December 2008 Entries etiketi ile ilgili girdiler...

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak prensiplerini pek çoğumuz biliyoruz. Pekii bu prensipleri elektronik dünyasına uyguladığınızda ne olur. Ortaya www.arduino.cc çıkar.

Sinclair ZX SPectrum ve Commodore 64'den önce ben bir elektronik manyağıydım. Kısıtlı harçlığımız cebimizde Bağlarbaşı'ndan Kadıköy'e yürür (otobüste paramız gitmesin diye yürüyoruz) ve tüm paramızı Yazıcıoğlu Pasajındaki (Yeni nesil pek bilmez Yazıcıoğlu Pasajı bilgisayar piyasası patlamadan önce elektronik piyasasının önde gelen pazarlarından biriydi) elektronik dükkanlarına yatırırdık. Ayrıca Üsküdar'daki bit pazarı da sürekli uğradığımız ve sırf parçaları için bozuk elektronik devreleri satın aldığımız yerlerden biriydi. Keza eğer macera arıyorsak Karaköy'deki Selanik Pasajına kadar uzanır, Köprüaltı Kemancı'da biraz dinlenir ve eve dönerdik. Bahadır ve İlker adındaki iki arkadaşım ile bulabildiğimiz her şemayı yapmaya çalışırdık. Evde bozmadığımız elektronik alet kalmamıştı. Odamın halıları Demir3Klorür lekeleri içinde ve dedemden miras kalan Weller Tabanca havya ve yemek masasıda benim çalışma alanım olmuştu.

Neyse efendim olayı karıştırmayalım fazla, hala evde bir Weller gazlı havyam ve bilumum AVO-Metre vesaire test cihazları mevcut. Arada bir de bazı devreler yapıyorum. Fakat epeydir piyasadan uzağım tabii. Neler olup bitiyor, en son yenilikler nelerdir pek takip etmedim.

Okuduğum dergilerden (Ferruh Bey'in tabiri ile IT Sektörünün Paparazzi'si) Wired, Arduino isimli projeye yer vermiş. Arduino açık kaynak prensibinde lisanslanmış, RS232 portundan bilgisayara bağlanan bir prototip devre. Çeşitli sensörler bağlanarak veri alış verişi sağlanabilir, bu veriler bilgisayarda Arduino programlama dili ile işlenebilir ve çeşitli kontrol devreleri oluşturabilirsiniz. Devrenin ana şeması donanım adresinden indirilebilir yada siteden sipariş verilebilir. Gerekli yazılımıda Linux, Windows veya Mac için indirmek mümkün.

Devrenin şemaları da çeşitli tasarım programlarının formatlarında siteden indirilebiliyor. Yaptığınız değişik devrelerin şemalarını da siteye geri yükleyip yorum almak ve diğer elektronik severlerin kullanımına açabiliyorsunuz.

Ne yazık ki sitede Türkçe bölüm yok. Eğer zamanınız ve merakınız varsa, bu tür bir oluşuma katkıda bulunmanızı dilerim. eminim Türkiye'de bu devreyi kullanmış birileri vardır.

Technorati Tags:

Sevgili okuyucu uzun zamandır yazamıyorum ve biliyorum ki bana olan güveniniz de yıkılmış durumda. Yazamamamın sebepleri var tabii fakat sizi bunlarla boğmayacağım. Az konuşup çok iş yaptım denebilir. Sorumluluklar artıp zaman daralınca bazı uğraşları kısmak gerekiyor ki ilk giden evde bilgisayar başında harcadığımız zaman oluyor.

Önce bu aralar neler yapıyorum biraz bahsedeyim. Yazılım mühendisliği adına iş dışında pek bir şey yapmıyorum açıkçası. Kendimi bahçe işlerine verdim. Evin arkasında oluşturduğum küçük sebze bahçesi ile kendi kendine yetecek bir sistem yapmaya çalışıyorum. Ayrıca çocuklar için de güzel bir uğraş. Hafta sonları tohum ekmek ve geçen zaman içinde büyümelerini seyretmek hakikaten rahatlatıcı ve stres için birebir. Tavsiye ederim; bahçe yoksa bile balkonda saksılarda domates, basil, nane, maydanoz yetiştirebilirsiniz. Hatta saksıda çilek yetiştiren bile var. Güzel bir uğraş ve yenebiliyor.

Yazılım adına bir atılım Google'dan. Duydunuz mu bilmiyorum Google, App Engine adı altında bir program başlattı. Bu programa üye olduğunuzda size Python dilinde ve Django framework ile beraber yazılım geliştirip yayınlayacağınız bir ortam sunuluyor. Bu ortamda neler var:

  • Python, Django ve Google'ın kendi web geliştirme framework'ü
  • http://gyeniceri.appspot.com benzeri bir adres
  • Google veritabanına erişim (BigTable). Bu veritabanı sistemi Google'ın webi arşivlemek için kullandığı veritabanı sisteminin aynısı ve yük dağılımı, ölçeklenebilirlik için optimize edilmiş bir sistem.
  • Google kullanıcı veritabanını sisteminize entegre etmek. Böylece kullanıcılar eğer Google hesabına sahipse sizin yazdığınız uygulama tarafından da kullanılabiliyor.
  • Lokalde çalışan geliştirme ortamı SDK ile beraber geliyor. http://code.google.com/appengine/downloads.html adresinden indirebilirsiniz.
  • Ücretsiz 500mb yer
  • Ücretsiz ayda 5 milyon sayfa görüntüleme
  • 10 adet uygulama yaratabilme (kendi sitesinde 3 dese bile bana 10 tane oluşturma seçeneği verdi)
  • Uygulamanızı kendi web adresinizden yayınlayabilme

MS'de boş durmuyor tabii ve Azure hizmetleri ile benzer bir ürün sunuyor. Azure ile pek bir şey yapmaya fırsatım olmadı. Google olayı çok kolay ve hemen ilk dersi indirip basit bir uygulama yaptım kısıtlı zamanım içinde. Hiç Python bilmeyen biri için bir başarı bence. Ayrıca Python dilinin Pardus uygulamaları için kullanılan yegane dil olduğunu düşünürsek bence Türkiye'de tutulacak bir ürün olacak App Engine.

Genel kullanılan yazılım dilleri dışında bir yazılım dilini öğrenmenin önemini daha önceki yazılarımda defalarca vurgulamıştım. Şimdi artık bir bahanemizde kalmadı. Ben esas Google'ın bunca atılımından sonra birde işletim sistemi yayınlamasını bekliyorum. Nasıl ki web browser olayını yeni baştan yazdılar böyle bir atılımın olması çok doğal bence. Zaten oluşturdukları dağıtık paralel bilgisayar sistemi Linux üzerinde çalışıyor. Son kullanıcı için oluşturulmuş Linux veya BSD tabanlı bir işletim sistemi yada daha da iyisi sıfırdan yazılmış bir işletim sistemi çok şık olurdu. Aha buraya yazıyorum; önümüzdeki 2 yıl içinde Google böyle bir atılım yapacak! Bizde indirip ağzımızın suyu aka aka kurup kullanacağız.

Last.fm profilimi takip eden varsa biliyordur, The Google Story isimli audio kitabı yeni bitirdim ve ufkumu açan bir eser oldu. Yaptıkları herşey alışılagelmiş bir firmanın yapacağına tamamen ters ve bir o kadarda mantıklı. İdeallerinin peşinden giden ve gerçekleştirmek için gece gündüz çalışan ve sonunda da başarılı olan bir hikaye. Bir yerlerden Google hissesi alıp yatırım yapmayı bile düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin, daha sık yazmaya çalışacağım yeni yılda.

Technorati Tags: , ,

AramaHakkımda

Merhaba, ben Gürkan Yeniçeri. 10 yılı aşkın süredir özel sektör ve hükümet iştiraklerinde yazılım mühendisliği yapıyorum. Bu sitede 2005 Mart ayından beri genelde yazılım mühendisliği ve hobilerim hakkında yazmaktayım. Profesyonel iş geçmişim hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki Linkedin.com linkinden alabilirsiniz.
Gürkan Yeniçeri'nin profilini görmek için tıklayın

Kontak

Soru sormak veya öneride bulunmak isterseniz buradaki kontak formunu kullanın. Mesajlarınıza en kısa zaman içinde cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Windows Live Messenger kullanarak gyeniceri {AT} hotmail {DOT} com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce blogumu okumak isterseniz buraya buyrun.
Blogumu RSS Bandit gibi bir RSS okuyucusu ile de takip etmek için kullanın.
Ayrıca aşağıdaki linklerden hakkımda ayrıtılı bilgi alabilirsiniz.
Twitter
Friendfeed
Facebook

RSS 2.0

Reklamlar


Vezir

Vezir Proje Danışmanı
Sitede birde Vezir isminde wikimiz var. Bu wikiyi yazmayı düşündüğüm bir kitap için oluşturmuştum daha sonra herkese açmaya karar verdim. Vezir yazılım firması kurmak isteyenlere tavsiyeler vermek için hazırlandı. Ayrıca UML ve Modül Tabanlı Geliştirme hakkında da bilgiler mevcut. Vakit buldukça yeni eklemeler yapıyorum. Değişikliklerden haberdar olmak için RSS çıktısına üye olabilirsiniz.

Tag Bulutu

Tüm taglar...
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from gurkanyeniceri. Make your own badge here.
Bu blogda 265 yazı ve 509 yorum var. Diğer sitelerden 26 adet link gelmiş.

Reklamlar