May 2008 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Forumlarımız açıldı demiştim daha önce ve eğer henüz katılmadıysanız acele edin. Özellikle Getting Real-Sadede Gel forumumuzda güzek fikir alışverişleri oluyor. Yakın zamanda Volkan ile podcast yapmaya başlarsak sakın şaşırmayın. Fikir Volkan'dan çıktı ve daha çok yeni bir fikir. Henüz bir girişimde bulunmadık. Sizin fikirleriniz, beklentileriniz veya podcast'te görmek istediğiniz konuklar varsa ve yorumlarda belirtirseniz çok seviniriz.

Diğer bir konuda, Getting Real kitabı bir web uygulamasının nasıl hızlıca yola çıkacağı ile ilgili olduğu için derme çatma bir uygulamanın Codeplex üzerinden herkese açılması ile ilgili. Bu proje benim kafamda olan onlarca projeden kod yazmayı başardığım nadir projelerden bir tanesi. Getting Real prensiplerini masaya yatırdığımız için bir uygulama tahtası da olsun istedik. Bakalım nasıl gidecek. Bu projeyi oluşturunca ve ilk kodları yükleyince duyurusunu burada yapacağım.

Şimdilik bu kadar. Yoğun bir hafta sonu geçirdim ve önümüzdeki hafta sonu radio-iodine terapisine girip gene hastanede hafta sonunu geçireceğim. Ve ışıl ışıl gezeceğim için yanıma bilgisayar bile alamıyorum. Elbiseleri dahi çıkarken orada bırakmak zorundayım.

Kalın Sağlıcakla...

Oldukça uzun bir zaman önce "Kendimiz Olmaktan Neden Korkuyoruz?" isimli bir yazı yazmıştım. Şimdi FriendFeed ile takip ettiğim kişileri neredeyse gerçek kimlikleri ile görebiliyorum. Yanlız buda değil, ilgilendikleri konuları, örütbağı üzerindeki varlıklarını ve aralarında geçen konuşmaları da takip edebiliyorum. Teşekkürler FriendFeed.

Facebook ilk girdiğimde güzeldi ve eski arkadaşları bulup adres defterime eklemek için biçilmiş bir kaftan. Ama fazla vakit ayırmadığım için dağ gibi çoğalan "requestler" ve ne idüğü belli olmayan günde 1500 tane aldığım "bilmemne uygulamaları" ve hakikaten benim için çok gereksiz, vampirdi, zombiydi, falan gibi oyunlar çok fazla zaman kaybettiriyor. Arada bir girip yeni kimse var mı, ilkokuldan tanıdığım bir kaç kişi gelmiş mi, liseden, üniversiteden birileri var mı diye bakıyorum o kadar. Adres Defterimi güncelleyecek her türlü girişime varım.

Twitter'da keza vakit harcama yeri bence. Zaten mobile mesajları durdu yada en azından ben almıyorum artık. Herkesi tek tek okumak çok zaman kaybettirici özellikle bu yazılanlar abuk subuk olunca.

Goggle Reader üzerinden okuduğum bir sürü blogo da artık yeterli vakit ayıramaz oldum. Burada kesin bir bahar temizliği şart. En fazla okuduğum blogları bırakıp geriye kalanları elemeyi düşünüyorum. Olur olmaz her bloga üye olunca ortaya çok fazla çöp çıkıyor, sonra onları ben temizliyorum. Zaten epeydir çok okuduğum blogları bir dizin altına attım ve kategoriledim. Üzülerek söylüyorum geriye kalanlar okunmayacak. Hala RSS'lerine bağlı olacağım en azından hitleri azalmasın fakat okunma yüzdeleri düşük olacak.

Biz daha fazla bu tür mesh'ler yarattıkça internetin de hız kalitesi düşüyor bence. İçerik olarak ta doğru orantıda bir kalite düşmesi var. Hatta kurunun yanında yaşda yanar misali güzel içerikleri arada kaçırıyorum ki benim için hiçde iyi değil.

Şimdi bir normalize/basitleştirme olayına giriyorum ve kafamda bazı hedefler koydum. Öğrenmek istediğim konular var, okumak istediğim yazılar var ama bu maydanoz siteler ve içerikleri yüzünden dandik işler ile vakit harcıyorum. Başka güçlerin üzerimdeki bir etkisi mi acaba? Hani bu güçler birşeyleri öğrenmeyeyim, araştırma geliştirme yapmayayım diye mi bu siteleri çıkarmışlar diye teoriler bile kuruyorum.

Yıllar evvel ICQ kullanmaya başladığımızda bir avuç insandık ve ICQ listemde olan herkesi gerçek adı ile kayıt etmiştim. Hepsini kişisel olarak tanıyor ve isimleri ile çağırıyorduk. MSN kullanırken de ilk tercihim böyle gitmekti fakat o kadar çok kişi varki artık kim kimdir, yüzleri neye benzer, gerçek adları nedir, geçmişte ne konuşmalar yaptım bilmiyorum. Rahatsız edici bir durum benim için. Çünkü sohbet ettiğim şahsiyetin kim olduğunu bilmek istiyorum. Şimdi gerçek ismini ve resmini kullanmayan kişileri silmeyi hedefliyorum. Kanımca gerçek isim ve resim kullanmayan kişiler bana vakit kaybettiriyor (bazıları hariç).

RSS üzerinden okuduğum bloglardan başlıyorum. Sonra MSN, Adres Defterlerim, Facebook vb gibi sosyal siteler ile devam edeceğim. Amacım daha hızlı bir internet, daha az ve öz içerik, doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi almak, en önemlisi de bu elde ettiğim temel bilgiyi kullanarak bir şeyler ortaya çıkarmak. Bazı sitelerdeki hesaplarımı da sileceğim ve boşuna açtığım Blogger hesaplarıma da güle güle diyeceğim. Boşuna birilerinin sunucularında yer kaplamasın, gerçekten ihtiyacı olanlar bu kapasiteyi kullansınlar. Wordpres üzerindeki blogumu kişisel bir blog haline getirdim bile. Burada sadece benimle belki ailemle ilgili konulara yer vereceğim.

Ne diyorsunuz? İnterneti daha güzel bir araç olarak kullanmaya ve kaliteli içeriğini arttırmaya var mısınız? Ve tarihi bir laf da edeyim, Benim için küçük fakat internet için büyük bir adım olacak bu. Çok ütopik oldu ama artık patladım yani...

Sanırım bu gözümüzü boyayan Web2.0 balonundan kurtulup yararlı bir şeyler yapmanın vakti geldi. Kullanacağım tabii ama tamamı ile kendi çıkarlarım, araştırma/geliştirme ve öğrenme amaçlı.

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar