herkes tarafından bilinmesi problem çözmeyi kolaylaştırır. İşin başında iç iletişimi sıkı tutarsak bunu sağlayabiliriz. Ben bir modül yazıyorsam; bunun akış şemasını ve kodun dallandığı durumları belirtmem; kısacası bir teknik tasarım belgesi hazırlamam gerekir. Diğer bir yazılımcı ise benim kodumu teftiş ederken bu belge ve kaynak kodu ile teftiş eder. Kod Teftişi önemli bir konudur ve atlanmaması gerekir. Kod teftişini müşteri de yapabilir isterse.

 • Müşteri ile iletişim
 • Müşterinin size istediği zaman ulaşabilmesi ve isteklerini aktarabilmesi gerekir. Her zaman erişilebilir olmaya özen gösterin. Müşteri isterse yazılımcılar ile doğrudan görüşebilir. Fakat operasyon müdürünün bu iletişimlerden haberdar olması gerekir. Çünkü ileride ekibin çıkarlarını koruyacak kişi O'dur. Eğer bir yazılım uzmanı olarak müşteri tarafından direk arandıysanız bunu bir belge haline dönüştürüp operasyon müdürüne iletiniz ve hiç bir soruyu yanıtlamayınız. Daha sonra geriye dönüp cevapları vereceğiniz söyleyin. Müşteri sizi sadakatınızı ölçüyor bile olabilir.

Kod Kontrol ve Müşteri erişimi

 • Firma sunucuları
 • Sunucularınızı öyle bir kurunki müşteri kendi projesine istediği zaman tepeden bakabilsin. Kod kontrol, hata ve istek veritabanı, belge sunucusu ve test ortamları her zaman müşteriye açık olmalıdır. Çeşitli raporlama seçenekleri ile müşteriye gidişat hakkında bilgi verilebilir. Sizinde uğraşmanıza gerek kalmaz bu raporlar için. Yani düşünün sourceforge.net gibi bir sistem fakat kurumsal olarak planlanmış ve herkese açık değil. Bu arada Sourceforge.net sistemini satın alıp kullanabileceğinizi biliyormuydunuz.

 • Subversion veya TFS
 • Alt yapı için, operasyonun büyüklüğüne göre bu iki üründen birini seçin. Sanal makine kullanmak ta yönetimi kolaylaştırır.

Şeffaf Yönetim

 • Erişilebilirlik
 • Bu firmanın yönetimi o kadar şeffaf olmalıki müşteriler bir bakışta bunu sezinleyebilsin. Müdürlerin aktif katılımı, herkesin blogları, forumlar vs herşey göz önünde olmalıdır. Büyük kurumların şu anda yaptıkları da bu değil mi?

Kullanıcı Kabul

 • Testler
 • Kullanıcı kabul şartlarını iyi gözden geçirmek ve bu şartların yazılım içinde doğrulandığına emin olmak gerekir. Testler için belirli test senaryoları hazırlamak ve iş akışlarının sonunda meydana gelecek çıktıların belirtilmesi gerekir.

 • Performans
 • Ürünün performans testlerinin de yapılması gerekir. Genelde otomatik araçlar ile yapılan bu testler ürünün yük altında nasıl tepki vereceğini ölçmek ve optimum çalışacağı donanım gereksinimlerini belirlemek için gereklidir.

 • Kabul Şartları
 • Müşterinin öne süreceği kabul şartlarının yeterliliği ve olabilirliği en ince ayrıntısına kadar araştırılmalıdır. Ayrıca müşterinin istediği bir şart ile sizin o şarttan anladığınız anlam aynı olmayabilir. Bu tür yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için bu şartların enine boyuna müşteri ile konuşulması gerekir.

Teknoloji Desteği

Kullandığınız yazılım ve donanım ile ilgili gerekli desteği almanız gerekir. Ayrıca yedek olarak bir kaç bilgisayar bulundurmak ta operasyonun devamlılığı için şarttır. Microsoft Programları, CA VIP programları, Linux desteği, IBM Programları vs gibi bir programa katılıp hem ürünleri ucuza almak hemde gerektiğinde destek almak için anlaşmalar yapın.

Yazılımcı bulmak

İşin zor yanlarından biri de sanırım yazılım uzmanı bulmak. Ama yazılımcılar da ulaşılamaz kaynaklar değiller. Nereye bakmak gerektiğini iyi bilmek gerekir. Genelde yazılım sitesi portallarında, sosyal gruplarda, bloglarda, forumlarda aktif olan kişileri bulup birer özgeçmiş isteyebilirsiniz. Yada liselerde yazılıma meraklı öğrencileri bu işler için yönlendirebilirsiniz. O yüzden bu bloga yorum yazarsanız ne iş yapabileceğinizi yazın yada en azında blogunuzun adresini verin.

Müşteri Bulmak

Diğer bir zor işte bu. Fakat yukarıda sayılan işleri yapığınızda müşterinin de sizi bulması kolaylaşır. Bir video konferans sistemi ayarlayıp müşteri ile yüz yüze konuşmayı sağlamanız gerek. Bir sigorta şirketi ile anlaşıp projenin batması durumunda teminat gösterecek bir belge edinmeniz de gerekir. Müşteri zaten bunu isteyecektir. Müşteri ancak size gueteri kadar güvenirse sizinle çalışacaktır; sizinde imkanlar dahilinde bu teminatları sunmanız gerekir.

Ecnebilerin "outsorcing" dediği olayı biraz irdeledik. Yorumlarınızı ve yapabileceğiniz işleri bekliyorum. Hatta bir çalışma grubu oluşturup bu tür bir alt yapının kurulması için fikir alışverişinde bulunabiliriz. Ne dersiniz?

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar