September 2008 Entries etiketi ile ilgili girdiler...
Bugün biraz Alt.Net (alternatif Dot Net) oluşumundan bahsedelim. Nisan 2007'de David Laribee tarafından ortaya atılmış bir terimdir. Aslında yeni bir şey yok. Özgür Yazılım mentalitesinin .NET dünyasında oturmasıyla birlikte Java dünyasından esinlenilerek geliştirilmiş projeler ve kod yazarken kolaylık sağlayan yardımcı programlar zaten günlük olarak kullandığımız ürünler. Microsoft bir takım patternler ve standartlar oluştursa da .NET yazılım dünyasında bunların hepsinin kullanıldığını düşünmek yanlış olur. üstelik bazı işleri Microsoft standartlarına uymadan kolayca yapmanın yolları da var.

Alt.NET oluşumu benim anladığım kadarı ile; kendi işine gelen araçları ve yardımcı kütüphaneleri bir araya getirerek yazılım üretmeyi kolaylaştırmak ve belli bir standartlaşma çabası gütmek amaçlıdır diyebilirim. İster MS olsun ister özgür yazılım olsun, ürünleri kendi yararları doğrultusunda kullanır ve yazılım üretmede kullanılan metod ve araçları sürekli olarak günceller. Tabii burada önemli olan yazılım geliştirme prensipleridir; araçlar sadece bu prensipleri desteklemek amaçlıdır. Aşağıdaki listede yer alan araçlar yarın değişebilir fakat prensipler değişmez. Bir işi başarmanın bir kaç yolu olduğu gibi yazılım dünyasında da pek çok yol yordam var. Alışık olduğunuzu kullanmaya devam edebilir veya farklı projeler için farklı araçlar kullanabilirsiniz.

David'e göre Alt.NET yazılımcısı
 • Ne işine gelirse kullanan ve sürekli daha iyiye gitmeyi hedefleyen
 • Kendi alanı dışına çıkıp diğer grupların neler yaptığını tetkik eden (Özgür Yazılım, Java, Agile, Ruby vs.)
 • Alışılagelmiş dogmaların dışına çıkmayı başarmış. İşlerin daha hızlı, sade, değiştirilebilir ve yüksek kaliteli hale gelebileceğine inanan, bunun için çalışan
 • Kullandığı araçların süper olduğunu düşünebilir ancak araçlar sizi belli bir yere kadar götürür. Önemli olan bu araçların bilgi ve prensipleri ne kadar uyguladıkları ve destekledikleridir.
"Profesyonellik" Alt.NET akımında önde tutulur ve "Basitlik", "Birlikte çalışma" ve "Hizmet" gibi kavramlarla desteklenir. Alt.NET akımında popüler kullanılan teknolojiler ise
Ortaya atılan araç listesinden bir kesit ve benim eklentilerim aşağıda. Listede pek çok tanıdık var, hiç duymadıklarınızın yaptığı işleri de başka bir araç ile yapıyor olabilirsiniz. Unutmayın Önemli olan araç değil prensiplerdir. Araçların tek tek açıklamasına girmeyeceğim. Yorumlarınızda sizin kullandığınız araçları linkleri ile beraber belirtirseniz sevinirim.
 1. Paint.NET - http://www.getpaint.net
 2. VS2008 - http://msdn.microsoft.com/en-us/vstudio/default.aspx
 3. VMWare/VPC
 4. KeePass - http://keepass.info
 5. CastleWindsor - http://www.castleproject.org
 6. Monorail - http://www.castleproject.org/MonoRail
 7. Windbg+SOS/CLRProfiler
 8. AnkhSvn - http://ankhsvn.open.collab.net
 9. Test Driven.NET - http://www.testdriven.net
 10. Process Explorer – http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/default.aspx
 11. VIM - http://www.vim.org
 12. CygWin - http://www.cygwin.com
 13. Lucid Spec - http://www.elegancetech.com/ls/ls.aspx
 14. CodeRush - http://www.devexpress.com/Coderush
 15. Windows Live Writer - http://windowslivewriter.spaces.live.com
 16. Launchy - http://www.launchy.net
 17. TextPad - http://www.textpad.com
 18. Notepad++ - http://notepad-plus.sourceforge.net
 19. XMLSpy - http://www.altova.com
 20. DotTrace - http://www.jetbrains.com/profiler
 21. Reflector - http://www.red-gate.com/products/reflector/index.htm
 22. HawkEye - http://www.acorns.com.au/Projects/Hawkeye
 23. LinqPad - http://www.linqpad.net
 24. LLBLGen - http://www.llblgen.com
 25. Firebug (for FF) - http://getfirebug.com
 26. Fiddler (for IE) - http://www.fiddlertool.com
 27. git - http://git.or.cz
 28. TortoiseSVN - http://tortoisesvn.tigris.org
 29. FXCop - http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb429476(VS.80).aspx
 30. SandCastle + HelpFileBuilder
 31. Regulator - http://sourceforge.net/projects/regulator
 32. RegEx Buddy - http://www.regexbuddy.com
 33. Snippet Compiler - http://www.sliver.com/dotnet/SnippetCompiler
 34. GhostDoc - http://www.roland-weigelt.de/ghostdoc
 35. Unlocker - http://ccollomb.free.fr/unlocker
 36. IE Developer tool bar - http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=e59c3964-672d-4511-bb3e-2d5e1db91038
 37. Log4Net - http://logging.apache.org/log4net/index.html
 38. MS Natural 4000 - http://www.microsoft.com/hardware/mouseandkeyboard/productdetails.aspx?pid=043
 39. SQL Compare - http://www.red-gate.com/products/SQL_Compare/index.htm
 40. WinMerge - http://www.winmerge.org
 41. PerfectStorm - http://www.codeplex.com/PerfectStorm
 42. MyGeneration - http://www.mygenerationsoftware.com/portal/default.aspx
 43. Sourceforge - http://www.sourceforge.net
 44. SQL Server 2008 Express - http://www.microsoft.com/express/sql/default.aspx
 45. 7-Zip - http://www.7-zip.org
 46. Daemon Tools - http://www.daemon-tools.cc
 47. Foxit Reader - http://www.foxitsoftware.com/pdf/rd_intro.php

Listede son günlerde ortaya çıkan ve Subversion sürüm kontrol sistemini tahtından indirebilecek nitelikteki "git sürüm kontrol" hadisesi de var. Linux'un yaratıcısı Linus Torvald'ın bir şeylere kafası bozulup bir ay gibi kısa bir sürede ortaya çıkardığı ve tüm kernel geliştirme platformunu üstüne taşıdığı sistem. http://github.com sitesinde kendinize yeni bir hesap açabilir, ve git sürüm kontrol sistemini (aynen Sourceforge.net sistemi gibi) kullanabilirsiniz.

Bu hafta sonu yapacak oldukça fazla şey çıktı sanırım sizin için. Tüm bunları araştırıp, indirip, kurmak ve oynamak epey bir zamanınızı alır. Yorumlarınızı da ihmal etmeyin ;-).

 

Technorati Tags: ,,

Hayatımda planlamam gereken o kadar çok iş varki bazen bunların arasında kayboluyorum. Hatta bazen kimisini unutup zor durumlarda kalıyorum. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık yapılacak işler ve bunların yanında bir sürü görev, alış veriş listeleri, doğum günleri, özel günler, verilen sözler, borçlar alacaklar, kredi kartı ödemeleri, çalıştığınız projedeki işler, toplantılar vs var. Dakik olmayı ve verdiğim sözleri tutmaya özen gösterdiğim için bir sürü yol denedim. Bunların arasından beğendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elektronik çözümlerden önce klasik çözümlere bir bakalım. Her ne kadar elektronik çözümler zamana ayak uydurmuş ve çekici görünse de ulaşılabilirlik ve kullanılabilirlik açısından yarı yolda kalıyorlar ama destekleyici bir etken olarak kullanmakta tabii ki yarar var.

Klasik yöntemlere başlamadan evvel önerim doğru dürüst bir tükenmez kalem ve bir minik defter sahibi olmak. Minik defter için son günlerde moda olan moleskin gibi bir şey kullanabilirsiniz yada tamamen kendinizin tasarımlayacağı bir defter de olabilir. Günlük takvim tarzında da olabilir eğer tercih ederseniz. Tükenmez kalem ise her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz ve kaybederseniz üzülmeyeceğiniz bir kalem olmalı.

Ben her türlü kişisel görevi ve toplantıyı bu deftere yazıyorum. Sürekli önümde açık olduğu için görüntü olarak erişilebilir. Biten işlerin üstünü kırmızı kalemle çiziyorum böylece bir bakışta algılaması rahat oluyor. Kullanımı kolay ve rahatça taşınabiliyor, pil bitti, kilitlendi, resetlendi gibi dertleri de yok. Defterimde kategori olayı da yok. Her girdi alt alta sıralanıyor. Girdilerin yanlarına tarih ve saati ekliyorum.

Birde işyerinde masamda bulunan mühendis defterim var. Personal Software Process kitabından değiştirerek uyguladığım ve iş ile ilgili toplantı yada proje ile ilgili bilgileri yazdığım defter bu. Her gün yeni bir tarih atıp başlıyorum. İlk bir kaç sayfasında gerekli kişilerin telefon numaraları ve giriş çıkış saatlerimi not ettiğim bölümleri var. Bu mühendis defterinde yazan işler sadece iş ile ilgili. Küçük not defterim de ise sadece kişisel işler yer alıyor.

Gelelim elektronik çözümlere. Şöyle bir etrafıma baktığımda toplantıları ve işleri kaydedecek birden fazla cihazım var fakat bunları senkronize etmesi bir dert çünkü her birinin formatı ve bağlantı biçimleri farklı. Bu cihazları listelersek:
1. Ipod
2. Laptop (Pardus-Kontact takvimi ve Vista-Outlook ikilisi)
3. PDA
4. Cep telefonu
5. Gmail, GCalendar, Hotmail
6. Ofis bilgisayarı ve Outlook

Bu kadar cihazın arasında birde senkronize edilmesi gereken adres defterlerim var. Adres defterim benim için çok önemli. Ve neredeyse adres defterimi tam olarak senkronize etmeyi başardım. Neyse bu da başka bir hikaye. Aslında adres defterimdeki herkese birer de resim koyabilsem süper olacak.

Kişisel randevularım için Gmail hesabımı kullanarak iş yerine e-posta atmasını sağlıyorum. Ayrıca Google ics dosyasını da gönderdiği için randevuyu iş yerindeki Outlook'a da girebiliyorum. Evden Outlook kullanırsam buradaki randevuları GCalendar'a göndermek için SyncMyCal uygulamasını kullanıyorum. Böylece Ev-->Gmail-->İş üçgeninde her randevu senkronize olmuş oluyor. Buradaki tek problem iş randevularının eve gelmemesi ama ona henüz gerek yok (eve iş getirmeyelim di mi?) İş yerinden örütbağı çıkışımız var fakat Gmail, Facebook, Youtube gibi zaman harcayan yerlere giremiyoruz. Ne güzel di mi? GCalendar ayrıca cep telefonuna mesajda gönderebiliyor.

Gelelim PDA olayına. Buna bir türlü ısınamadım. Bazen şarj etmeyi unutuyorum ve alet fabrika ayarlarına geri dönüyor. Kurulu programlar bile siliniyor. Tüm adres defteri ve randevularda yok oluyor haliyle. Ama Outlook ile senkronize olması güzel. En azından bir yedek oluyor (şarj etmeyi unutmazsam). Ofisteki bilgisayarlarda USB portları açık olmadığından bu tür senkronizasyonu iş yerinde yapamıyorum ama şimdilik buna da gerek yok gibi. Ayrıca ofiste görünür bir yerde durması şart. PDA Microsoft Windows tabanlı olduğu için Linux tarafında da senkronize olayı şu an için mümkün değil. Takip ettiğim bir kaç açık kaynak proje meyvelerini vermeye başlarsa sanırım o da gerçekleşecek, bekliyorum.

Gelelim Ipod'a. Sanırım bu cihazı sadece Metallica/Megadeth dinlemek için kullansam iyi olacak. Outlook Calendar ile ITunes üzerinden senkronize olabiliyor ama verdiği sinyali hiç duymuyorum. Genelde ya çantanın dibinde bir yerde yada masanın ücra bir köşesinde yatıyor oluyor.

Cep telefonum ise öyle son teknoloji super-duper bir şey değil sadece cep telefonu. Randevuları elle girmem gerekiyor ve bunun için çok tembelim. Randevu zamanlarında verdiği uyarı sinyali iyi, hatta tüm bu cihazlar arasında en iyisi diyebilirim. Eğer sim kartımı usb üzerinden okuyabileceğim bir cihaz bulup alırsam ve gerekli yazılımı da bulursam randevuları girmem kolaylaşabilir ama "ölme eşşeğim ölme" tarzında bir durum ortaya çıkıyor. Bunu boşveriyoruz şimdilik.

Son günlerde birde www.rememberthemilk.com isimli siteye üye oldum. Fakat ne kadar kullanıyorum Allah bilir. Üzerinde görevler oluşturup bunların cep telefonuna mesaj veya e-posta adresinize gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Sanırım en önemli nokta tüm bu metodlar arasından bir tanesinin ana metod olarak seçilmesi ve diğerlerini buna senkronize etmeniz. Çift yönlü senkronize hem işleri çok karıştırıyor hemde zaman farkı olayını iyi kurmadıysanız randevular 1 saat erken yada geç oluyor.

Kağıt kalem halen daha en güvenilir yöntem gibi duruyor.

Siz nasıl yapıyorsunuz? Bir BlackBerry şart mı acaba?

Technorati Tags: ,

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar